cum faceti maioneza cu blenderul?

cum faceti maioneza cu blenderul? | Autor: hristina

Link direct la acest mesaj

Eu de teama sa nu mi se taie maioneza, o pun numai pe mama sa faca. Totusi, daca ziceti ca la blender nu se taie, care sunt ingredientele si cantitatile pe care le folosititi?
Ajutati o nepriceputa!

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Eu fac maioneza cu mixerul si nu s-a taiat pana acum! Pun 2 galbenusuri fierte, unul crud, o lingura de mustar, ulei, zeama de lamaie. Am incercat si in blender, dar...ori erau prea putine ingrediente...ori nu stiu...si m-am lasat pagubasa.

Oana & Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Eu o fac ori in blender ori in paharul de plastic al mixerului vertical ( ala ca un batz care are o elice mica si taietoare )depinde cum imi vine "pe chelie " ...
Pun 1 ou intreg ( albus si galbenus ) crud, sare, zeama de lamiie, putin mustar - depinde la ce folosesc maioneza, si apoi ulei destul de mult cam jumatate din cantitatea pe care o folosesti ca sa faci maioneza. Dai drumul la buton si o sa vezi cum creste ... apoi mai pun si restul de ulei .. mereu cantitate mare nu cu "firicelul" cum se face in mod traditional... si iar mixez ... Iese o maioneza foarte lejera ( poate de la albus ) insa nu atit de galbena ca cea cu care esti obisnuita ( doar cu galbenusuri).

Cristina

Noi doi... si nu numai


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

eu fac cum am vazut intr-o noapte la spanioli la tv:
1 catel de usturoi un ou intreg putin mustar si putin ulei vreo 2-3 linguri
dau drumul la blender la viteza mica apoi cresc viteza si ncep sa torn firicel de ulei pana ce cred eu ca e suficient... iese maioneza din aia mai tare.
amestec maioneza cu branza proaspata, sau cu conserva de ton si grefa, sau pur si simplu o pap pe paine

jo si alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana210773 spune:

Cu minipimerul, mixerul vertical, pui un ou crud intreg, otet sau zeama de lamiie, sare , piper si uleiul in doua transe....Iese maioneza de maioneza ! Si nici nu mi s-a intimplat sa se taie vreodata !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

si eu tot cu mixerul vertical - minipinner - o fac!
ingredientele: 1 ou intreg, sare de lamaie un varf de linguritza, sare, piper, cca 200 ml ulei, eventual mustar. TOATE ODATA! pui mixerul vertical si pe masura ce se intareste maioneza il ridici, pana incorporeaza tot uleiul. de cand ii pun sare de lamaie iese super, intotdeauna tare, ca inainte mi se intampla sa cam curga!
a, si sa fii atenta, e bine ca oul si uleiul sa fie la temperatura camerei, daca sunt prea reci ar putea sa nu iasa ok!

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )

va doresc un 2006 MINUNAT!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bijuarda spune:

Eu pun un ou intreg si cam 250 ml ulei dar turnat cate putin,mustar,sare si zeama de lamiie.Nu s-a taiat niciodata si este buna si mai dietetica asa cu oul intreg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

E prima oara cand aud de maioneza cu ou intreg, eu faceam din cea clasica.
Dar daca spuneti voi ca iese, voi incerca si eu!



Don't talk unless you can improve the silence!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Nici eu n-am facut vreodata maioneza la blender, si nici ou intreg n-am pus. O fac la mixer dar cred ca am sa incerc varianta cu oul intreg. Am mancat in wk la nasii nostri maioneza facuta numai din oua fierte si era foarte usoara, am sa incerc si asa.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ellinia_c/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deanny spune:

Fetelor, am facut si eu aseara maioneza dintr-un ou crud in blender. Am mai pus putina zeama de lamaie, o jumatate de lingurita de mustar, putina sare si vreo 200 ml ulei. A iesi foarte buna si cel mai important, tare, nu mi-as fi inchipuit...Incercasem odata dintr-un galbenus fiert si altul crud in blender si nu-mi reushise!
Multumesc, dragutzelor, de pont!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns athennaa spune:

eu pun un ou intreg, putina zeama de lamaie la mixer vertical si apoi pun uleiul putin cate putin, am vazut la o emisiune la nemti, si iese super, nu prea pun mustar ca nu-mi prea place , daca este pentru salata beoufe pun ,dar in rest nu

Mergi la inceput