Demolare perete debara - in apt

Demolare perete debara - in apt | Autor: claucia

Link direct la acest mesaj

-

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cris1511 spune:

Noi am vrut sa daramam un perete si dupa primarie trebuia depus un dosar , parca la Romproiect se cheama,undeva pe strada Visarion, prin spate pe la ASE (Caderea Bastiliei).Ne-am dus si s-a uitat cineva de acolo la schita si ne-a zis ca nu se poate deoarece peretele era portant (de rezistenta) .Nu stiu cat ne-ar fi costat, am inteles de la cineva ca in jur de 10mil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monagan spune:

eu mi-am demolat peretele de la debara si bucatarie, dar nefiind de rezistenta, nu mi-a trebuit nici o autorizatie.
Daca sint pereti de rezistenta, e mai complicat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Ba eu am inteles ca iti trebuie autorizatie pentru orice modificare fata de planul initial al casei.
Asta inseamna pereti de BCA.
Pentru ca peretii de rezistenta nu se pot darima oricum: sau, ma rog, se pot, dar e ilegal, imoral s.a.

Asa ca am chemat un nene arhitect, ca sa chilarim un fel de perete (spun un fel, pentru ca era prins numai jos si lateral, sus flutura - iar daca ii dadeai un picor, cadea cu totul).

Desigur, era pur BCA.
Si imbracat intr-o sarma nerelevanta, ca sa nu pice bucatile de BCA pe jos.


Si...ce credeti ?!

A venit dl. arhitect cu o solutie de maaaare compromis: ca sa scapam de perete, trebuie sa plantam un stilp!!
Stalp de beton!
In mijlocul casei!

Am intrebat daca altfel nu se poate.
Nu.
Nu se putea.

N-am inteles ideea, dar l-am lasat sa-si vada de treaba.
In mintea mea perversa, am tras concluzia ca aia au descoperit ca blocu' nu e bine sustinut..... si, nu ca ar fi contat peretele ala, dar mai trebuia oricum un punct de sprijin.

Asa m-am ales eu cu un living de striptease - cu bara pe mijloc..... la care eventual dansez eu sau barbatu-meu, ca n-avem ce alta utilitate sa ii gasim.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Pt orice fel de modificare iti trebuie autorizatii, teoretic.

Aprobari pt modificat elemente de rezistenta nu se dau!!!!
Asa ca noi pt scos vre-o 2 pereti din BCA, deci care nu erau de rezistenta am luat aprobari.
A fost acu vr-o 3 ani si nu tin minte exact, dar pe aprobarea de la primarie a scris ce mai aveam nevoie
- un plan facut de un arhitect
- contrect cu o firma de gunoi care sa ridice molozul
- contract cu firma de constructii care face modificarile
- taxe, taxe, taxe

Cu niste pile serioase le-am obtinut in 1 luna jumate si ne-a costat cam 250 USD + spagi!!!

Asa ca eu pt o debara nu m-as obosi sa iau aprobarile.

DAR vecinii mei au facut o sesizare la primarie si au trimis mai intai amenzile, n-a venit nimeni sa verifice!!!
Amenzile sunt mari si oricum te pune sa-ti iei autorizatiile dupa.
La mine in bloc au luat amenda cam toti locatarii!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cri. spune:

Conteaza foarte mult vecinii pe care ii ai. Noi am vrut sa facem acelasi lucru, sa daramam peretele unei debarale, care era din caramida. Stiam ca pe cale legala dureaza f mult si costa pe masura. Asa ca am anuntat toti vecinii ca o sa renovam (nu le-am zis ca daramam)ca sa nu se sesizeze la fiecare zgomot si ne-am cerut scuze pt eventualele bubuituri (in intervalul orar de bun simt). Am vorbit cu administratora si cu presedintele de bloc si le-am zis exact ce vrem sa facem si ne-au zis ca daca nu e perete de rezistenta, nu-i problema.....ca si altii prin bloc au mai facut d'astea. Deci, avand acordul lor, nu ne-a fost teama de reclamatii.

Au fost cazuri (de ex. inchiderea balconului) in care s-au depus actele pt aprobare, nu au obtinut acordul si normal, ca oamenii daca le zice primaria ca n-au voie sa-si inchida balconul, pana la urma o fac oricum. Si cei de la primarie stiind ca au respins cererea, dup'aia urmaresc ce se intampla si daca vad balconul inchis...pac...amenda.

Don't worry, be happy!
Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kateryna spune:

Deci practic pentru orice modificare facuta in casa trebuie autorizatie?

Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monagan spune:

NU.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by monagan

NU.

MG



Ba da, daca e vorba de daramat pereti. Nu-ti trebuie pentru schimbatul tamplariei sau vopsit interior, inlocuit parchet sau tevi.

Iata singurele interventii care se pot face FARA autorizatie:
ART. 8
(1) Se pot executa fara autorizatie de construire urmatoarele lucrari care nu modifica structura de rezistenta, caracteristicile initiale ale constructiilor si ale instalatiilor aferente sau aspectul arhitectural al acestora:
a) reparatii la imprejmuiri, acoperisuri, invelitori sau terase, atunci cānd nu se schimba forma acestora si materialele din care sunt executate;
b) reparatii si inlocuiri de tāmplarie interioara si exterioara, daca se pastreaza forma, dimensiunile golurilor si tāmplariei;
c) reparatii si inlocuiri de sobe de incalzit;
d) zugraveli si vopsitorii interioare;
e) zugraveli si vopsitorii exterioare, daca nu se modifica elementele de fatada si culorile cladirilor situate pe arterele principale de circulatie;
f) reparatii la instalatiile interioare, la bransamentele si racordurile exterioare, de orice fel, aferente constructiilor, in limitele proprietatii, precum si montarea aparatelor individuale de climatizare si/sau de contorizare a consumurilor de utilitati;
g) reparatii si inlocuiri la pardoseli;
h) reparatii si inlocuiri la finisaje interioare si exterioare - tencuieli, placaje, altele asemenea -, la trotuare, la ziduri de sprijin si la scari de acces, fara modificarea calitatii si a aspectului elementelor constructive;
i) lucrari de intretinere la caile de comunicatie si la instalatiile aferente;
j) lucrari de investigare, cercetare si expertizare la constructiile prevazute la art. 3 lit. b), cu avizul Ministerului Culturii si Cultelor si al autoritatii administratiei publice judetene sau locale, dupa caz;
k) lucrari de foraje si sondaje geotehnice pentru constructii de importanta normala sau redusa, situate in afara zonelor de protectie instituite pentru zacaminte acvifere;
l) lucrari de constructii funerare subterane si supraterane, cu avizul administratiei cimitirului.

Restul, CU autorizatie:
"ART. 3
Autorizatia de construire se elibereaza pentru:
a) lucrari de construire, reconstruire, consolidare, modificare, extindere, schimbare de destinatie sau de reparare a constructiilor de orice fel, precum si a instalatiilor aferente acestora, cu exceptia celor prevazute la art. 8 lit. f);
b) lucrari de construire, reconstruire, extindere, reparare, consolidare, protejare, restaurare, conservare, precum si orice alte lucrari, indiferent de valoarea lor, care urmeaza sa fie efectuate la constructii reprezentānd monumente istorice, inclusiv la cele din zonele lor de protectie, stabilite potrivit legii;
c) lucrari de construire, reconstruire, modificare, extindere, reparare, modernizare si reabilitare, privind cai de comunicatie, retele si dotari tehnico-edilitare, noi capacitati de producere, de transport, de distributie a energiei electrice si/sau termice, precum si de reabilitare si de retehnologizare a celor existente;
d) imprejmuiri si mobilier urban, amenajari de spatii verzi, parcuri, piete si alte lucrari de amenajare a spatiilor publice;
e) lucrari de foraje si excavari necesare in vederea efectuarii studiilor geotehnice, prospectiunilor geologice, exploatarilor de cariere, balastiere, sonde de gaze si petrol, precum si alte exploatari;
f) lucrari, amenajari si constructii cu caracter provizoriu necesare in vederea organizarii executiei lucrarilor de baza, daca nu au fost autorizate o data cu acestea;
g) organizarea de tabere de corturi, casute sau de rulote;
h) lucrari de constructii cu caracter provizoriu: chioscuri, tonete, cabine, spatii de expunere situate pe caile si spatiile publice, corpuri si panouri de afisaj, firme si reclame, precum si anexele gospodaresti ale exploatatiilor agricole situate in extravilan;
i) cimitire - noi si extinderi."
(Legea 453/2001).

Oricum, amenzile sunt mai mari decat taxele, asa ca...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kateryna spune:

hmm...stie cineva cat sunt amenzile si cat taxele?:D

Nunta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geghi spune:

quote:
Originally posted by claucia

Eu am depus documentele la primarie pt certificatul de urbanism in vederea desfiintarii. SUnt speciale pentru fiecare categorie.
Am discutat cu un functionar tare dragut de acolo si ne-a spus ca ne va invata ce sa facem dupa aceea, ca obtinerea unei autorizatii si procedura mai departe este greoaie "dar ne invata ce sa facem" (?)

Absolut orice desfiintare de perete trebuie sa fie insotita de ceva autorizari - legal vorbind - mai ales daca apartamentul a fost cumparat recent si are cadastru si planul apartamentului cu toti peretii. Inafara ca te pot reclama vecinii si poti plati amenda, nu il mai poti vinde in stare de "perete lipsa" - on the record cel putin.

Va anunt cand aflu ce inseamna invatatura aceea si ce e de facut mai departe. Chiar imi doresc sa desfiintez debaraua ca impreuna cu bucataria si holul de la intrare sa fie o bucatarie mare, patrata in care sa pun mopbila de bucatarie si sa fie un loc pentru sta. Cu televizor mic si tot tacamul.

Multumesc pentru raspunsuri.




Buna,
Ai aflat "invatatura" pentru obtinerea autorizatiei de demolare a peretilor? Daca da, as fi recunoscatoare daca mi-ai transmite detalii... Multumesc.

Mergi la inceput