Mancare chinezeasca !

Mancare chinezeasca ! | Autor: ooana

Link direct la acest mesaj

M-am hotarat sa deschid acest subiect pentru ca sunt indragostita de tot ce inseamna mancarea chinezeasca!...cui nu-i plac taiteii de orez!
Sunt fan restaurante chinezesti..de altfel sunt si client fidel!

Poate reusesc sa aflu de la voi mai multe retete!

Stiu si eu cateva si le voi posta in zilele urmatoare!

P.S. Nu stiu daca mai exista un subiect pe aceasta tema!

Daca vrei sa fi iubit, iubeste !!!

Oana & Marius
Wedding Day

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Nimeni?!?!?!

Of...chiar nu va place mancarea chinezeasca?

Uite o reteta, poate incercati:

Salata chinezeasca cu taitei
400 g taitei chinezesti cu ou, 4 morcovi, 2 fire praz, 2 ardei grasi rosii, 2 linguri sos de soia, piper, sare, ulei de masline

Taiteii se fierb in apa cu sare. In timp ce fierb, prazul si ardeii se taie bucatele, iar morcovii rondele. Morcovii si prazul se calesc in 3 linguri de ulei de masline 2-3 minute, dupa care se pune sosul de soia si se lasa sa fiarba 10 min. Se adauga ardeii. Se sareaza si se pipereaza. Se adauga pastele si se mai lasa pe foc mic 5 min.

Daca vrei sa fi iubit, iubeste !!!

Oana & Marius
Wedding Day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby-boom spune:

Si noua ne place mult!!!

...da' n-am gasit decat retete din acelea mai complicate...daca esti interesata transcriu cateva(mai trebuie sa vad daca inteleg totul, caci le am in italiana)

Mai da-ne niste retete, pliiiz!!!...cu carne de pui si legume, daca stii

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60378" target="_blank">Alex(1 an) are diabet! Bazar pt. Alex!

poze cu noi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Uite o reteta de pui, super bun !

Pui picant teriyaki

4 linguri sos de soia
4 linguri de sherry (visinata)
6 linguri sirop de zahar.
500 g carne de pui
1 catel de usturoi
2 lingurite praf de ghimbir
Mod de preparare:

Se amesteca 4 linguri sos de soia cu 4 linguri de sherry (visinata) si 6 linguri sirop de zahar. Incingeti 1 lingura ulei de floarea soarelui si prajiti 500 g carne de pui, taiata cubulete, pana cand se rumeneste si se patrunde complet.
Apoi se adauga 1 catel de usturoi, zdrobit, si 2 lingurite praf de ghimbir si continuati sa tineti pe foc inca 1 minut. Turnati amestecul cu sos de soia si mai lasati pe foc cca 2 minute. Serviti cu orez fiert la aburi, cu salata verde si cateva fire de ceapa verde.

baby-boom chiar te rog sa scri niste retete...mai schimbam informatii, pentru ca eu una sunt innebunita dupa mancarea chinezeasca!

Daca vrei sa fi iubit, iubeste !!!

Oana & Marius
Wedding Day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Si noi suntem mari amatori de bucatarie chinezeasca.
Dar retetele mi se par foarte complicate, mai ales ca nici nu am in casa ingredientele de baza (sos soia, ulei masline etc) Sa nu mai vorbim de minunateniile de condimente pe care le folosesc.

De ex am incercat sa fac orez cu legume. N-a iesit rau..da' era departe de ceea ce am mancat la rest.chinezesc!!!

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Si mie imi place la nebunie mancarea chinezeasca.Am fost si eu client fidel,pana sa apara bebe.

M-ar interesa mult retete chinezesti dar....nu din alea supercomplicate si cu ingrediente de care n-a auzit neam de neamul meu.Aveti asa ceva,please?

Jasmine si Radu (26.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Si mie imi plac la nebunie mancarurile chinezesti dar nu ma apuc s ale fac prefer sa merg la resto mai ales ca sunt printre cele mai ieftine lasand la o parte fast-food-ul.
Imi place f mult pui cu ciuperci si binenteles prajiturile cu soia..

Cait
Home is where heart is...my heart is far away from here..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

Si eu mor dupa mancarea chineazeasca!!nici eu nu apuc sa le fac, de altfel sunt sigura ca nu ies ca la restaurant, mai ales daca bucatarul e si chinez, cum e cel la care obisnuiesc sa merg eu. Cel mai mult imi place orezul cu porumb si placile incinse cu pui(placa preferata e cea cu pui cu sos tomat). Si buna tare e si inghetata prajita.

Cristina S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorela hoff spune:

si noi suntem mari amatori de mancaruri chinezesti iar sotul meu din cand in cand mai prepara acasa. dar noi avem avantajul ca aici gasesti la borcan sosurile specifice, taieteii "de sticla", condimente etc.
Vio

Tina catelus de catifea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

Cum am un pic de timp, am cautat pe net si am gasit cateva retete usoare.

Vita Peking cu ardei gras

Ingrediente
400 g carne de vita
2 linguri sos de soia (light soy sauce)
2 linguri vin de orez
1 lingura amidon
1 lingurita rasa zahar maro (light brown sugar)
2 linguri de ulei
2 catei de usturoi
1 lingurita cu varf de ghimbir pisat
1 ardei rosu
1 ardei galben/verde
100 g de mazare sau fasole verde
3–4 fire de ceapa verde
2 linguri de sos de stridii (oyster sauce)
3 linguri de apa sau supa

Mod de preparare

Se taie carnea de vita in fasii de 5 cm lungime si 0,5 cm latime(sau dupa preferinta). Se pune intr-un castron impreuna cu sosul de soia, vinul de orez, amidonul si zaharul. Se amesteca bine, se acopera si se lasa la marinat in jur de 30 de minute.
Intr-o tigaie se incinge o lingura de ulei si se prajeste carnea 3–5 minute la foc mare. Cand este gata se da la o parte din tigaie si se pastreaza cald.
Se pune la incins cealalta lingura de ulei in aceeasi tigaie. Se piseaza usturoiul si ghimbirul, se pun in uleiul incins si se amesteca 1 minut.
Se adauga apoi legumele si apa si se prajesc 5 minute. Se pune din nou carnea, sosul de stridii si se mai amesteca inca 3 minute pana se evapora aproape tot sosul.

Sugestii
Daca nu aveti zahar maro se poate pune normal.
Daca nu aveti sos de stridii nu puneti.
Daca nu aveti vin de orez se poate inlocui cu vin alb.
Daca nu aveti ceapa verde puneti ceapa rosie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

....si orezul dupa care sunt innebunita. Am facut si iese exact ca la restaurant.

Orez cu ou si legume

Ingrediente
1 cana de orez
3 oua
100 g legume congelate
1 lingurita sos de soia(light soy sauce)
sare

Mod de preparare

Se pune la fiert cana de orez cu 3 cani de apa si sare. Dupa ce a inceput sa fiarba se da focul mic si se mai fierbe in jur de 15-20 de minute. Cind este aproape gata se da de pe foc si se lasa inca 10 minute, acoperit, sa se absoarba si restul de apa. Dupa cele 10 minute se amesteca cu furculita ca sa se dezlipeasca. Atentie, nu toate tipurile de orez sunt bune. De preferat cel cu bobul lung pentru ca nu se lipeste. Cel cu bobul mic e bun la budinci.
Se bat ouale si se face o omleta. Se poate amesteca ca la jumari sa se faca bucatele mici sau se lasa intreaga si se taie bucatele mai mici pe un tocator. Se adauga in tigaie si legumele decongelate, orezul si sosul de soia. Se mai amesteca 1 minut sa se incalzeasca toate.


Orez Malacca

Ingrediente
2 oua
200 g carne de pui
1 ceapa medie
1 ligurita de ghimbir
1 catel mare de usturoi
4 fire de ceapa verde
200 g creveti gatiti
250 g mazare congelata
3 linguri de sos de soia(light)
1 pahar de orez
2 linguri de ulei
sare, piper

Mod de preparare

Se fierbe orezul cu 3 pahare de apa si putina sare.
Se bat bine cele 2 oua cu putina sare si piper. Intr-o tigaie se incinge o lingura de ulei si se prajesc ouale, fara sa le amestecati. Se ruleaza omleta si se taie fasii de un centimetru.
Se taie cubulete ceapa, se piseaza usturoiul si ghimbirul si se pun in tigaia in care s-a incalzit o lingura de ulei. Se amesteca un minut avand grija sa nu se arda.
Se adauga partea verde de la ceapa, mazarea, sosul de soia, carnea de pui taiata felii de 1 cm si crevetii taiati dupa preferinta sau intregi.
Se incalzesc bine si se adauga orezul fiert. Se vor praji 5 minute.
Se pune pe un platou si se decoreaza cu fasii de omleta.

Sugestii
Se poate adauga si o lingura de sos iute. Se poate manca cu sos dulce-acrisor.


Mergi la inceput