Masina de spalat

Masina de spalat | Autor: m34

Link direct la acest mesaj

Link-uri despre masini de spalat:
Discutie la SoftPedia




Noi avem o masina de spalat automata Ardo400 de vreo 7 ani. In acest timp a fost utilizata intens de 2-3 ori/saptamana si a fost reparata de vreo 3 ori. Acum s-a stricat iar si ma gandesc daca sa o mai reparam sau sa luam alta.
Voi cat timp ati utilizat masina de spalat ? Ati schimbat-o din cauza defectelor sau fiindca au aparut altele mai performante ?
Multumesc,

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pegasis spune:

Mihai, eu am de 13 ani un Whirpool Aw...nu stiu cit de 500 de rot pe care nu ma indur s-o schimb... N-a fost reparata niciodata, merge de n-are aer... cuva inox. E adevarat ca s-a cam dus garnitura si ca rufele nu-s chiar uscate cind le scot, da' am zis ca pina nu "moare" singura eu n-o schimb. Dupa ce-am citit "n"spe pagini pe softpedia despre masinile de spalat (dante01 multumesc ), m-am lamurit ca astea noi nu-s chiar asa fiabile (exista si exceptii, da' costa...). Da' daca tu zici ca voi ati avut oaresce probleme, poate n-ar fi rau s-o schimbati...

Uite si link-ul de care vorbeam mai sus.

Carmen

"Cind o femeie nu vorbeste, sa n-o intrerupi pentru nimic in lume."
(Enriyeu Castaldo)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

si noi am avut masina de spalat vre-o 11-12 ani.. am dat-o afara acu vre-o 2 saptamani din cauza ca lua prea multa apa si nu mai putea spala.. nu au fost reparata niciodata
a fost mai scumpa la cumparare dar a meritat banii

si acum am luat una mai scumpa si sper sa ne tina tot atat sau si mai mult

------------------------
Louisea si Bandit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

Am si eu Aroo A400 de 6 ani. Sa ma gandesc la alta pentru la anu` ?
Nu a fost reparata niciodata si tot asa... utilizata intensiv.

Cu respect,
G.

Suntem urate... si ne tarim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

numaipe mine m-a tinut masina de spalat 1 an(whirpool).apoi i s-a desprins cuva de rulment si ar fi costat schimbarea lor cat jumatate din masina.acum am la subsolul blocului in care stau si nu mi-am mai luat alta.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mihai, eu mi-am mai exprimat parerea (care nu prea a convenit) ca electrocasnicele zilelor noastre sunt facute sa se strice repede si sa bagi bani in ele pentru reparatii. Ca si voi, am avut masina de spalat care a functionat 8 ani (si mai merge si astazi, e la fosta nevasta); era romaneasca si folosita de 5 ori pe saptamana, iar reparatiile nu au fost semnificative.
Depinde de stricaciune, dar daca nu-i ceva grav, eu as repara-o.
Cred ca, cu noroc mult, o masina de astazi, in jur de 12-15 milioane, nu poate tine mai mult de 4 ani fara reparatii.
Dar trebuie sa luati si partea buna (ca la televizoare): o schimbati mai des, acum nu mai reprezinta o suma exagerata sa o schimbati mai des.
As cauta o masina la aceasta suma, dar cu min. doi ani garantie. De fapt eu mi-am cumparat una si mai ieftina, cam 10 mil. si cu doi ani garantie. Avand in vedere ca noi spalam cam de doua ori pe zi (si pentru serviciul meu), perioada de doi ani va fi o performanta. Oricum, daca se strica, o repara ei...

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eve44 spune:

Eu am un Whirpool de 9 ani si sunt tare multumita de ea.Functioneaza impecabil dar am inteles ca este garantata 10 ani .Momentan nu intentionez sa o schimb.
Eve

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Eu am un Indesit de vreo 4 ani. Incepe sa scoata zgomote ciudate uneori, ma-ntreb si eu daca n-ar fi mai bine s-o schimb cand va claca decat s-o repar.

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m34 spune:

Va multumesc pentru ca ati impartasit experienta voastra aici.
As mai fi tinut-o pe cea veche, cu reparatia de rigoare, dar cand incep sa se strice piesele una dupa alta risti sa dai mai mult pe reparatii decat pe una noua.
Aseara am luat Ariston cu 1000 rotatii, de 12 milioane. Dupa ceva peripetii (a fost defecta carcasa din fabricatie sau transport), am schimbat-o de 2 ori si am mai cheltuit inca un milion pe taxi, cea noua merge bine dupa 3 cicluri de spalare.
Si eu cred, ca si Rufus, ca majoritatea obiectelor din zilele noastre sunt consumabile; nu sunt facute neaparat ca sa le repari, ci ca sa le arunci si sa iei urmatorul model (probabil ca treaba cu stricatul este planificata sa intre in scena daca omul inca ezita sa ia noul model...).
Sunt si lucruri care tin mai mult, dar statistic cred ca au o anumita durata de viata. Si daca una tine mai putin, alta tine mai mult, sa iasa statistica pe medie ! Cativa vad ca au noroc sa stea pe partea buna a statisticii, la anul o sa aflam si de Joxy unde se afla ;-)
Osna, la un an ar fi trebuit sa aiba garantie, sau tocmai se terminase ? Daca reparatia era prea scumpa pentru atelier, ar fi trebui sa o inlocuiasca.
Pegasis, mersi de forum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Io am o amarata de masina, no name cica New Pool, a castigat-o mama la o tombola cu ambalaje de cutii de vopsea de par...taman cand m-am maritat eu...va dati seama, a fost cadou de nunta...mai spala inca mititica, sa nu cobesc, are imediat 6 ani...nu i-am facut nimic...

Serbanica talharica



ce-si face omu' cu mana lui se numeste lukru' manual ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "Tavitele de la masina de spalat verticala...."
postat de fortelady, 10/01/2006, 14:30:10


ma seaca! innebunesc! cum naiba se curata? ca mi s-a solidificat balsamul in lacas si nu are loc perie, nu are loc deget, nu are loc burete, nu il dizolva nimic!
cedez nervos.... voi cum reusiti sa curatati lacasul ala?



raspuns postat de Leditia, 10/01/2006, 15:23:27

Eu scot pur si simplu tavita si-o spal c-o periuta de dinti,apoi curat si acolo locul si gata.
Pupici.



raspuns postat de fortelady, 10/01/2006, 15:34:06

pai de scos... le scot si eu, dar la masina mea nu are loc periuta de dinti! are un fel de cotitura acolo si nu ajunge peria pana la fundul lacasului, nici pana la jumatate.
am whirlpool verticala (1000 rotatii) daca asta ofera info suplimentare
cred ca din asta e http://www.whirlpool.ro/www/index.php/produse|viewProduct/id_1/pId_157/AWT-5100.html



raspuns postat de Leditia, 10/01/2006, 16:06:33

Linkul nu e bun.
Dar nu m-ai inteles.O scot de acolo..de tot!O spal frumos la chiuveta,o curat cu periuta pt ca are niste chestii(in special in compartimentul pt balsam) care nu se curata altfel..si numai o periuta mica intra pe acolo..Apoi curat si locul acela gol,de ramane la scoaterea tavitei..si gata.
Editez sa-ti spun ca am cautat-o la produse,am vazut-o.A mea e cu incarcare frontala si alta marca,insa stiu ca se scoate,pt ca un prieten are cu incarcare verticala..si la el se scoate tavita,tot indesit.Acum nu cred ca-s asa diferite..In carte nu ai vazut daca se scoate?
Pupici.



raspuns postat de fortelady, 11/01/2006, 10:21:39

da, o scot de tot de tot (are 2 butoane) dar problema e ca are intrarea un pic "gatuita" si in unghi si nu intra periuta decat f putin. mama are indesit verticala si se curata la fix...
mi-a ramas balsam mai ales pe fund unde e extrem extrem de ingustata si s-a depus acolo intr-o veselie. si nu vrea sa se dizolve cu nimic (otet, anitra, detergenti... )

pana la urma o sa cumpar alta tavita si gata dar nu as vrea sa o arunc pe asta din cauza ca am eu pitici pe creier



raspuns postat de AllyMcBeal, 11/01/2006, 15:29:51

Cand lucreaza,masina ''ia'' balsamul cu apa rece.Incearca deci si pune acolo apa fierbinte,lasa putin sa inmoaie,apoi scutura tavita sa se miste compozitia.Repeti pana se dizolva tot.
Cred ca solutia pe termen lung ar fi ca sa se clateasca tavita dupa fiecare folosire,dar cine mai are vreme si de asa ceva...

Sanatate !



raspuns postat de xelanoimis, 11/01/2006, 16:34:32

Eu am Gorenje cu incarcare verticala. Are aceiasi probleme cu tavita si n-am gasit nici o solutie pana acum. Am incercat si cu jet puternic de apa, si cu tinutul in apa de seara pana dimineata... tot nu s-a dizolvat complet.



raspuns postat de fortelady, 12/01/2006, 10:00:17

spal cu apa fiarta mama lui de balsam. si scutur tava aia de imi vine ameteala. si tot nu iese... e facut clisa acolo



raspuns postat de zozela, 12/01/2006, 10:14:45

Si eu m-am confruntat cu problema asta...Singura solutzie e cu apa fierbinte si smotoceala serioasa(operatziune facuta de sotz)..Ia ceva timp..si nervi...dar functzioneaza..
Succes!!



raspuns postat de Miruna Enescu, 12/01/2006, 11:39:43

Eu am tot Whirpool, si din cauza ca n-am gasit nici o solutie, am renuntat la balsam de tot.

Miru



raspuns postat de Jocelyn, 12/01/2006, 13:55:17

Aceeasi problema am si eu, tot la Whirlpool. Degeaba am dat cu jet, degeaba am bagat o periuta cat am putut, am zdruncinat-o cu apa fierbinte de mi-au iesit ochii si...nimic

asteptam solutii in continuare



raspuns postat de Mica-mica, 12/01/2006, 20:21:05

Eu pun in compartimente domestos ( cel verde, fara apa ) si agit sa se intinda pe toti peretii, las cam 20 min si apoi cu dusul cu apa fierbinte.
Cand am chef ma mai chinui cu periuta sau un bat lung si flexibil.



raspuns postat de Tanya, 12/01/2006, 22:25:30

Am gasit eu solutia cea mai comoda, nu mai folosesc balsam din cauza ca aveam aceleasi probleme cu tavita.



raspuns postat de fortelady, 13/01/2006, 09:05:41

tanya, si eu m-am gandit la asta. dar nu pot sta fara balsam, mi se par dure rufele.
ar fi o idee cu domestosul ala verde (eu am incercat cu anitra, dar mi-a fost frica sa las prea mult sa actioneze ca imi era ca mi se topeste plasticul).
credeam ca sunt eu singura si paranoica cu probleme din astea...

Mergi la inceput