O nastere (aproape) asa cum am visat

O nastere (aproape) asa cum am visat | Autor: ck3

Link direct la acest mesaj

Hmm..probabil ca ar trebui sa incep cu una alta din timpul sarcinii de fapt, dar totul a fost asa de frumos, incat n-am ce alege..bebe a venit imediat ce ni l-am dorit, nu ne venea sa credem, stateam cu testul de sarcina in mana si ne citeam in ochi tot felul de sentimente amestecate, bucurie, emotii mari mari, putina teama (chiar si tati, desi nu este primul copil)-au fost o data ca niciodata toate astea, intr-o dimineata friguroasa de 5 martie 2005..
Apoi luni ce pareau atunci interminabile, iar acum imi par c-au trecut intr-o clipita..bebe a fost la prima echo baiat, apoi fata..bine era in ambele cazuri, sanatos sa fie!

Am inotat aproape de la inceput, am calatorit mult-mult..Din luna a 6-a am mers la gimnastica acvatica pentru ca eram absolut pro nastere naturala. Abia asteptam momentul, aveam o singura problema: voiam sa nasc la un centru privat, vazusem la cursurile pre-natale nasteri din alte tari si visam deja cu ochii deschisi, insa la centrul unde putea medical ginecolog nu putea moasa de la cursuri si invers. Pana la urma am ales rezervele CMU, iar moasa mi-a spus ca incearca sa asiste si ea.

Toate bune si frumoase, vine toamna, saptamana 34 cred ultima calatorie cu avionul si ultima vacanta in 2, apoi din sapt 36 concediu, si ma tot plimbam, ma agitam, vine si sapt 38, 39, bebe pauza..doctorul imi spune gata, pe 12.11 provocam nasterea, pe 10.11 facem ultima eco sa ne asiguram ca e ok. Pe 9.11 am fost la medicul de familie, m-am plimbat, ma simteam un pic altfel, parca aveam si ceva dureri de ciclu. Dopul meu tot curgea de o saptamana, altfel nimic. Seara mergem la cina cu un prieten si eu am inceput sa glumesc cu el si cu sotul meu ca nasc atunci, ei nu prea gustau gluma

Venim acasa la 21.30, ceva sangerare-sun medicul, imi zice ca e de garda si sa ma duc sa ma vada totusi la 22.30. Imi dadusem drumul la apa sa imi fac o baie cum imi place mie, cu multa spuma si alte aromatizoare..ma gandesc ca mai bine o fac cand vin, si-mi da prin cap sa-mi fac toaleta, tot ma duc la control.

In fine, la control medicul imi spune ca am dilatatie 2-3 si daca vreau sa nasc cu el nasc acolo la spital, nu poate veni la CMU. Mi-am zis ca asa a fost sa fie si trimit sotul dupa bagaj. Primim o camera in care stam, citim, mai vorbim, am adormit un pic, ne uitam la luminile orasului..chiar romantic..eram tare fericita si extrem de linistita ptr ca aflasem ca dimineata intra si moasa mea de serviciu. La 6 mi se face peridurala, no problem, simt picioare, tot,imi rup si apa, doar ca m-au pus si la perfuzii si mi-au spus sa nu ma mai misc din pat-eu stiam ca trebuie sa ma plimb cat mai mult si cel mai rau lucru e sa stai la orizontala!..La 8 doza 2 de epidurala, nu aveam dureri dar incepusem sa obosesc de emotii si nedormit. Vine si moasa pe la 9 si cand ma vede…ce fac lipita de pat? Pai bebe cum sa vina? Imi aduce mingea verde celebra, un casetofon cu muzica de relaxare si ma pune sa tin perfuziile intr-o mana si sa ma fatzai pe minge..dupa aia ma tinea de mana si respiram impreuna pe contractii. Mi- a explicat ca bebe simte trauma contrcatiei, chiar daca pe mine nu ma doare, de aceea e bine sa respire si sa-l oxigenez. Am mai sms-at eu cu o prietena (nu i-am spus unde sunt), la 10 i-am spus moasei ca am o apasare groaznica pe anus si trebuie sa merg la toaleta. Ea zice-aoleu, sa te vad repede..vine bebe!!

Mergem urgent la sala de nasteri, vine si medicul, ma ia sotul de mana si incepe expulzia..care a durat doar 15 min, dar de la oboseala mi s-a parut groaznica si eterna (de unde si paranteza din titlu.
Moasa mi-a masat permanent perineul cu ulei de masline, nici nu am avut epiziotomie, m-am rupt putin de tot langa anus, unde se intepenise nitel capul lui bebe. Desi nu prea simteam cand trebuie sa imping, imi spuneau tot timpul doctorul si moasa, si imi spuneau de aemenea sa gem cu gura inchisa, cand tipi cu gura deschisa nu faci decat sa pierzi multa energie-au avut dreptate!
La 10.15 apare Ana, 3.400, 53 cm, Apgar 9 habar n-am de ce).

Si atunci, vorba poetului, in jur s-au sters culorile si am ramas noi 3 sambure de fericire in univers..

Cu multe, multe multumiri medicului meu si unei moase absolut rarissime..

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmc_nd spune:

ck3, frumoasa poveste, bravo! Sa va traiasca si sa fiti sanatosi si fericiti alaturi de ea!

La inceput parca spuneai povestea mea - cu multiplele calatori... doar ca la mine bb n-a venit, inca... noi il asteptam si ne rugam!



mmc

"Trebuie sa ne golim de prea plinul Eu, ca sa mai intre in noi un pic de Dumnezeu." Petre Tutea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Sa va traiasca si sa va aduca numai bucurie!

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalynaa spune:

Sa va traiasca!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ck3 spune:

Multumesc mult de urari , la toate gravidutzele nasteri usoare si la toata lumea sa le creasca copiii mari, frumosi si sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

quote:
Initial creeata de ck3

Si atunci, vorba poetului, in jur s-au sters culorile si am ramas noi 3 sambure de fericire in univers..



Superb spus....

Felicitari pentru asa o nastere minunata, felicitari pentru bebe Ana si multa multa fericire pentru voi trei!


Ioana 23 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

Multa fericire si dragoste a fie mereu in jurul ingerasului vostru!...

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Sa va traiasca micuta Ana!


de fetita cu fundita

Uite atat suntem de mari


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Sa aveti parte numai de fericire alaturi de puiutul vostru iubit!

mamica de superbebelusa (15 iulie 2005)

Iulia Anastasia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Foarte frumoasa povestea! Te-ai preocupat si ai avut o nastere perfecta. Sa va traiasca Ana!

Cine au fostt medicul si moasa?Merita numiti.



Andreea, mami de Tudor - 10.08.2005
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ck3 spune:

Buna dimineata!

Cei care m-au asistat au fost domnul doctor Badiu si Vania Limban,am nascut la Municipal.

Mergi la inceput