ce este electroforeza, stiti?

ce este electroforeza, stiti? | Autor: ardeiash

Link direct la acest mesaj

buna seara si la multi ani!

ma cam "doare" ficatul, ma rog ma tine, caci medicii zic : ficatul nu doare! mi s-a recomandat sa fac electroforeza si habar n-am ce poate indica asta? stiti, cumva?

s-auzim numai de bine! si

un an nou fericit sa aveti!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cici spune:

Electroforeza- metoda de laborator ce permite separarea in camp electric a diferitelor componente ale unei solutii (separarea fractiunilor proteice ale serului, care se deplaseaza cu viteze diferite: albumina 50-60%, alfa 1 globulina 3-4%, alfa 2 globulina 9-11%, beta 12-14%, gama ) sau imunoglobulinele cu proprietati imunitare: IgG, IgM, IgA, IgD, IgE).15-18%
Valori patologice:
- nefroza lipoidica (scad albuminele, cresc alfa 2)
- colagenoza (creste gama)
- ciroza (scad albuminele, cresc beta si gama)
- RAA, tuberculoza (creste alfa 2)


cici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

quote:
Originally posted by cici

Electroforeza- metoda de laborator ce permite separarea in camp electric a diferitelor componente ale unei solutii (separarea fractiunilor proteice ale serului, care se deplaseaza cu viteze diferite: albumina 50-60%, alfa 1 globulina 3-4%, alfa 2 globulina 9-11%, beta 12-14%, gama ) sau imunoglobulinele cu proprietati imunitare: IgG, IgM, IgA, IgD, IgE).15-18%
Valori patologice:
- nefroza lipoidica (scad albuminele, cresc alfa 2)
- colagenoza (creste gama)
- ciroza (scad albuminele, cresc beta si gama)
- RAA, tuberculoza (creste alfa 2)


cici


adica? scuze, dar nu inteleg "limba"

s-auzim numai de bine! si

un an nou fericit sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Adica diferitele proteine care se gasesc in mod normal in plasma (adica in sange) au greutati moleculare diferite. Daca le pui in camp electric, cele cu greutatea moleculara mai mare vor migra mai incet, pe cand cele cu greutatea moleculara mai mica vor migra mai repede. In functie de viteza cu care migreaza se pot identifica aceste proteine si cuantifica, adica se poate spune cat e acolo din fiecare. Datele obtinute se interpreteaza prin prisma faptului ca anumite modificari (cresteri sau scaderi) ale acestor proteine sau ale raporturilor intre ele sunt specifice anumitor boli. Analiza asta se face pt ficat pt ca unele din aceste proteine sunt sintetizate in ficat, si atunci obtii informatii despre cum functioneaza ficatul.

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

quote:
Originally posted by cataghe

Adica diferitele proteine care se gasesc in mod normal in plasma (adica in sange) au greutati moleculare diferite. Daca le pui in camp electric, cele cu greutatea moleculara mai mare vor migra mai incet, pe cand cele cu greutatea moleculara mai mica vor migra mai repede. In functie de viteza cu care migreaza se pot identifica aceste proteine si cuantifica, adica se poate spune cat e acolo din fiecare. Datele obtinute se interpreteaza prin prisma faptului ca anumite modificari (cresteri sau scaderi) ale acestor proteine sau ale raporturilor intre ele sunt specifice anumitor boli. Analiza asta se face pt ficat pt ca unele din aceste proteine sunt sintetizate in ficat, si atunci obtii informatii despre cum functioneaza ficatul.

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)


merci cataghe, dar tot n-am inteles mare lucru... mie mi se extrage doar sange, nu? cum trebuie sa arate un rezultat bun?

s-auzim numai de bine! si

un an nou fericit sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Da, tie ti se recolteaza sange, iar rezultatele bune trebuie sa arate cum le-a scris cici in paranteza in postarea ei.

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia popescu spune:

Poti cere detalii si pe acest topic este si pe site-ul Desprecopii, eventual poti fi ajutata in interpretarea rezultatelor.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia popescu spune:

Scuze, am gresit. Corect este acest topic este si pe site-ul Desprecopii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

multumesc, am observat greseala. n-am stiut de acest site!

s-auzim numai de bine! si

un an nou fericit sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bezelutzamov spune:

sunt putin mai disperata.imi ies modificate transaminazele si nimeni nu ma sfatuieste prea multe.
tgo si tgp-normale.as putea avea un sfat sau o parere.
albumina-48,64(scazuta)
alfa 1-2,58(lim.normala)
alfa 2-11,20(marita)
beta-16,70(marita)
gama-20,87(marita)
raport alb/globuline-o,95
proteine totale-7,58
colecist extirpat laparoscopic in urma cu 10 ani
nu tolerez grasimile,carnea in exces,smantana,laptele.mult. anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Bezelutzamov, nu sunt medic, dar am sa-ti spun din experienta mea. Raportul ala albumine supra globuline subunitar, nu e in regula ( si nu numai). Trebuie sa fie mai mare ca 1. Gaseste neaparat un medic si urmeaza tratamentul pe care ti-l prescrie. Curaj, eu am avut analizele mult mai proaste, dar cu tratament, regim alimentar, odihna si, mai ales, optimism, am reusit sa-mi revin. Sanatate multa!

Mergi la inceput