Legislatie adoptie

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinacodrina spune:

Multumesc de raspuns. Partea cu CIC ma interesa, caci as vrea sa pot sta cu copilul, nu sa angajez bona.
Daca nu reusesc sa raman insarcinata pana la finele anului, ne vom apuca de actele pentru adoptie. Asta i-am promis sotului, care inca spera sa reusim. Cat despre mine, sunt total pro adoptie. Si eu am fost crescuta de bunici, si nu am semanat deloc la vicii cu parintii naturali. Caracterul omului se formeaza in functie de educatie, de mediu, de prieteni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_boros spune:

Am luat si noi un baietel de la 2 sapatmini jumate acum are 3 luni asteptam sa ne vina atestatul a fost comisia al noi acasa si au zis ca ne incredinteaza actele spre vederea adoptiei,dar as vrea sa stiu si eu cat ami dureaza ca ma vrea si noi sai facem botezul si vrem sal botezam cu numele noastre.dac poate cineva sa-mi zica ce mai urmeaza si mai dureaza mult?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Eu stiam ca dupa incredintarea in vederea adoptiei tb sa stai cu copilul 3 lui (90 zile) timp in care, cica sa vezi daca te potrivesti cu copilul si el cu tine.
Apoi incuviintarea in vederea adoptiei si finalul.
Nu stiu cit dureaza. Depinde foarte mult de la caz la caz. daca se stie mama, daca a dat declaratie, daca , daca.
Multi de daca.
Cel putin asta e in teorie.
Din pacate practica ne omoara.
Legat de botez, depinde de preot. Daca va vrea sa il boteze cu alt prenume fata de cel din certificat (asta daca va fi alt prenume).
Bafta sa reusesti tot ce iti propui.
In general un proces de adoptie dureaza intre 6 luni si un an insa se poate prelungi daca apar surprize pe parcurs.


Irina si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinuta spune:

imi poti spune te rog si mie, daca sunt valabile caracterizarile facute pe cuplu, iar nu individual? cand zic si eu ca sunt gata cu, caracterizarile, deodata ma trezesc ca se solicita, de fapt, caracterizare pe fiecare in parte,ceea ce sincera sa fiu mi se pare aberant, atata timp cat noi functionam ca un cuplu; ca sa scurtez: daca ma duc cu caract.(din partea prietenilor) care ne vizeaza pe noi ca si cuplu, sut acceptate?
plizzzzzzz, lamuriti-ma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinuta spune:

imi poti spune te rog si mie, daca sunt valabile caracterizarile facute pe cuplu, iar nu individual? cand zic si eu ca sunt gata cu, caracterizarile, deodata ma trezesc ca se solicita, de fapt, caracterizare pe fiecare in parte,ceea ce sincera sa fiu mi se pare aberant, atata timp cat noi functionam ca un cuplu; ca sa scurtez: daca ma duc cu caract.(din partea prietenilor) care ne vizeaza pe noi ca si cuplu, sut acceptate?
plizzzzzzz, lamuriti-ma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

malinuta, la noi caracterizarile scrise au trebuit sa fie individuale. noi le'am avut de la colegi de serviciu (cate 2 pt fiecare). cand a discutat asistenta cu cele 2 cupluri de prieteni, pt referinte, normal ca s'a discutat despre noi ca si cuplu, pt ca asa e normal. dar ii intereseaza sa stie si cum sunteti voi, fiecare...
dar din nou, cel mai bine intreaba exact pe asistenta sociala sau pe cineva de la dpc'ul de care apartineti voi. pt ca difera f mult cerintele...
deh... ca la romani... cate bordee atatea obicee... (a se citi "atatea interpretari ale legii"... )



alexa si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daphnyie spune:

Noi am avut fiecare cate o caracterizare individuala si una de cuplu, deci trei in total, toate de la prieteni.
Asa am cazut de acord cu asistenta, i-am zis ca de la serviciu nu avem cum aduce caracterizari, colegii nostri fiind in acelasi timp si angajatii nostri si era aiurea sa le cerem sa ne caracterizeze.
Oricum prietenii n-au fost chemati la nici o intalnire sau discutie, au scapat de stresul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinuta spune:

quote:
Originally posted by daphnyie

Noi am avut fiecare cate o caracterizare individuala si una de cuplu, deci trei in total, toate de la prieteni.
Asa am cazut de acord cu asistenta, i-am zis ca de la serviciu nu avem cum aduce caracterizari, colegii nostri fiind in acelasi timp si angajatii nostri si era aiurea sa le cerem sa ne caracterizeze.
Oricum prietenii n-au fost chemati la nici o intalnire sau discutie, au scapat de stresul asta.


chiar asa, daphnyie, ar fi fost paradoxul paradoxului in cazul tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinuta spune:

e perfect adevarata povestea cu bordeele, evident la cei de acolo am sa aflu ce vor "mariile astia cu palariile lor cu tot"; sa-mi tineti pumnii va rog, incep "operatiunea bebelul"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galinarodica spune:

Fetele noi eu am pus mai in fata un pic noile modificari ale procedurii si vedeti ca acolo e scris clar caracterizarile is cate 5 de caciula, repet uitati-va mai in fata ca am scis eu explicit ce trebuie. Mai trebuie o lista de persoane care pot da relatii si care sunt dispuse sa se si duca la o discutie la DPC, lista tre sa aiba nume prenume telefon si/sau adresa la care pot fi contactate.
In alta ordine de idei incredintarea in vederea adoptiei este de 90 de zile si nu este necesara daca copilul a fost in plasament la familie mai mult de 90 de zile.
Sfatul meu este sa deschideti adoptia numai dupa ce au trecut cele 90 de zile decand il aveti in plasament ca sa nu mai intarziati inca 90 de zile.
C@t despre botez daca vorbesti co preotul il poti boteza cu prenumele care il vrei si cu adeverinta de la biserica cu care l-ai botezat cu un anume nume poti in procesul de adoptie sa ceri si schimbarea prenumelui astfel incat dupa ce se incheie adoptia vei primi certificat de nastere cu numele tau de familie si prenumele ales de tine. Deci gaseste un preot intelegator eu una asa am facut.

Mergi la inceput