Secretele gospodariei

Secretele gospodariei | Autor: roxi23

Link direct la acest mesaj

Cunoasteti mici trucuri folosite in gospodarie si vreti sa le faceti cunoscute? Hai sa ne ajutam reciproc! Asadar incep eu!
Stiati ca:-fasolea alba, mazarea proaspata fierb mai bine daca adaugam in prima apa la fiert o lingurita bicarbonat de sodiu?
-carnea de pasare se fragezeste daca, dupa ce a fost taiata pasarea se lasa 24 in apa rece cu pene cu tot
-carnea tare se face moale la fiert daca la bulionul ce fierbeadaugam putin otet sau bicarbonat de sodiu?

-mancarea prea sarata se poate desara daca se adauga in mancare cateva felite de cartof curatat de coaja
-mancarea arsa se poate face ir gustoasa astfel:se transfera mancarea in alt vas curat, avand grija sa nu punem si arsura. acesta se lasa in apa recerece 10 minute, dupa care se adauga in mancare putin zahar. Se poate continua prepararea mancarii fara grija
-petele de grasime dupa imbracaminte se pot scoate daca le frecam cu o pasta facuta din sare si benzina
-intareste culoarea covoarelor, daca acestea sunt maturate sau periate cu apa sarata
-mobila de rachita devine lucioasa daca este curatata cu sare
-fellile de cartofi puse pe frunte alina durerile de cap; cartofii rasi sunt buni la arsuri; la reumatism sunt bune cataplasmele cu piure de cartofi
-spalatul pe fata cu suc de castraveti face pielea moale si alba
-ardeiul pisat si facut cataplasma face bine la junghiuri
-ceapa rasa pusa la gat e buna pt amigdale inflamate
Voi ce mai stiti?

http://community.Webshots.com/user/roxi_vasi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns printze spune:

eu am o revista destul de vechiuta "bunica stie-tot" in care sunt o sumedenie de sfaturi practice, o sa mai scriu si eu curand cateva, acum nu mi-e la indemana.
pupici

printze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

- Chiuvetele de bucatarie si gurile de scurgere de la baie nu se mai infunda daca varsati o data pe saptamana in ele apa clocotita peste un pumn de cristale de soda.

- Chiuveta din bucatarie n-o sa mai emane un miros neplacut daca puneti pe grila de evacuare o jumatate de lamaie.

-Cutiile de cafea pastreaza mai bine aroma daca, inainte de a le umple, puneti in ele o bucata de zahar. In special vara se pastreaza mai bine la frigider

- Borcanele cu miere nu trebuie tinute la un loc cu recipienti ce contin substante emanand mirosuri (vopsele, carburanti, esente) deoarece mierea prinde usor miros. De asemenea, nu se pune vasul cu miere descoperit in apropierea unor substante higroscopice ce favorizeaza mentinerea umiditatii in aer (sarea), aceasta contribuind la o fermentatie accelerata a mierii.

- Mierea ce a cristalizat, pentru a fi folosita din nou in stare fluida, se incalzeste intr-o baie de apa fierbinte, in nici un caz direct pe foc. Nu trebuie incalzita decat acea cantitate ce va folosi o singura data, deoarece mierea incalzita fermenteaza mult mai usor, depreciindu-se.






Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi23 spune:

Fetelor hai sa va distrez un pic! Am gasit reteta anticolici!
Frunzele verzi de izma, tinute in rachiu 2 luni, fac rachiul de isma bun pentru colici!

De ce nu am citit almanahul asta mai devreme ca Darius a trecut de 3 luni!
Hai noroc!


http://community.Webshots.com/user/roxi_vasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi23 spune:

Pelinul pus la macerat in rachiu de vin este bun la stomac daca se bea inainte de masa un paharut; face si pofta de mancare! (de nevoie bei si pe naiba)

Prazul copt si stors in ureche alina durerile de ureche

Prunele fierte sunt bune la constipatie

Alimente excitante:hreanul, ceapa si usturoiul crud, mustarul!Apa cu zahar curata stomacul de alimentele care stagneaza prea mult in el!



http://community.Webshots.com/user/roxi_vasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monagan spune:

quote:
Alimente excitante:hreanul, ceapa si usturoiul crud, mustarul!Apa cu zahar curata stomacul de alimentele care stagneaza prea mult in el!





Ha, ha, Roxi23, eu tocmai am mancat ceapa + slanina,iar sotul meu usturoi+ slanina.

Si sincer, nu stiam ca cele 2 fac parte din categ. alim.excitante, dar sper sa aflu in seara asta. (daca am noroc)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Roxi, iti multumesc pt sfaturi, da fara suparare, cred ca ai gresit un pic perioada de timp in care traim!!!

"carnea de pasare se fragezeste daca, dupa ce a fost taiata pasarea se lasa 24 in apa rece cu pene cu tot"
Hai serios, cine mai taie gaini acum????

Si daca ai fii la tara si ai taia gaina ai folosi penele nu le-ai irosi!!!

"cartofii rasi sunt buni la arsuri"
NUUUU, tocmai am facut un curs de prim ajutor:
Pt arsuri dupa clatire cu apa nu prea rece se poate pune Bioxiteracon spray, dar nici o alta solutie "babeasca" pt ca exista riscul major al unei infectii.

Si asta cu mancarea arsa si refolosita, scuze, da eu as arunca-o!!!

Acu nu ca n-ar fi bune trucurile,, hai sa nu fiu doar critica ci si constructiva:

- ca sa nu se prinda mancarea de tigaie, exista cum tigai, tavi din teflon suuper, am luat chiar si gratar din teflon.

Si acum o glumita, o prietena de-a mea ma suna sa-mi dea sfaturi:

- sa nu pui in cuptorul incins casoleta de plastic ca eu asa am facut si s-a topit, s-au stricat snitelele, casoleta si partea de jos a aragazului a trebuit schimbata!!!!!

"Borcanele cu miere nu trebuie tinute la un loc cu recipienti ce contin substante emanand mirosuri (vopsele, carburanti, esente) deoarece mierea prinde usor miros. "
Hai zau fetelor, se presupune ca nu vom combina NICI un fel de produse alimentare cu substante toxice!!! Cel putin asa sper ca nu tine nici una din voi vopsele si carburanti in dulapurile de bucatarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi23 spune:

Da mai stiu ca exista dar poate vreau sa folosesc traditionalultuci! Si mi se lipeste un pic varza si nu am bani sa cumpar alta! De ce sa o arunc? Ca daca as fii asa bogata as manca la restaurant si mi-as angaja femeie in casa! Si sincer trucul cu arsura chiar functioneaza! Si daac nu am timp sa gatesc altceva si nici bani sa mananc in oras, dar am fosole in ceaun care s-a prins un pic de fund, dar totusi miroase a ars, ce sa fac? Sa arunc fasolea si sa ne roadem unghiile de foame! Si hai sa iti mai spun ceva! Curs de prim ajutor am facut si eu si am castigat si premiul I pe judet, dar si faza cu arsura si cartoful functioneaza, asta in cazul arsurilor usoare bineinteles, ca in cazul celor grave tre sa te duci la spital, nu? Eu m-am oparit cu apa fiarta la picior si mi-am pus cartof in soseta si... surpriza nu m-am infectat, nu m-a mai usturat si mi-a trecut! La fel imi trece si cu bulion sau ulei!
Si daca tot am inceput hai sa iti mai spun ceva: bunica mea,taranca get beget mai taie cate o pasare asa, ca sa fac si eu cate un pilaf(asta daca se mai prepara pilaf in oale de teflon); si saraca, la cei 80 de ani mi-o mai trimite si cu pene, ce sa-i fac? Sa o arunc?
Da si ce dupa ce ai tinut gaina asa cu fulgi cu tot in apa, dupa ce o jumulesti, nu poti usca penele sa le folosesti? Stai ca nu inteleg, cu toaTE CA SUNT MAI DE LA TARA!

sIU ITI DAU UN SFAT! sARMALELE LA CIAUN NU SE COMPARA CU CELE FACUTE IN CRATITA DE TEFLON!

bai si de cand sunt esentele substante toxice?
si daca in debaraua mea din apartamentul meu mic tin, pe raftul de jos un borcan cu miere si sus, intr-o cutie, tin o sticla de dizolvant cu care mai degresez din cand in cand, ar trebui sa imi fie rusine? Si acum pentru ca stiu, voi tine mierea pe masa, ca oricum in alta parte nu mai am loc!

IMI CER SCUZE CA AM POSTAT ACEST SUBIECT, ASTA DIN RESPECT PENTRU DOAMNELE CARE NU SE FOLOSESC DE TRUCURI PENTRU CA CIAUNUL, PASARILE DE LA TARA SI LOCUINTELE CU SPATIU DE DEPOZITARE MICI NU SE POTRIVESC CU INTERNETUL!

CU RESPECT,
O FATA MAI DE LA TARA MANDRA DE ORIGINILE EI!

http://community.Webshots.com/user/roxi_vasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Am si eu citeva:
- cartofii felii pusi intr-o cirpa udata cu spirt rezolva " gilcile ";
- pe entorse se pune varza;
- cosuri, furuncule coc si iese infectia cu varza sau ceapa coapta;
- pt sinuzita se pune hrean pe frunte.
Toate astea nu se pun direct pe piele, ca se arde pielea.
Si mai am una... mortala: negi trec cu pipi... ( pe bune ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

quote:
Originally posted by Georgeasca
Si mai am una... mortala: negi trec cu pipi... ( pe bune ).



Eu am pe degete niste negi de care nu pot sa scap. Sa inteleg ca tre' sa fac shushu pe ei? . Si dup-aia pot sa ma spal sau tre' sa stau asa si sa am grija sa nu treaca nimeni pe langa mine?


Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)
Album Tiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Este pe bune. Mi-a spus-o cineva careia i-au trecut. A luat o bucatica mica de vata, a facut sushu pe ea, a pus-o peste negi si deasupra vreo 5-6 leocoplaste...nu se intimpla nimic, nu curge nimic, nu miroase. Daca la tine nu da rezultate sa nu ...

Mergi la inceput