despre condimente

despre condimente | Autor: Kehleyr

Link direct la acest mesaj

Am un morman intreg de condimente pe care nu stiu cum sa le folosesc. Bine, pe fiecare punga scrie ca este pentru carne de pui, sau pentru mancare italieneasca, etc etc.

Dar as vrea sa stiu daca exista niste reguli cu privire la momentul in care se adauga la mancare. La inceput, la sfarsit? Care ar fi limita maxima de ingrediente admisibile astfel incat sa nu iasa o babilonie prea mare de gusturi?

Pana acum singurele pe care le-am folosit cu relativ succes (adica pot sa spun ca am simtit o diferenta in gustul mancarii) sunt clasicele oregano si cimbru la friptura la gratar, presarate inainte de gatire, si nucsoara pentru mancarurile grecesti. Cu astea ma descurs. Dar rozmarinul, busuiocul, tarhonul (mai merge si la altceva in afara de ciorba?), cum se pun in valoare?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela amalia spune:

Hai sa-ti spun un secret in primul si in primul rand care l-am aflat si eu de vre-o saptamana: oregano si cimbru e acelasi lucru
Rozmarinul merge super la carne: fripturi, gratare....




www.tickercentral.com/view/4ufc/3" target="_blank">Mihaela si bbwww.tickercentral.com/view/4ufc/4" target="_blank"> Amalia


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55265" target="_blank">O poveste minunata...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Nu-i adevarat ca oregano si cimbru sunt acelasi lucru! Sunt plante diferite! Cimbrul creste si la noi in tara, dar oregano se importa.

Eu folosesc busuiocul la mancarurile cu rosii: salate, paste, sosuri...dar nu in cantitate prea mare.

Despre tarhon stiu ca se mai pune in salate , in Ardeal. Eu n-am folosit, iar in ciorba nu-mi place.

Rozmarinul, intr-adevar, merge la fripturi. Eu pun toate condimentele pe carne si o las in frigider o ora, sa-si ia aromele. Mi se pare ca iese mai gustoasa asa.

mamica de superbebelusa (15 iulie 2005)

Iulia Anastasia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Tarhonul se potriveste foarte bine la orice mincare sau supa/ciorba de fasole boabe. Bunica mea facea chiftelute marinate iar sosul de rosii il aromatiza cu tarhon. Se potriveste si cu carnea de pui.


Rozmarinul merge foarte bine pe cartofii facuti la cuptor, si pe fripturi. In acelasi timp in Italia se face ( in unele zone) supa de fasole boabe cu paste (macaroane .. ) si rozmarin. Din crengute de rozmarin se fac si tepuse pe care infigi carnea si o frigi la gratar , iese aromata gata yami yami....

Busuiocul se pune proaspat sau uscat, dar numai la sfirsit in sosul de rosii pt paste. Se pune pe pizza ( Margherita : rosii, mozzarela si busuic).

Nucsoara se pune in sosul beschamel ( pt lasagna )si in orice sos alb cu brinza . Si in sosul de rosii cu carne tocata ( ragł).

Condimentele se pun in general la sfirsit pentru ca altfel isi pierd aroma prin fierbere, coacere, iar unele dintre ele pot devenii amare chiar, exceptie cind lasi carnea la aromatizat inainte de coacere / frigere cum zice Diana Mirela.



Cristina

Noi doi... si nu numai


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

CIMBRU s.m. Planta erbacee cu flori liliachii sau albe punctate cu rosu, cu frunze inguste si ascutite, aromate, folosite drept condiment (Satureja hortensis). – Cf. gr. t h y m b r a.

OREGANO s.m. Maghiran salbatic, pop. sovarf, arigan (Origanum vulgare); comercializat sub denumirile: it. origano; fr. origan; germ. Oregano, engl. oregano.


------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Si eu stiam ca oregano e un fel de maghiran mai pe romaneste......

Cristina si bebe Alexia Maria Uimirea (02.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

urmatoarele condimente isi imbunatatesc aroma daca sunt prajite usor inainte de folosire: cumin (chimion), coriander(coriandru), mustard seeds( seminte de mustar -cele negre), fennel seeds( seminte de fenicul , poppy seeds ( mac ) and sesame seeds ( susan).





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Pt. carnea de miel folosesc menta, o pun inainte de a baga carnea la cuptor(chiar de la inceputul maceratului) si are o aromaaaaaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Wow. Mersi de info. Noi mai punem la carnea de miel lamaie, ii mai taie din mirosul acela greu.

Usturoiul (nu e chiar condiment ) se pune tot la sfarsit, asa-i? Chiar si cateii intregi, ma refer...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Menta mai merge foarte bine si la carne de vita (in placinta, friptura, in sos).
Rozmarinul eu il pun si la cartofi la cuptor. pe ramurelele de rozmarin fara frunze se pot face frigarui, au o aroma super! (am furat asta de la Jamie Oliver)
cu usturoiul poti face asa: ori il pui la inceput in ulei (chiar si cu coaja cu tot) pentru a lasa aroma si cand adaugi legumele sau carnea il scoti, sau il pui la sfarsit, taiat feliute sau tocat pentru o aroma mai puternica.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Kehleyr, daca tii carnea de miel in arome si acoperit cu vin cel putin 24 de ore, apoi la cuptor pui doar vin(apa deloc, nici in timpul gatitului) sa stii ca nu mai are mirosul acela, se simte ft. putin, e chiar ft. bun. Sa stii ca nu sunt amatoare de miel, nu mi-a placut pana anul acesta, indiferent de cum era gatit.

Mergi la inceput