Infectie urinara cu E coli

Infectie urinara cu E coli | Autor: fundita

Link direct la acest mesaj

Salutari,

Bb al meu are 8 luni. Avand ochii incercanati si umflati dimineata i-am facut analize si la urocultura i-au iesit E coli, 600000. Si la sumarul de urina i-a iesit prezent oxalat de calciu.
Daca a-ti patit-o, ce tratamente a-ti urmat? Am inteles ca se scapa greu de asta.Pupici!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

numai pediatrul iti poate recomanda un tratament adecvat - exista si tratament homeopat, daca te intereseaza da-mi PM si iti dau adresa unui medic homeopat f. bun, in Bucuresti, specializat in pediatrie.

"Trebuie-n viata sa te grabesti incet de vrei la timp sa-ntirzii - Pavel Stratan, Amintiri din Copilarie, III"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rony spune:

noi am scapat cu ciprofloxacin... este foarte amar, destul de greu de preparat dar am scapat... sper, pentru ca E-coli poate sa apara oricand.. bafta si mergi la doctor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fundita spune:

Sigur ca o sa merg la doctor, dar as fi vrut sa stiu despre E coli cate ceva, nu am avut inca neplacerea sa am de-a face cu asta.Trebuie neaparat tratament? Ce stiti despre "pagubele" provocate de E coli?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

E.coli e o infectie foarte serioasa, , poate sa duca la o boala de rinichi (Hemolytic uremic syndrome (HUS), care necesita dializa si transfuzii si care in anumite cazuri e fatala.


Cu ocazia asta tin sa le reamintesc mamelor care fac branza de casa din lapte NEFIERT ( de la tarani) ca isi supun copiii riscului de infectie cu E.coli si Salmonela
Mai multe informatii www.niaid.nih.gov/factsheets/foodbornedis.htm" target="_blank">aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

Fundita, stii ceva de numarul normal de E-coli?
Pt ca si eu i-am facut un test de pipi Evei, iar azi m-a sunat pediatra sa-mi spuna ca e pozitiv de infectie a tractului urinar cu E-coli. Am inceput sa ii dau antibiotice prescrise de pediatra, chiar daca am cerut un al doilea test. M-a suparat f tare cind mi-a spus ca sa termine tratamentul cu antibiotice, apoi sa mai mergem pt test!!! Dar daca nu are asa ceva? De ce sa ii dau de-aiurea antibiotice?
Cind am intrebat de nivelul de E-coli, mi-a spus ca este peste 100.000 si ca asta e f mare. Care e nivelul normal si de unde incepe infectia sau gradele de infectie?
Acum m-am apucat de citit tot ce prind despre asta si m-am cam ingrozit. Incerc sa imi amintesc exact tot ce i-am dat Evei sa manince de simbata incoace: brinza=cottage cheese/pasteurizat, iaurt organic/pasteurizat, borcanele de mincare, formula si capsuni (ne)spalate de soacra-mea.
Eva e f vesela, zimbareata, nu are febra ... de-asta ma gindesc poate, totusi, a fost o greseala sau bacteria din diaper a intrat in punguta care colecta pipi.

Sper ca toti bebelusii sa fie bine.

Oana si Eva (29 iunie 2005)
Poze cu Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Infectia urinara incepe de la peste 100.000 germeni/ml.de urina,deci trece de 100.000 atunci este infectie.
De regula se face antibiograma si se trece la un tratament cu antibiotic,eventual si la un medicament de crestere a imunitatii aparatului urinar.
Ambii mei copiii au avut E-COLI si tin sa va anunt ca se SCAPA foarte greu de ea.
Noi am incercat vreo 5-6 antibiotice FARA nici un rezultat asa ca am crescut imunitatea cu URO-VAXOM(in fiecare dimineata pe stomacul gol,timp de 90 zile fara intrerupere)apoi dupa 1/2 ora se mananca,concomitent se administreaza si un antibiotic.

ATENTIE!!!! recoltarea urinei pt. analiza se face DUPA 3 zile de la incetarea administrarii antibioticului;urina se face DIRECT in eprubeta sterila,sau eventualul recipient de la medic.

Desi URO se administreaza DUPA 2 ani(asa e in prospect) noi l-am administrat de la 6 luni cu SUCCES fara efecte secundare!

Multa sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina G spune:

Si Maya a fost depistata cu o infectie urinara cu E-coli la un control de rutina, acum o luna si jumatate. Noua ni s-a prescris antibiotic - Cefaclor - dupa ce i s-a facut antibiograma. Cand am repetat urocultura la trei zile dupa tratament, rezultatul a iesit negativ.
Saptamana trecuta am mers insa la un alt control, ingrijorati fiind de lipsa poftei de mancare si scaderea in greutate iar medicul pediatru (Dr. Stanciu, care este cotat ca fiind un pediatru foarte bun) ne-a repetat examenul de urocultura si ne-a spus ca in astfel de cazuri se face si o ecografie neaparat. Luni vom lua rezultatele uroculturii iar marti vom merge din nou la pediatru sa le confruntam.
Cel mai greu ne descurcam cu recoltarea urinei, care trebuie facuta in mediu steril, cu niste pungute speciale si de cele mai multe ori gasesc punguta goala iar scutecul ud.
Multa rabdare sa avem de acum in colo in lupta cu bacilii astia nenorociti!


Tina si Maya
Pozele noastre
Botez Maya
Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ver@ spune:

Buna!

Am si eu o nelamurire!Poate fi infectie si fara sa prezinte vreun simptom?
Ce indica inf cu E-coli?

Vera si Vladutz( 2 ani si 2 luni)http://community.webshots.com/user/vgv_vera

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana11 spune:

Si bbica mea avea ochii putin umflati si putin incercanati mai tot timpul dar am pus-o pe seama "eriditatii". Ea cand face pipi are o "scuturatura" care tot asa nu ne-a alarmat. Dar de cateva zile fetita face febra fara nici un alt simptom. Asa ca i-am facut sumar de urina si urocultura la care nu am rezultatul inca, numai luni cel mai probabil. Pe baza sumarului de urina doctorita a spus ca are infectie urinara si sa trecem deocamdata pe atibiotic sa facem un asa zis "tratament orb" pana avem si rezultatul uroculturii. Luam augmentin deocamdata si abia astept sa treaca week-end-ul sa siu exact ce are.Sper sa nu mai faca febra ca ma termina....

Sumarul de urina arata cam asa:
...sediment: leococite aprox. 25/microlitru, frecvente celule epiteliale, flora microbiana.
A spus doctorita ca leococite tre sa fie 4, ce depaseste arata infectie, tre sa fie rare celule epiteliale, si flora microbiana prezenta arata infectie.

INTREBARE: de ce fac bbelusii infectii urinara ?
Din cate stiu sunt foarte periculoase, o infectie netratata in copilarie poate duce la dializa la adult.


M-am cam intins.

Multa sanatate la bbii vostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitoasa spune:

Asta vreau sa intreb si eu,daca poate fii infectie cu e coli chiar daca bb nu are nici un simptom.Si bblinei mele i-a cam scazut pofta de mancare.

Mergi la inceput