Grupa sanguina si dieta (dietele)

Grupa sanguina si dieta (dietele) | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Buna prieteni,

Cine ma lamureste si pe mine care este legatura dintre grupa sanguina si dietele?

multumesc



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

Raspunsuri

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaR spune:

Aici gasesti foarte multe informatii:

am sters linkul asta - desprecopii

http://www.avantaje.ro/index.php?a=231



Nina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

eu stiu doar de chestia asta:
http://www.slabire-sanatate.ro/articole/alimentatieab.php

ALIMENTATIA IN FUNCTIE DE GRUPA SANGUINA*
Grupa AB

Exista o strinsa legatura intre grupa de singe, alimentatie si sanatatea oamenilor. Putini oameni se gindesc la implicatiile grupei sanguine desi aceasta reprezinta o forta genetica puternica.

Grupele sanguine sunt fundamentale in logica suprema a naturii, urmind un traseu neintrerupt de la cel mai timpuriu moment al creatiei umane pina in prezent. Grupele sanguine pot fi folosite ca amprenta celulara si ne dezvaluie multe mistere ce marcheaza starea noastra de sanatate sau de boala. Din acest punct de vedere este valabila zicala: “mincarea unui om este otrava altuia” .

Stiinta grupelor sanguine permite alegerea unei alimentatii adecvate pentru prevenirea unor boli, incetinirea imbatrinirii, tratarea obezitatatii.

Sfatul nostru este sa urmezi dieta grupei sanguine cel putin doua saptamini si vei sesiza in aceasta perioada multe schimbari: un nivel mai inalt de energie, scadere in greutate(sau crestere, dupa caz), o reducere a tulburarilor digestive, ameliorarea problemelor cronice de sanatate.

Fiecare om este unic , avem nevoi nutritionale diferite de aceea singura modalitate de a mentine sanatatea sau de a vindeca boala este adaptarea hranei la nevoile specifice fiecarui individ.

Grupa sanguina este cheia care descuie usa spre misterele sanatatii, bolii, longevitatii, vitalitatii, echilibrului emotional, ea determina rezistenta fata de boli, eficienta cu care ardem caloriile, raspunsul la stres si insasi personalitatea noastra.

Analiza grupelor sanguine a furnizat explicatii privind faptul ca unii oameni sunt capabili sa piarda in greutate urmind anumite diete, in timp ce altii nu, unii oameni isi mentin vitalitatea la virste inaintate in timp ce altii se deterioreaza fizic si mental.

Fiecare grupa sanguina contine mesajul genetic al alimentatiei si comportamentului stramosilor nostri. Istoria umanitatii este istoria supravietuirii. Viata in timpurile stravechi era scurta, brutala si grea. Diferenta dintre grupele sanguine reflecta in ultima instanta capacitatea de adaptare a omului la diferite solicitari din partea mediului exterior.



In acest articol vei gasi urmatoarele informatii referitoare la grupa AB:

Caracteristicile grupei sanguine AB.
Recomandari pentru controlul greutatii pentru grupa AB .
Recomandari generale pentru dieta grupei sanguine AB.
Alimente foarte benefice si alimente care ar trebui evitate pentru grupa AB.



CARACTERISTICILE GRUPEI AB - ENIGMATICUL
Fuziunea moderna intre grupele A si B
Raspuns de tip cameleonic la conditii schimbatoare de mediu si de dieta
Tract digestiv sensibil
Sistem imunitar excesiv de tolerant
Raspunde optim la stres in plan spiritual, fizic si la nivel de energie creatoare
Un mister evolutionist



Recomandari pentru controlul greutatii
In privinta cresterii in greutate cei cu grupa AB reflecta mostenirea mixta a genelor grupelor A si B. Pentru scaderea in greutate este recomandata reducerea cantitatii de carne si suplimentarea alimentatiei cu legume, deoarece datorita cantitatii insuficiente de acid gastric carnea nu este digerata eficient si tinde sa se depoziteze sub forma de grasime. De asemenea se recomanda reducerea consumului de griu, porumb, fasole si susan.

Alimentele care trebuie evitate deoarece favorizeaza cresterea in greutate pentru grupa AB : carne rosie, fasole, seminte, porumb, griu.
Alimente benefice care favorizeaza scaderea in greutate pentru grupa AB: alimente marine, produse lactate, legume verzi.


Recomandari generale pentru dieta grupei AB
Grupa sanguina AB are mai putin de 1000 de ani vechime, este foarte rara (2-5% din populatie) si complexa din punct de vedere biologic, reprezentind o fuziune a caracteristicilor grupelor A si B.
Organismul celor cu grupa AB nu produce suficient acid gastric pentru a digera cantitati mari de proteine animale. Solutia rezida in dimensionarea si frecventa ratiilor.
Se recomanda reducerea cantitatii de carne de pui si a carnii de vita. Este preferabil sa consumi carne de miel, curcan, oaie, iepure. Este bine sa eviti produsele din carne afumata sau conservata.
Alimentele marine se pot consuma cit mai des reprezentind o sursa excelenta de proteine. Foarte benefice sunt: cod, macrou, stiuca, sturion, sardine, pastrav, scrumbie, melci.
Produsele lactate sunt foarte bine tolerate, in special: iaurt, kefir, smintina degresata.
Cei care au grupa AB ar trebui sa utilizeze uleiul de masline in locul grasimilor animale si a uleiurilor rafinate.
Nucile si semintele vor fi consumate in cantitati mici, cu precautie . Arahidele consumate in cantitati moderate ofera un suport pentru sistemul imunitar.
Pentru grupa AB produsele pe baza de soia sunt deosebit de benefice.
Cerealele sunt bine tolerate in special : orezul, secara si soia. Se recomanda totusi limitarea consumului de produse pe baza de griu si porumb mai ales daca ai probleme cu greutatea.
Legumele trebuie consumate zilnic deoarece sunt o sursa importanta de substante nutritive avind un rol esential in prevenirea cancerului, a afectiunilor cardiace si imbunatatirea sistemului imunitar. Evita totusi: maslinele, ardeii, porumbul, avocado, si anghinarea.
Pentru grupa AB exista o mare varietate de fructe deosebit de benefice : struguri, prune, cirese, ananas, caise, kiwi, lamii, smochine, grapefruit. Ar trebui evitate: portocala, mango si bananele.
Cei cu grupa AB ar trebui sa inceapa fiecare zi cu un pahar de apa calda amestecata cu sucul proaspat de la o jumatate de lamiie pentru a elimina toxinele acumulate in timpul noptii. Este foarte bun si sucul de grapefruit.
Mirodeniile si condimentele foarte benefice sunt: sarea de mare, usturoiul, hreanul, patrunjelul si sosul de soia. Nu sunt recomandate: otetul, piperul, muraturile si ketchupul.
Ceaiurile de plante contribuie la intarirea sistemului imunitar si asigura protectie impotriva bolilor cardiovasculare si a cancerului. Se recomanda in special: ceai verde, musetel, echinacea, ginseng, papadie, macese.
Bauturile recomandate pentru grupa AB sunt: vin rosu (un pahar pe zi), cafea alternativ cu ceai verde. Trebuie evitate: bauturile alcoolice distilate, sifonul, racoritoarele sintetice si acidulate, ceaiul negru.
Personalitatea celor cu grupa AB reprezinta un amestec intre sensibilitatea grupei A si echilibrul grupei B. Sunt oameni captivanti, spirituali, atragatori, diplomati si prietenosi.
Cei care au grupa AB reactioneaza la stres la nivel intelectual si se simt epuizati dupa perioade lungi de tensiuni si suprasolicitari. Contracararea stresului se face prin tehnici spirituale si exercitii fizice usoare cum ar fi: yoga, plimbari, inot, ciclism, dans, golf, aerobic.



ce-si face omu' cu mana lui se numeste lukru' manual ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaR spune:

quote:
Originally posted by NinaR

Aici gasesti foarte multe informatii:

am sters linkul asta - desprecopii -
http://www.avantaje.ro/index.php?a=231



Nina




De ce? poate ma lamuriti si pe mine, sunt mai noua pe forum si nu inteleg motivul. Multumesc




Nina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

quote:
Originally posted by NinaR

quote:
Originally posted by NinaR

Aici gasesti foarte multe informatii:

am sters linkul asta - desprecopii -
http://www.avantaje.ro/index.php?a=231

Nina



De ce? poate ma lamuriti si pe mine, sunt mai noua pe forum si nu inteleg motivul. Multumesc

Nina



poate era un site concurent si se poate considera ca faci reclama...



ce-si face omu' cu mana lui se numeste lukru' manual ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaR spune:

quote:
Originally posted by roxana1974

quote:
Originally posted by NinaR

quote:
Originally posted by NinaR

Aici gasesti foarte multe informatii:

am sters linkul asta - desprecopii -
http://www.avantaje.ro/index.php?a=231

Nina



De ce? poate ma lamuriti si pe mine, sunt mai noua pe forum si nu inteleg motivul. Multumesc

Nina



poate era un site concurent si se poate considera ca faci reclama...



ce-si face omu' cu mana lui se numeste lukru' manual ...



Roxana, era exact site-ul pe care l-ai scris si tu, deaia sunt nelamurita.

Nina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thalia spune:

Dom-le, am vazut aseara pe OTV o emisiune cu Dan Diaconescu si unul gabriel andronache ce se dadea mare nutritionist si vorbea tocmai despre asta. Ce mai abera....Va avea emisiune duminica dimineata pe DD de la 8-la 10.
Dar el este actor. Dar ce mai aberatii scotea??!!!
Daca pana acum am crezut cat de cat in alimentatia in functie de grupa sanguina ...m-am zdruncinat total.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

ma rog, nu stiu cat conteaza dar am gasit o serie de chestii cu care ma identific.poate totusi gasim undeva ceva mult mai explicit in legatura cu conexiunea dintre silueta si grupa de sange...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

din ce am citit eu mai demult este un research bazat pe ideea ca grupele sanguine ne determina originea, astfel, grupele 0 si A sunt ale rasei caucaziene, B are radacini semitice, iar AB radacini africane, parca nu mais tiu exact care cuc are, dar o si A stiu sigur...si pe aceasta idee cercetatorii au facut legatura cu dieta care ar functiona pe aceste tipuri, dar nu cred ca merge chiar foarte bine...uite ce am gasit pe net, ca dieta pe grupa de sange:www.dadamo.com/" target="_blank">aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Si eu am vazut emisiunea de pe OTV (sincer, nu dati cu rosii , nu ma uit la postul ala ca ma sperie, dar auzind despre ce se vorbeste si stiind ca invitatul respectiv are 46 de ani si arata cu cel putin 10 ani mai tanar, am stat si am ascultat).
Am dat si un search a doua zi pe net dar se mai contrazice ce scrie acolo cu ce a zis tipul acela. Adica unele alimente sunt permise pe net la B3 (grupa mea de sinje) si tipul zicea ca sunt complet interzise. Bine, nu stiu cat este practic posibil sa te hranesti corect cum spunea el si sa rezisti cel putin 12-14 ore in picioare la randament maxim. Pe de alta parte excludea ardeii, vinetele, rosiile, carnea de pui, laptele si tot ce deriva din lapte, porumbul, graul, faina,orezul, orice cereala de fapt pt ca contine gluten si acesta incetineste metabolismul....pffff, deja mi se pare complicat sa-ti faci si o salata in conditiile astea! Nu zic, pe undeva era logic ce zicea, de ex faza cu laptele de vaca consumat de om am auzit-o si citit-o de multe ori, cum ca prin lapte se transmit nush ce informatii genetice (ca si de la mama la bebe) si" noi cu ocazia laptelui de vaca halim informatii de...vaca . Cel mai compatibil lapte ar fi cel de capra, dar nici ala nu prea. Pin' la urma raminea laptele si brinza de soia.
Joker ca intrebi de legatura dintre silueta si mincarea pe grupe de singe, pai tocmai asta explica tipul, asa cum a zis si lena, ca suntem din nastere diferiti in fct de grupa de singe, adica avem un "soft" care ne-ar indica ce ne e bun pt mincat si ce nu, numai ca noi, din nestiinta sau ignoranta, nu tinem cont de el si-atunci organismul raspunde prin depozite de grasime, prin imbolnaviri...Invitatul de la otv nu punea accent pe silueta, ci pe mincatul sanatos, pe trait o viata de calitate dpdv sanatate, iar dupa aceea se va vedea si pe silueta rezultatul (cica!) de la sine.
A!!! Ce mi-a placut la el cel mai mult a fost ca a zis ca el nu recomanda sportul in fortza, ci gimnastica cu miscari lente (ca si cum imiti miscarile de arte martiale) si fitness fara greutati.
Hai ca m-am lungit, dar cam astea am retinut eu.



"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput