Totul despre Vaccinuri

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Autor: Enas
Subiect: Vaccin 4 luni - la ce sa ma astept?
Trimis la: 07/01/2008 11:33:37
Mesaj:


Salutare!
Fetita mea a implinit 4 luni si miercuri facem vaccinul de 4 luni. La cel de 2 luni i-am pus supozitor cu paracetamol inainte sa-l faca si mi-a facut febra 37.5. Tot atunci, fetita mea a invatat sa planga, mai bine zis sa urle. Ce reactii au avut copiii vostri, la ce sa ma astept? Sau nu doare asa de rau ca cel de la 2 luni?
Va multumesc!

Ena

Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: loryi1974
Raspuns la: 07/01/2008 13:18:25
Mesaj:

A mea a facut febra la toate vaccinurile,dar febra care nu a durat mult si nu a depasit 38 grade.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: anca_pur
Raspuns la: 07/01/2008 13:22:03
Mesaj:

la nimic, va plange un pic la injectie si atat. da-i sa manance normal si poate un pic ceai. 37.5 nu e febra la bebei, temperatura lor normala este intre 36.5 si 37.5 amasurata rectal. aici si nu numai toata lumea iti zice temperatura este numai de la 38.5 pana la valoarea asta e numai putin crescuta si nu necesita medicamente... nu-l mai indesa pe saracul bebe cu atatea medicamente, cand o sa chiar ai nevoie nu isi vor mai face efectul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analessya13 spune:

Supozitor de paracetamol nu se da decat dupa 38 de grade febra.
Inainte de a-i face vaccin-ul trebuie sa te asiguri ca bebe e sanatos tun, deci nu ar strica o vizita la pediatru. In rest, o sa fie un pic mai agitat, poate face un pic de febra si de asta sa fii atenta sa i-o masori. Eu ii mai dadeam si un gel la locul unde-i face vaccinu-ul.
In rest, nu trebuie sa te astepti la nimic. Probabil, va reactiona la fel ca la primul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

alcora

Trimis la - 08/01/2008 : 22:57:21
--------------------------------------------------------------------------------

Salut. Imi poate spune cineva daca e vreo problema ca vaccinul care in mod normal se face la 6 luni, sa fie facut la 7 luni?

torna
Trimis la: - 09/01/2008 : 00:38:41
--------------------------------------------------------------------------------

Din cate stiu eu, nu. Adica sunt multe situatiile cand se amana vaccinarea, de obicei cand copilul nu e sanatos, e febril etc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

andicu

Trimis la - 08/01/2008 : 22:17:49
--------------------------------------------------------------------------------

Va rog frumos, spuneti-mi si mie, cine stie, cum se numeste exact Infanrixul care se face la 6 luni ?
Dr de fam. mi-a zis ca se cheama Infanrix Hexa Valente, eu stiam de IPV care l-a facut bebe la 4 luni, n-am gasit nici-o referire decat la Infanrix Hexa, cel de 2 luni. E cumva acelasi care s-a facut la 2 luni ? cel de 2 milioane si ceva ???
Ca nu stiu ce sa cer la farmacie si peste 2 zile trebuie sa-l facem.
Va multumesc.

iula78
Trimis la: - 08/01/2008 : 22:34:55
--------------------------------------------------------------------------------

Nu mai stiu cum se numeste exact, dar il poti cere la farmacie cu precizarea ca este pt 6 luni. Mi se pare ca este acelasi ca pt 2 luni.Eu am dat acum 2 sapt cam 2mil 900 mii. S-a scumpit.

Eseea
Trimis la: - 08/01/2008 : 22:54:07
--------------------------------------------------------------------------------

este exact cel de la 2 luni, Hexa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Salut. Imi poate spune cineva daca e vreo problema ca vaccinul care in mod normal se face la 6 luni, sa fie facut la 7 luni?


Fetita mea a facut rubeola cu cateva zile inainte de vaccinul de 6 luni si a trebuit amanat cu o luna. Nu cred ca se intampla ceva daca il amani dar e mai bine sa il faci cand se recomanda daca bebe nu este bolnavior.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Vaccin Pentaxim
redai
Trimis la - 14/01/2008 : 10:16:07
--------------------------------------------------------------------------------

Am facut vaccinul pentaxim copilului si la 2 luni si la 4 luni. Acum urmeaza sa il facem pe cel de 6 luni. Pe langa el mai trebuia sa facem si alceva? Sau contine tot ce trebuie. Imi amintesc ca am citit pe undeva (nu mai gasesc) ca trebuie dat si ceva pt hepatita.Sper ca dr. nu a gresit si nu ia dat tot ce trebuia.

gogosel
Trimis la: - 14/01/2008 : 11:20:38
--------------------------------------------------------------------------------

euvac B sau engerix , pentru hepatita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

scuze ca nu am postat bine.

Aoleu. La noi nu s-a administrat numai pentaxim.Oare este mare problema?nu s-a administrat si cel pt hepatita. Se poate oare sa le recuperam? sau oare cum sa facem?

Lore, mamicutza de print David
Poze David Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristianamat spune:

quote:
Originally posted by alexxia

Noi i-am am ales pentru Thea schema de vaccinare de la Aventis Pasteur, pentru ca cu Ruty ( care a vacut vaccinurile de la stat ) am avut mari probleme. Si dupa primul vaccin ma declar multumita ( nu a facut nici un pic de febra si locul de vaccinare nu s-a umflat sau inrosit ).
Mie mi-a dat pediatrul schemele de vaccinari disponibile , mi-a prezentat argumente pro si contra, mi-a zis sa ma uit si pe net si sa hotarasc singura ce cred ca e mai bine pt copilul meu. Mi s-a parut corecta atitudinea.
Scriu mai jos , pentru cine e interesat, schemele de vaccinare:

MINISTERUL SANATATII (vaccinurile gratuite )
2 luni DTP + AP + AHB
4 luni DTP + AP (VPOT )
6 luni DTP + AP (VPOT )
1 an ( 12 luni ) DTP + AP
1 an si 3 luni (15 luni) Priorix
2 ani si 6 luni (30 luni) DTP

GlaxoSmithKline
2 luni Hexa Infanrix
4 luni Infanrix – IPVHIB
6 luni Hexa Infanrix
1 an ( 12 luni ) Infanrix – IPVHIB
1 an si 3 luni (15 luni) Priorix


Aventis Pasteur
2 luni Pentaxim + Euvax B
4 luni Pentaxim
6 luni Pentaxim + Euvax B
1 an ( 12 luni ) Pentaxim
1 an si 3 luni (15 luni) Priorix

Vaccinuri suplimentare:
1 an si 4 luni:
- Avaxim / Havrix (hepatita A) 2 doze la 6 luni
- Varil-Rix (varicela)
- Pneumo23 (antipneumococic)

Preturi informative:
- Hexa Infanrix ( 260 lei )
- Infanrix – IPVHIB (230 lei)
- Pentaxim (150 lei)
- Euvax B (34 lei)
- Priorix (60 lei)
- Avaxim (80 lei)
- Varil-Rix (150 lei)
- Pneumo23 (80 lei)



Alexxia Ruty ( 25.07.2001 ) si Thea ( 28.09.2006 )


"Poti fi increzator in ziua de maine daca umbli astazi cu Dumnezeu!"

PERLELE RUTICAI

www.totsites.com/tot/ruty_thea" target="_blank"> RUTY SI THEA AU PAGINUTA

POZE

Pentru Barbye, una dintre noi- trebuie sa ajuti!


Pentru Barbye, una dintre noi- trebuie sa ajuti!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralum13 spune:

Buna! In curand baietelul meu va implini 1 an si trebuie vaccinat.Pana acum a facut doar vaccinurile gratuite;dar la 6 luni facand febra cam mare acum as vrea sa-l faca pe cel cumparat. Stie cineva daca se poate face cel cumparat desi pana acum am facut cel gratuit.Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

quote:
Originally posted by ralum13

Buna! In curand baietelul meu va implini 1 an si trebuie vaccinat.Pana acum a facut doar vaccinurile gratuite;dar la 6 luni facand febra cam mare acum as vrea sa-l faca pe cel cumparat. Stie cineva daca se poate face cel cumparat desi pana acum am facut cel gratuit.Multumesc!


Poti continua cu varianta cumparata.

Mergi la inceput