Vaccinuri optionale

Vaccinuri optionale | Autor: Delia

Link direct la acest mesaj

Va rog mult sa imi spuneti si mie ce vaccinuri optionale ati facut bebeilor vostri?
Eu i-am facut azi un vaccin pentru Haemofilus Influenzae si sunt interesata daca se mai fac si altele?
Va multumesc mult.

Delia si Codrin

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mumulina spune:

ROR, Havrix (impotriva hepatitei de tip A), Varilrix (impotriva varicelei). cam astea le stiu eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

Imi poti spune te rog la ce varsta s-au facut fiecare si ce reprezinta ROR?
Multumesc mult.

Delia si Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mumulina spune:

ROR-ul este vaccinul impotriva rubeolei, rujeolei si oreionului si se gaseste in farmacii sub denumirea de Priorix (de fapt eu m-am exprimat gresit in primul mesaj) si se face la 1 an (in locul celui impotriva rujeolei - din schema obligatorie de vaccinare). cel impotriva varicelei se poate face, conform spuselor medicului de familie dupa 9 luni, iar Havrixul dupa 1 an. cam asta e ce stiu eu, poate te ajuta mai mult mamicile care au mai facut si alte vaccinuri, noi din astea nu i-am facut inca nici unul lui Teo, ca are 8 luni, i-am facut celei mari, dar mult mai tarziu, la 5 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Se gasesc in farmacii?Ma refer la Havrix si Varilix.Varicele este varsatul de vant?Eu i-am facut fetitei vaccinul pt rubeola si rujeola la un an .Pt oreon nu am facut nimic.Exista vreun vaccin doar pt oreion?

Va pup,

Gabi si Simonica.

Mergi la inceput