fimoza

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Boca Daniela spune:

florentaz,baietelul meu a fost operat la 1an si 2luni(acum are 2anisori),nu prea am fost de acord la inceput cu operatia,dar pana la urma nu am avut de ales:urina intrerupt,nu in jet,si se formasera mici chistulete cu smegma sub pielicica care nu puteau fi scoase pentru ca putica era prinsa aproape de tot la varf.
Sa nu-ti fie frica de operatie,este foarte usoara si copilul nu sufera deloc pentru ca nu stie ce i se intampla,daca este mai micut.Noi ne-am internat in spital pentru analizele dinainte,iar a doua zi ,seara,ne-a lasat acasa.Operatia a fost dimineata,sub anestezie generala,si a durat 10min.La 2 ore dupa operatie s-a trezit si fugea prin salon de nu puteam sa-l prind,mai rau a fost acasa,cand facea pipi plangea saracutul ca-l ustura .Dar dupa 3zile nu a mai avut nimic,si acum suntem atenti sa-l decalotam la baita .
Am dat la dr.1500 000lei si la anestezist 500000.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Altfel despre "fimoza" baietilor
simali
Cam pe la varsta de 4 ani baiatelul meu a inceput sa acuze ocazional usturimi la urinat. Avea preputul inrosit.

Vizita 1. Medicul de famile. Mi-a spus ca baiatul are fimoza si ca trebuie operat. Mi-a dat o trimitere la chirurgie.

Vizita 2. Chirurgie pediatrica. Doamna doctor l-a consultata pe baiat, a spus ca preputul este inflamat si ca baiatul trebuie de urgenta circumcis. L-a apucat de pilea din varful glandului spunand "este posibil sa fie nevoie sa tai toata parte asta". M-a programat la operatie (cu anestezie generala a doua zi de dimineata).

Vizita 3. O prietena cu un copil de aceeasi varsta. "Vai, dar noi am rezolvat problema inca din maternitate. Nici nu stiu cum de te-a lasat sa pleci asa. Lui Matei i-a tras asistenta de preput pana cand l-a decalotat complet. A curs putin sange dar acum e bine. Se decalotaza complet si-l spal la fiecare baie bine in interior." O intreb totusi daca sotul ei tine minte sa i se fi facut acest tip de igiena de catre mama sa. Spune ca nu.

Cercetare pe net. Gasesc urmatoarele si mi se ia o ceata de pe ochi.

http://www.circumcizia.org/fimoza.html
http://www.cirp.org/library/treatment/phimosis/index_ro.html

Nu m-am mai dus la nici o operatie. Am cumparat crema cu care ungeam copilul cand era BB (un preparat special care se gaseste la Farmacia Regala din Sinaia) si dupa o saptamana roseata disparuse. Nu mai acuza usturimi, iar daca se v-a intampla sa mai acuze voi proceda lafel: voi trata leziunea.

Nici in ziua de astazi nu-l decalotez la baita ca sa-l spal in interiorul glandului. Am inteles ca urina contine compusi antiseptici care curata natural sub preput. Nu folosesc spumant la baia copilului si nici spunuri dure.

Am vrut foarte mult sa va impartasesc experienta mea cu asa zisa fimoza, pentru ca mi-am dat seama ca este o nebunie nationala cu decalotatul baietilor la baita si circumcizia atunci cand apar infectii ale preputului. Nu stiu cine raspnadeste asemenea idei, dar ele sunt in toate spitalele si NU EXISTA MEDIC CARE SA NU TE SFATUIASCA SA FACI CIRCUMCIZIE BAIATULI DIN MOTIVE DE IGIENA.

Eu cred ca parintii trebuie sa-si foloseasca bunul simt. Pe sotii nostrii nu i-au tras mamele lor de puta la fiecare baie si uite ce copii frumosi au produs pana la urma.

Scrie cineva intr-un articol: Daca ti se infecteaza cotul il tai? Nu tratezi infectia. Nici cu preputul nu ar atrebui sa fie altfel.
Noi suntem dovada faptului ca medicii se pripesc.
alice


Ralumat
Noi am facut operatie de fimoza saptamana trecuta. Din motive pur medicale, pentru a putea face apoi o cistografie (pentru ca nu era decalotat, nu putea introduce sonda in conditii sigure de igiena). Si eu am crezut gresit ca operatia de fimoza inseamna circumcizie. Nu e asa, pur si simplu ii despica un pic pielicica aceea pentru a largi si a putea decalota si spala. La circumcizie ii indeparteaza din pielea care atarna.
Acum...nici pe sotul meu nu l-a tras maica-sa la baita, in schimb l-a operat la 8 luni pentru ca facuse infectie (de la urina se aduna depuneri).La fel s-a intamplat cu nepotul (care are acum 12 ani), insa la el, la 6 saptamani. O alta prietena l-a curatat in fiecare seara si a incercat sa decaloteze cat putea......insa acum 2 saptamani, la 1 an, de asemenea s-a inflamat si au ajuns tot la operatie.
Concluzia? Fiecare copil e diferit....unii nu au absolut nimic, altii pot face infectii, iar altii complicatii. In cazul lui David al meu, din cauza fimozei facea pipi in 3-4 jeturi si se chinuia un pic, Faptul asta a dus la inflamarea unui perete al vezicii, care s-a ingrosat foarte tare. investigatiile continua......insa operatia a fost foarte traumatizanta pentru mine- sa-l vad atat de mic trezindu-se din anestezie....Bine ca a fost totul ok si in aceeasi seara eram deja acasa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Eu nu am vrut sa deschid un subiect despre fimoza.
Am vrut sa deschid un subiect despre "fimoza". Adica orice inrosire a preputului tratata drept fimoza si "rezolvata" chirurgical, ca o formalitate absolut necasara. O formalitate care din pacate mutileaza baietii pentru toata viata.
Nu cred ca subiectele ar trebui amestecate.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

din pacate doctorii trateaza cam totul ca fimoza....si trebuie sa atentionam mamicile ca lucrurile nu se rezolva numai chirurgical.
iar link-urile mentionate de tine (circumcizia.org) se potrivesc cu postarile din subiectele anterioare.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Bine. Nu-i bai.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nico78eduard spune:

Buna fetelor

ma confrunt cu o problema de care nu a auzit nimeni...poate ati intalnit careva situatia sta.
baietelul meu are 8 luni si la 6 luni s-a decalotat complet de la sine..eu il decalotam f putin la baita si cand il schimbam...dar f putin..si am avut o surpriza cand am vazut ca se decaloteaza complet. acum la 8 luni am vazut ca nu se mai decaloteaza deloc..abia se mai vede orificiul..nu are probleme la pipi...insa ma tem sa nu avanseze...azi ma duc la dr sa vad ce zice si el.
intre timp, asta cred eu ca este explicatia, la baita nu am mai putut sa de calotez ca nu mai sta pe spate...numai infundulet..si l-am lasat in pace, linistita fiind ca nu sunt probleme si ca am trecut de faza decalotarii....

voi ce ziceti?
e normal sa se intample asa?
voi ati intampinat astfel de probleme?

va rog sa-mi raspundeti cat de repede se poate ca sunt asa stresata....

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de intersonic


fimoza=apare in special la baieti.Poate fi tratata cu unguent DERMOVATE(propionat de clobetazol 0,05%)-mod de administrare:se aplica o cantitate mica pe zona afectata o data sau de doua ori pe zi.Tratamentul trebuie intrerupt atunci cand s-a realizat ameliorarea.Tratamentul nu trebuie continuat mai mult de patru saptamani.In acest timp recurgeti la bai caldute de trei ori pe saptamana.Nu folositi spumanti de baie cand facetibaie copilului-ingusteaza preputul.Nu dati pe zona afectata cu sapun.Folositi pansamente sterile de la farmacie inmuiate in ceai de galbenele si musetel pentru curatarea preputului.NU fortati preputul.Tratamentul a dat roade la 95% din cazuri.Daca nu da rezultate prezentati-va la chirurgie pentru ai face o mica taietura(durata 5 min),externare in aceeasi zi.

daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d_melli spune:

Si noi avem aceeasi problema insa nu stiu dc e vb de fimoza...ca din cate vad eu fiecare intelege altfel notiunea.La noi nu se decaloteaza decat putin de tot insa face in jet si loc este nu cat un varf de ac ci putin mai mult nu as stii cu ce sa compar...medicul ne-a zis sa mergem sa taie un pic...iar noi nu am mers...a zis ca poate sa stea asa si pana la 18 ani in ideea ca atat cat face in jet si nu sunt porbleme e ok dar e de preferat sa mergem acum. Insa noi am decis sa nu mergem si sa mai asteptam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

quote:
Initial creeata de lbelciug

Este adevarat ca nu se mai intareste glandul daca baietelul are fimoza?


Am citit cele 2 pagini (am rasfoit si link-urile), dar n-am gasit nici un raspuns la intrebarea pusa de lbelciug.


Irina, mami de Vladut (26.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

nu este adevarat...

acuma va intreb eu... ce este fimoza? Stiti?
copii vostri urineaza in jet continu?
au probleme la urinat, sa fie intrerupt? ii doare? ii deranjeaza? au infecti repetate ?

daca citeai cu atentie toate lincurile vedeai ca pana la 5 ani e posibil sa nu se decaloteze in intregime... alti pana la pubertate.

Fimoza e asa o "boala " la moda... si ff greu de depistat, e ff greu de depistat la ani de adolescent, dar la un copil de 1 - 2 -3 ani...


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.4shared.com/dir/4242034/d653560a/sharing.html" target="_blank">
Muzica pt copii "Ro & Eng"
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput