Scoala in sistem step-by-step

Scoala in sistem step-by-step | Autor: gabirus

Link direct la acest mesaj

Am auzit bune si rele despre acest sitem. Cochetez cu ideea sa o inscriu pe Eva ...
As vrea sa aud pareri de la cei ai caror copii frecventeaza scoala primara in acest sistem.

POZE

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu 99% sunt convinsa ca acolo o voi da pe Giulia ... peste 5 ani, cunosc copii care invata acolo, au timp de joaca, iar parintii sunt multumiti de progrese, in clasa a 5-a nici o diferenta fata de cei care invata la scolile celelalte.


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabirus spune:

Multumesc ptr raspuns. Ma bucur sa aud referinte pozitive. Educatoarea Evei m-a zapacit (dupa ce ma interesasem si eram incantata de sistem) ca e o varza si fac o mare greseala daca dau copilul acolo. Dar nu am o mare incredere in ea. Asa ca prefer sa aud si alte pareri.

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Asta aud si eu, imi ajunge sa-l vad pe baietelul colegei mele de servivi, este deja in clasa a 6-a si este primul pe clasa la o scoala normala, a facut 100 de excursii, adora sa citeasca, a avut o super-copilarie ca a avut timp de joaca. Pentru mine asta conteaza foarte, foarte mult.


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

eu cred ca depinde foarte mult de invatatori/profesori...fetita mea a fost la gradinita intr-o grupa step by step si a fost cam cum zice educatoarea ta poate era si cam micuta atunci...oricum eu cred ca sistemul e bun da depinde cine il aplica:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabirus spune:

Da, e adevarat ca depinde cine il aplica. E un sistem care nu are traditie in Romania, nu exista o pregatire temeinica a cadrelor didactice in acest sens. Sau?

Offf, asa nu imi place sa nu am destule informatii

Daca mergi direct acolo si intrebi bineinteles ca vor prezenta lucrurile foarte roz si foarte frumos .... Dar realitatea care este?

Exemplul de la mamagiuliei imi da totusi sperante.

Si tipa cu care am vorbit eu si avea baiat la step-by-step era foarte satisfacuta.

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Mai cauta pe forum, pt. despre acest subiect au fost discutii anul trecut , in februarie-martie. Si eu am intrebat despre acest sistem, iar fetele care mi-au raspuns atunci, mi-au spus numai lucruri bune. Fiica mea nu a mai ajuns la o astfel de scoala asa ca nu pot sa-ti spun mai multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliarusu spune:

La un moment dat nu stiu de ce am cochetat si eu cu aceasta idee, mai ales ca baietelul meu e foarte micut, dar cred ca am dat o cautare pe Google dupa crese, gradinite si cred ca am gasit prin Doina sau in zona oricum,prin Calea Sagului, o gradinita(sau scoala?!) ce aplica acest sistem.Multe informatii le gasesti cautind doar, dar bineinteles ca trebuie sa tinem seama si ca acest sistem e nou la noi si pregatirea cadrelor poate lasa de dorit,desi, ca sa nu-mi defaimez colegii profesori, sunt si tineri talentati si, zic eu mai "dispusi si potriviti" pentru posturi de educatori la aceste scoli.Cred ca ar fi bine sa mergi efectiv la o scoala si sa vezi ce si cum.Ma gindesc ca poate sa fie un sistem benefic copiilor, dar oare noi ca si parinti vom putea face fata acestei provocari?Ca totusi am invatat intr-un alt sistem si poate cind vei vedea ca sunt rezultate de alt tip....sau ...ce sa zic?!Nu te pot ajuta decit cu acest sfat...Bafta!

Bogdan,minunea pentru care trebuie sa multumim cerului in fiecare clipa(1 noiembrie 2004)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/drog78/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gegea spune:

Buna!
Imi spun si eu parerea pe care mi-am putut-o forma in urma unei discutii cu soacra mea, care e invatatoare.
Sistemul de step-by-step in sine e unul binevenit, promoveaza munca in colectivitate, iar parintii pot fi linistiti ca au "scapat" de o munca in plus dupa orele de serviciu.
Numai ca, cel putin in orasul nostru (nu am cunostinta de alte locuri), nu exista si formula de continuare a acestui sistem, mai exact, copiii sunt nevoiti ca din clasa a 5-a sa treaca la sistemul normal de invatamant. Sentimentul e unul de bulversare si e mai grea acomodarea. Munca in echipa ii poate face pe unii mai pasivi, mai putin interesati, iar asta nu poate fi decat rau, mai ales atunci cand soseste momentul in care trebuie sa treaca la munca individuala.
Ideea este ca sistemul ar da roade daca ar exista formula de continuare la toate nivelele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabirus spune:

Merci fetelor pentru sfaturi.

Exact de asa ceva aveam nevoie.

Am sa merg in vizita la o asemenea scoala, in primul rand pentru a vedea cat de bine se descurca invatatorii/invataroarele si cum aplica sistemul.

Sistemul acesta se bazeaza pe prezumtia ca la varsta scolii primare copiilor le face mai rau competitia decat colaborarea. Trebuie sa mai citesc despre asta si sa ma informez.

POZE

Mergi la inceput