Totul despre Vaccinuri

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

NU mai gasesc Infanrix Hexa iar farmacistele mi-au spus ca nu se mai importa!

Stie cineva de unde as putea sa cumpar doua doze?
Multumesc anticipat!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.aly spune:

iti poti face programare la medlife sau medsana?240ron si 65ron consultatia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

quote:
Originally posted by b.aly

salutare!imi puteti spune si mie care este grila de vaccinare cu infanrix?la 2 luni am facut infanrix hexa,dar ce urmeaza la 4 luni si maideparte?multumesc.



Cred ca ai aflat deja raspunsul iar daca nu: la 4 luni e penta, 6 luni-hexa, 12 luni - penta. Pt. mai departe nu m-am uitat in carnetul de vaccinari sa vad ce tb. sa cuprinda dar te uiti tu si vezi ce se face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Noi am facut vaccinurile de la stat si n-am avut nici macar o problema, nici o zi de febra, nu dureri nimic. Referitor la vaccinurile cumparate, cred ca e vorba doar de o moda, sau de comisioanele grase pe care le rpimesc medicii ptr a recomanda un anumit vaccin

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 1 anisor
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

Noi i-am am ales pentru Thea schema de vaccinare de la Aventis Pasteur, pentru ca cu Ruty ( care a vacut vaccinurile de la stat ) am avut mari probleme. Si dupa primul vaccin ma declar multumita ( nu a facut nici un pic de febra si locul de vaccinare nu s-a umflat sau inrosit ).
Mie mi-a dat pediatrul schemele de vaccinari disponibile , mi-a prezentat argumente pro si contra, mi-a zis sa ma uit si pe net si sa hotarasc singura ce cred ca e mai bine pt copilul meu. Mi s-a parut corecta atitudinea.
Scriu mai jos , pentru cine e interesat, schemele de vaccinare:

MINISTERUL SANATATII (vaccinurile gratuite )
2 luni DTP + AP + AHB
4 luni DTP + AP (VPOT )
6 luni DTP + AP (VPOT )
1 an ( 12 luni ) DTP + AP
1 an si 3 luni (15 luni) Priorix
2 ani si 6 luni (30 luni) DTP

GlaxoSmithKline
2 luni Hexa Infanrix
4 luni Infanrix – IPVHIB
6 luni Hexa Infanrix
1 an ( 12 luni ) Infanrix – IPVHIB
1 an si 3 luni (15 luni) Priorix


Aventis Pasteur
2 luni Pentaxim + Euvax B
4 luni Pentaxim
6 luni Pentaxim + Euvax B
1 an ( 12 luni ) Pentaxim
1 an si 3 luni (15 luni) Priorix

Vaccinuri suplimentare:
1 an si 4 luni:
- Avaxim / Havrix (hepatita A) 2 doze la 6 luni
- Varil-Rix (varicela)
- Pneumo23 (antipneumococic)

Preturi informative:
- Hexa Infanrix ( 260 lei )
- Infanrix – IPVHIB (230 lei)
- Pentaxim (150 lei)
- Euvax B (34 lei)
- Priorix (60 lei)
- Avaxim (80 lei)
- Varil-Rix (150 lei)
- Pneumo23 (80 lei)



Alexxia Ruty ( 25.07.2001 ) si Thea ( 28.09.2006 )


"Poti fi increzator in ziua de maine daca umbli astazi cu Dumnezeu!"

PERLELE RUTICAI

www.totsites.com/tot/ruty_thea" target="_blank"> RUTY SI THEA AU PAGINUTA

POZE

Pentru Barbye, una dintre noi- trebuie sa ajuti!


Pentru Barbye, una dintre noi- trebuie sa ajuti!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Eu am luat 2.1 mil pe Infarix Hexa luat direct de la distribuitor. Chiar daca nu cunosteam pe cineva tot incercam cumva la un depozit farmaceutic. In Farmacii sunt niste preturi de mori: la Catena mi-l faceau rost cu 3.1 mil iar la alta farmacie mai mica de cartier 2.6 mil. Adaosul lor mi se pare cam mare.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Tanima, cum ai facut sa il iei direct de la distribuitor! Ca eu am gemeni si imi trebuie doua! Multumesc mult!

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Eu cunosteam pe cineva care se cunostea cu cineva care lucreaza in distributie la medicamente. Prin telefon am sunat de la unul la altul si mi-a fost recomandat altcineva care distribuia vaccinul asta. Tare complicat nu?

Sheannamp
Poti sa intrebi medicul pediatru daca iti poate procura si cu cat, si daca vezi ca iti cere prea mult (mie dr pediatra imi cerea 2.5 milioane. Isi oprea si ea ceva banuti) ii ceri nr de telefon al distribuitorului lor, sau mai bine ceri intai nr si apoi o intrebi pe ea. O alta varianta este sa cauti un depozit si sa vorbesti cu cineva de acolo, sau pur si simplu cand vezi la o farmacie ca vine un agent il abordezi, ii iei nr de telefon si vorbesti cand si cum sa va intalniti sa ti le dea cu banii in mana. daca respectivul nu distribuie prin reteaua lor intreaba de un coleg de la concurenta si un nr de tel (imposibil sa nu stie vreunul, ei in breansa se cunosc) pe care sa il poti contacta.
Multa bafta.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Vaccin antigripal la copii sub 2 ani!?!

Amaya

Trimis la - 13/10/2006 : 17:28:57
--------------------------------------------------------------------------------

Buna ziua mamici si tatici.

Am si eu o intrebare pentru voi: ati facut vaccin antigripal copiilor sub 2 ani? Daca da, care a fost reactia la vaccin? A avut efectul scontat?
Va intreb fiindca astazi cand mi-am luat piticul de la cresa m-a intrebat educatoarea daca vreau sa-i fac vaccinul acesta lui Andrei (1 an si 8 luni) iar eu am spus da, in principiu, insa acum as vrea sa stiu daca merita sa i-l fac si cam la ce sa ma astept.

Va multumesc anticipat!



Gabbriela

Trimise - 13/10/2006 : 21:11:28
--------------------------------------------------------------------------------

nou pediatra nea recomandat sa nu il facem acest vaccin, oricum va raci "uneori in faze mai usoare daca are vaccinul facut - dar nu e garantat asta"...

aici vaccinul antigripal se recomanda la copii foarte bolnaviciosi.. in rest ei spun ca e bine sa ia raceli din cand in cand, abea isi construiesc un sistem imunitar mai puternic.

Sanatate si numai bine



monalac

Trimise - 13/10/2006 : 22:29:16
--------------------------------------------------------------------------------

eu stiu un med pediatru care a recomandat unei mamici sa i faca copilului ei la 6 luni vaccinul antigripal...,iar mamica respectiva i l a si facut.si e adevarat ca in iarna aceea nu a mai racit cine stie ce,dar acum,de ex,copilul,de o luna intreaga,e tot tp racit si antibioticele nu si face efectul....eu una nu i l as face,decat daca intr adevar raceste intruna.



Amaya

Trimise - 13/10/2006 : 22:39:50
--------------------------------------------------------------------------------

Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Andrei nu raceste des, a racit de 2 ori, forma f. usoara, a trecut fara antibiotic, si a avut o data bronsiolita intr-un an si 8 luni. Nici nu stiam ca este recomandat acest vaccin copiilor mai bolnaviciosi. Pana luni trebuie sa ma hotarasc insa inclin mai tare sa nu i-l fac.



Balbina

Trimise - 13/10/2006 : 22:51:13
--------------------------------------------------------------------------------

Amaya, si la cresa din Dr. Taberei vor face vaccin antigripal copiilor. Chiar ieri am fost intrebata daca vreau ca baiatul meu sa fie vaccinat. Am zis ca da, dar Vlad e mai mare (are 2 ani si 3 luni). Si desi stiu ca acest vaccin se face doar impotriva unei singure tulpini de gripa, pe cind in fiecare sezon ele circula citeva zeci, am zis totusi sa facem vaccinul, mai ales ca e gratuit si fara efecte secundare notabile. Sper sa aiba ceva efect, insa noi oricum aplicam intens strategii naturiste de fortificare a organismului.

------------------
Numai bine,



Amaya

Trimise - 13/10/2006 : 23:04:26
--------------------------------------------------------------------------------

Balbina, si eu ii dau Imunobaby de cand l-am dus la cresa (de 6 saptamani), am facut pauza 2 saptamani si acum ii dau iar, si nu mi-a racit deloc, cu toate ca am vazut copii bolnavi. Cum am spus in primul mesaj, in principiu am spus si eu da insa m-a speriat educatoarea care mi-a spus ca la absolut toti copii apare reactie a vaccinului, cu febra, muci si tot tacamul unei gripe. Acum tu spui ca nu are efecte secundare notabile. Eu nici nu mai stiu ce sa cred. Si tot stau pe ganduri sa nu-i fac mai mult rau decat bine, sa-l imbolnavesc eu cu buna stiinta. Din cauza asta si vroiam sa aud parerile mamicilor care l-au facut.
Si noi tot in Dr. Taberei suntem, la cresa nr.13.



Balbina

Trimise - 13/10/2006 : 23:08:34
--------------------------------------------------------------------------------

Amaya, eu iti zic ce mi-a zis asistenta noastra, dar daca are dreptate a voastra, atunci nu e bine o sa mai intreb luni de directoare, care e medic.
Noi sintem la cresa de pe Compozitorilor.

------------------
Numai bine,



Balbina

Trimise - 13/10/2006 : 23:21:13
--------------------------------------------------------------------------------

Chiar acum am vorbit cu o prietena pe mess, care e medic, si mi-a zis ca daca copilul merge in colectivitate, e mai bine sa sa fac vaccinul. Reactiile adverse nu sint obligatorii si pot sa apara doar in primele 3-5 zile. Cica depinde de sistemul imunitar al fiecarui copil si de momentul in care "pica" vaciinul.

------------------
Numai bine,



Amaya

Trimise - 13/10/2006 : 23:25:19
--------------------------------------------------------------------------------

Balbina, multumesc mult pentru detalii. Luni o sa discut si eu cu directorul si cu asistenta sefa sa vad ce-mi spun si ei. Off, sper sa iau cea mai buna decizie pentru piticot!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

vaccin din maternitate

mozart

Trimis la - 12/10/2006 : 14:18:10
--------------------------------------------------------------------------------

buna ziua la toata lumea ,

adresez o intrebare, poate cineva de pe acest forum se confrunta cu aceeasi problema ca si mine. al meu bebelus, de 5 luni jumate, nu a avut nici un semn pe manutza stanga de la vaccinul din maternitate. nici cosuletz, nici cojita, nici urma de roseatza, nimic. si nici acum cand se citeste cicatricea nu vad nimic.
pediatrul mi-a spus ca daca nu se vede (el inca nu a apucat sa se uite la manutza lui), se face un test la 9 luni (antituberculinic parca se cheama) si in functie de acela se revaccineaza sau nu.
ati avut vreuna/vreunul dintre voi problema asta?
va rog sa-mi dati si mie de veste. sincer, sunt cam ingrijorata, desi dr a spus ca nu am de ce sa-mi fac probleme.

multumesc din suflet

ps: bebelusul meu e sanatos, nu am avut nici un fel de probleme cu el. are 5 luni jumate, 73 cm si 9 kg.



bebita06

Trimise - 12/10/2006 : 16:00:53
--------------------------------------------------------------------------------

Imi pare rau nu am cum sa te ajut. Stiu ca toti doctorii se uita la acest semn, iar daca nu se cunoste inseamna ca trebuie refacut vaccinul. La fetita mea se vede foarte putin o roseata, asa s-a vazut de la inceput. Nu mi-a zis nimeni nimc pana acum.


lala

Trimise - 12/10/2006 : 16:12:29
--------------------------------------------------------------------------------

buna, daca vaccinul a fost facut este trecut in carnetul de vaccinari;


laura72

Trimise - 12/10/2006 : 16:35:31
--------------------------------------------------------------------------------

nu ai motiv de ingijorare,doar de aceea se si citeste cicatricea vaccinala.inseamna ca nu a dezvoltat suficienti anticorpi la bacilul koch.se reface vaccinul si atata tot.ca sa faca cicatrice trebuie sa coaca cam dupa 2-3 luni si sa sparga.nu trebuie sa umbli pe acolo si nici sa te sperii.multa sanatate.



ligia13

Trimise - 12/10/2006 : 17:20:21
--------------------------------------------------------------------------------

Radu , la controlul de la 4 luni, pediatrul a observat ca "nu a prins" vaccinul, adica nu se vedea semn deloc pe manutza, desi vaccinul in maternitate l-a facut in fzta mea tanti aia. dar la Radu, pana l-am adus acasa nu se vedea pic de semn pe mana , nimica.
In fine, la 4 luni deci fara nici o analiza ne-a chemat ca sa ne refaca vaccinul! Apoi dupa ~ 2 luni a copt, a spart singur si acum are o floricica pe mana!

Nu ai de ce sa fi ingrijorata!

(Ce-mi pare mie rau e ca nu am stiut ca se poate face acesl test antituberculinic, am citit apoi ca chiar daca nu a facut semn pe mana e pozibil ca totusi vaccinul "sa fi prins" - adica sa aiba suficienti anticorpi )

Deci nu-i motiv deloc de griji!

Si apropo: bine ai venit pe forum!

Eu si Raducu (22.04.2005)


Monica-Elena

Trimise - 13/10/2006 : 08:13:25
--------------------------------------------------------------------------------

Da trebuie sa aiba o floricica pe mana. La noi a copt 2-3 luni si acum are o floricica pe mana.

Monica mamica unui globulet de aur - Mihnea-Gabriel
Esentele tari se tin in sticlute mici.


kristinutza

Trimise - 13/10/2006 : 09:20:14
--------------------------------------------------------------------------------

si lui radu i-au facut cu siguranta vaccinul in maternitate. nu a "prins" cum se spune, am mers cu el si i s-a facut testul (la vreo 9 luni parca). am mers la citit si au spus ca sigur nu a "prins" vaccinul din maternitate si asa ca a trebuit refacut.
nu e nimic grav, pur si simplu trebuie facut vaccinul din nou.
el nu avea niciun semn, nimic cand l-am adus din maternitate. acum, la 1 an, dupa ce i-am refacut vaccinul se vede clar urma.


mozart

Trimise - 13/10/2006 : 09:44:00
--------------------------------------------------------------------------------

multumesc din suflet tuturor pentru raspunsuri si pentru incurajari. imi pare bine ca in sfarsit am reusit sa ma alatur, desi urmaresc acest forum de ceva vreme.
draga ligia, pai la 4 luni se reface? mie dr mi-a spus ca dupa 9 luni, ca pana atunci nu ne ocupam de el. cati dr atatea pareri, oare?
am auzit si eu ca uneori chiar daca nu se vede, el totusi are anticorpii necesari. probabil dr stie mai bine. o sa merg sa se uite totusi la manutza sa vedem ce si cum.
multumesc inca o data pentru caldura cu care m-ati intampinat.
ne vedem prin zona, mai schimbam idei si opinii.
wk placut la toata lumea


ligia13

Trimise - 13/10/2006 : 10:07:21
--------------------------------------------------------------------------------

mozart, acuma nu mai pun botul chiar la orice zice mediciul si mai cer si o "second opinion", dar in primele luni de vizta ale lui Radu credeam ca pot avea incredere intr-un medic.
In fine noi cum nu prea am fost bolnavi (D-ne ajuta!) nu avusesm contact cu ei ca sa ma prind ca sunt pararile atat de impartite!


Mergi la inceput