Demolare perete debara - in apt

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaesn spune:

Pentru a darama un amarat de perete din bca, trebuie asa:
sa mergi la primarie, de la biroul informatii iei o cerere de certificat de urbanism, la caserie platesti taxa in functie de cati mp are imobilul, scrii un memoriu in care explici ce vrei sa modifici, pui cererea+chitanta+memoriu+acte de proprietate cat mai coplete+copii dupa schite topografice 1:2000 si 1:500 in doua exemplare intr-un dosar si il depui la registratura de unde primesti un numar de inregistrare; termenul legal de eliberare cu este 1 luna, dar nu se respecta. Cu CU te duci de ex. la Proiect Bucuresti, unde dai cca. 700 ron si in 2 luni(poate ceva mai putin) iti dau un dosar complet pe care te duci si il depui impreuna cu acordul asociatiei de locatari la Inspectoratul de stat in constructii care in bucuresti este pe Splaiul Unirii. Aici dureaza cca. 3 saptamani. Faci contract cu o firma de salubritate sa ridice gunoiul. Acum faci un alt dosar care sa contina: cerere de autorizatie de construire cu anexe, declaratie notariala pe proprie raspundere din care sa rezulte ca apartamentul nu face obiectul unui litigiu aflat pe rolul unei instante judecatoresti, certificatul de urbanism, acte de proprietate, plus ce ai primit de la PB si de la inspectorat, plus acordul asociatiei, si contractul cu salubritatea si il depui la primarie. Unde iar dureaza teoretic 1 luna practic 2 sau chiar 3.
Acum poti sa te apuci de treaba, daca mai ai chef, fara sa uiti sa anunti la primarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deanny spune:

quote:
Originally posted by oanaesn

Pentru a darama un amarat de perete din bca, trebuie asa:
sa mergi la primarie, de la biroul informatii iei o cerere de certificat de urbanism, la caserie platesti taxa in functie de cati mp are imobilul, scrii un memoriu in care explici ce vrei sa modifici, pui cererea+chitanta+memoriu+acte de proprietate cat mai coplete+copii dupa schite topografice 1:2000 si 1:500 in doua exemplare intr-un dosar si il depui la registratura de unde primesti un numar de inregistrare; termenul legal de eliberare cu este 1 luna, dar nu se respecta. Cu CU te duci de ex. la Proiect Bucuresti, unde dai cca. 700 ron si in 2 luni(poate ceva mai putin) iti dau un dosar complet pe care te duci si il depui impreuna cu acordul asociatiei de locatari la Inspectoratul de stat in constructii care in bucuresti este pe Splaiul Unirii. Aici dureaza cca. 3 saptamani. Faci contract cu o firma de salubritate sa ridice gunoiul. Acum faci un alt dosar care sa contina: cerere de autorizatie de construire cu anexe, declaratie notariala pe proprie raspundere din care sa rezulte ca apartamentul nu face obiectul unui litigiu aflat pe rolul unei instante judecatoresti, certificatul de urbanism, acte de proprietate, plus ce ai primit de la PB si de la inspectorat, plus acordul asociatiei, si contractul cu salubritatea si il depui la primarie. Unde iar dureaza teoretic 1 luna practic 2 sau chiar 3.
Acum poti sa te apuci de treaba, daca mai ai chef, fara sa uiti sa anunti la primarie.



Oanaesn, esti simpatica foc! Si in acelasi timp, din pacate, ai dreptate...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Pun si io o intrebare la subiect... ca raspuns nu am ...

Am cumparat un apartament si vreau sa fac niste modificari. Intamplator cadastru arata schita deja cu modificarile pe care vreau sa le fac. Cu alte cuvinte nu prea acum sa arat ca vreau sa modfici ceva pe acte ca ele sunt deja asa (cu debaraua daramata si balconu largit e la parter). probabil cadastristu a copaita schita d ela un alt apartament similar.

Ana Maria si Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Da' daca am cumparat un ap cu pereti de debara daramati si in schita nu apare, se ia cineva de mine? Ca in 2000 cand am luat-o nu era pb asa mari cu astea si nu cred ca ex-proprietarul a facut cerere sau altele.........

*********************************
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa
De la botezul Teodorei
Din parcul Tineretului, dar si cu altii

Povestea nasterii Anei
Povestea nasterii Teodorei(bb2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

Cred ca totul depinde de vecini ,toti si-au demolat acel zid.vecinul meu de deasupra a demolat si pe cel dintre buc si sufragerie,tot de bca,m-a turbat cam de 3 ani,isi face singur si nu mai termina cu daramatul,gauritul...daca l-as fi reclamat nici n-avea bani sa plateasca plus ca isi face la cele mai idioate ore.eu am demolat doar o parte din acel zid dinspre debara ptr ca ,coloana de apa si aerisirea erau pe peretele dinspre bucatarie nu pe cel dinspre exterior.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

Hai,sa nu radeti,cautam despre o hotarare la CEDO,si printre randuri citii despre cineva amendat care si-a cautat dreptatea la Strassbourg,fiind amendat cu o suma de 4 ori salariul pentru ca a demolat un perete,reclamat de vecini,dar spune ca poti fi amendat in primii 2 ani de cand ai facut, nu dupa 15 cum era in acest caz.Deci daca pe cadastru arata cum vrei tu sa iasa...Sa nu ziceti ca va invat la rele!

Mergi la inceput