PCOS.... Cum facem fata?

PCOS.... Cum facem fata? | Autor: libelula

Link direct la acest mesaj

Ziua buna tuturor,

Tocmai am primit diagnosticul de PCOS (hiperandrogenism cu anovulatie documentata clinic). Inca sunt nauca , pentru ca sunt convinsa ca pana la jumatatea anului trecut am avut ovulatie normala (cu niste analize de ziua 13 bune, facute pt a mi se recomanda antivonceptionale).

In fine... Postez subiectul aici, si nu la Aspirante, pentru ca vreau sa aflus si povesti ale celor care au reusit sa ii vina de cap acestui sindrom, sa obtina ovulatie, si, de ce nu, o sarcina.

Banuiesc ca suntem mai multe in situatia mea... Cum reusim sa tinem in frau simptomele? Regim, tratament, acupunctura, homeopatie, reflexoterapie... ce ati facut si ce faceti pentru a face fata situatiei?

Astept raspunsuri... Avem nevoie de incurajari...

Libelula

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Si eu am primit acest diagnostic acum vreun an.
N-aveam nici unul din semnele clinice (obezitate, par in exces, ten acneic, etc) ...dar n-aveam nici ovulatie.

Intre timp am facut o laparoscopie - pentru ca tineam musai sa am copii - si dupa eliminarea chisturilor si decorticarea ovarelor, nu stiu daca datorita acestei operatii sau pur si simplu noroc - am obtinut ovulatie si mi s-au reglat valorile hormonale.


Elise

Mergi la inceput