Top 10-lucruri de facut in viata

Top 10-lucruri de facut in viata | Autor: scarmanus

Link direct la acest mesaj

Am ezitat putin, dar fiindca aici calatoreste sufletul, trebuie sa tot aici visam si la dorintele noastre cele mai fierbinti. Idee inspirata de o emisiune BBC realizata pe baza mailurilor de la cititori legata de cele 50 cele mai arzatoare dorinte de indeplinit in viata. Ideile s-au succedat de la a vizita Machu Pichu pana la a inota alaturi de delfini. Haideti sa ne rezumam la 10 lucruri, daca-s mai multe nu-i bai.
Sa incep eu? here I go:
1. Sa imbrac o rochie din secolul 19 cu crinolina si corset (machiajul si coafura aferente se subinteleg)
2. Sa am o pereche de pantofi de dans
3. Sa dansez dansuri de societate la un bal adevarat (de genul celui de la Viena de Anul Nou)
4. Sa vad un ghost city din America
5. Sa strabat America in rulota
6. Sa vizitez Alaska
7. Sa petrec un weekend spa la un hotel de 5 stele
8. Sa zbor in balon peste Africa
9.Sa vizitez insulele Galapagos
10. Sa calatoresc cu Orient Express
11. Sa vad o balena albastra

pisici, flori si jucarele

______________________________
When the heart is full of love, the world is full of beauty

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

aaa, ce subiect frumos, Carmen!

- sa calatoresc intr-o nava spatiala de colo colo in univers, cu viteza luminii si in timp - stiu ca e o dorinta nerealizabila cat traiesc, dar asta e cea mai fierbinte. :-))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

eu cel mai mult imi doresc sa merg in toate tarile din lumea asta, pe fiecare insulita locuita. Evident pe timp de pace....

"The harder you work, the luckier you get"

Ghita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Daca nu m-am gandit niciodata la lucrurile astea e acceptabil sa imprumut de pe lista altora? Ca parca mi s-a facut chef sa ma imbrac in crinolina si corset.
Si totusi am si eu o dorinta: sa invat sa cant la pian. Ma gandeam ca la pensie as avea suficient timp, dar acum ma gandesc ca as putea sa incep si mai devreme... in ideea terapiei prin rasfat, adica sa nu mai astept o viata pana imi implinesc visurile.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriale spune:

Ce subiect frumos, Scarmanus...
Asadar(ordinea nu are importanta):
1. Sa vad aurora boreala
2. Sa am o casuta in Provenza
3. Sa calatoresc cu Orient Express
4. Sa vad fiordurile
5. Sa merg la Scala, imbracata cu cea mai eleganta rochie de pe fata pamantului si insotita de barbatul visurilor
6. Sa merg in Sahara
7. Sa locuiesc o perioada a anului la Roma, o perioda la Paris
8. Sa strabat USA on the road
9. Sa ma intorc copila, spre a le multumi parintilor mei pt tot ce au facut pt mine
10. O excursie pe Luna


Irina & Alessandro

http://it.pg.photos.yahoo.com/ph/g_a_i_2003/my_photos

"Accadono cose che sono come domande. Passa un minuto o passano gli anni e poi la vita ti risponde."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

quote:
Originally posted by iriale
9. Sa ma intorc copila, spre a le multumi parintilor mei pt tot ce au facut pt mine



Asta mi s-a parut superba .

La mine ar fi asa:

1. Sa calatoresc in spatiul cosmic (Conchita, te astept pe Enterprise )
2. Sa vad Macchu Picchu - asta promit ca o fac pana la 50 de ani!
3. Sa stiu sa dansez flamenco, tango, si alte dansuri minunate
4. Sa vad Noua Zeelanda, acolo unde s-a filmat Lord of the Rings
5. Sa fac o croaziera in jurul lumii pe un vapor maaaare
6. Sa apuc sa vad o vreme fara razboaie si intolerante religioase si unde nu mai moare nimeni de foame... cam irealizabil, m-as multumi sa vad ca incepe lumea sa fie constienta de protectia mediului
7. Sa pot sa mananc oricata ciocolata si pizza si paste fara sa ma ingras
8. Sa am o casuta pe o insula greceasca neturistica dar la fel de frumoasa ca Santorini
9. Sa am suficienti bani incat sa fac un adapost maaaare pentru toti cateii vagabonzi din Bcuresti si sa fie toti linistiti
10. ... ar mai fi multe, dar le-am pus si eu pe cele mai trasnite si nu pe cele evidente


`Would you tell me, please, which way I ought to go from here?'
`That depends a good deal on where you want to get to,' said the Cat.
`I don't much care where--' said Alice.
`Then it doesn't matter which way you go,' said the Cat.
`--so long as I get somewhere,' Alice added as an explanation.
`Oh, you're sure to do that,' said the Cat, `if you only walk long enough.'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriale spune:

Kehleyr,

Irina & Alessandro

http://it.pg.photos.yahoo.com/ph/g_a_i_2003/my_photos

"Accadono cose che sono come domande. Passa un minuto o passano gli anni e poi la vita ti risponde."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

1. Sa am pelerina omului invizibil si sa mai fac cate-o traznaie din cand in cand
2. Sa fac ocolul pamantului alaturi de sotul meu si Sofie
3. Sa am cei mai tari medici la dispozitia familiei mele
4. Sa locuiesc permanent in Neverland a lui M Jackson
5. Sa am 10 copii ai mei fara sa trebuiasca sa nasc si sa fiu gravida si tot tacamul de neplaceri
6. Sa fac muzica toata viata mea si sa fiu platita gras pt. asta
7. Sa ajung sa traiesc si sa experimentez teleportarea (ex. sa fiu din ap. meu de aici in cel de la Bz in 2-3 sec.)
8. Sa pot vorbi 10 limbi straine la perfectie in no time
9. Sa-mi tai nasul fara sa ma doara si fara riscuri
10. Sa-l readuc la viata pe mos Craciun pt. mine




Moamaaaaaaa, recitind ce am scris am realizat ca seman infiorator de mult cu Michaeeeeeeeeeeeel J la doleante. Fereasca sfantu' , dar ii dau send totusi, sper sa nu raditi di mini beyyy !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

quote:
Originally posted by conchita

aaa, ce subiect frumos, Carmen!

- sa calatoresc intr-o nava spatiala de colo colo in univers, cu viteza luminii si in timp - stiu ca e o dorinta nerealizabila cat traiesc, dar asta e cea mai fierbinte. :-))



Conchita, pai daca Mr.Bush incurajeaza din cate stiu (poate tu ai info exacte) turismul in spatiul extraterestru, e un inceput, nu? Mie mi-ar fi frica, cred ca de la prea multe filme sf mi se trage. Plus ca sufar de claustrofobie, am oroare de spatii inchise.
Scuze de off topic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Nu-mi vin nici mie in minte momentan chiar zece lucruri.
Cele cateva: ocolul Pamantului alaturi de sotz si fiu.
Un al doilea ar fi sa devin o balerina celebra, sau macar patinatoare, de mica adoram sa privesc fiintele astea in spectacol, chiar daca doar la TV.
Sa invat sa-mi inving teama de apa: daca n-as avea-o, mi-as fi dorit mult sa fac wind-surfing.
In fine, sa posed bagheta magica incat sa pot transforma in orice vreau eu pe cine ma supara
Dar cea mai arzatoare dorinta imposibil de realizat si deci absurda, dar totusi dorinta, e tineretea vesnica.
Am luat-o razna, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Sunteti extraordinare. Asa imi place mie sa cunosc oamenii, prin visele lor, iar voi visati minunat.
Pana acum cele mai frumoase si mai interesante mi s-au parut dorinta Conchitei, cea cu ocolul pamantului a Irei si cea legata de aurora boreala a lui ireale (asta m-a fermecat si pe mine). Haideti, mai visati, va rog frumos
Vizitatul Laponiei exista pe lista cuiva ?
A, mi-am mai amintiti de una, sa vad gheizerele din Islanda.

pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty

Mergi la inceput