Legislatie adoptie

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catty spune:

DICIU, faci maine cerere la instanta. In cerere treci nr de dosar si ceri sa ti se elibereze copii conforme cu originalul de pe actele de care ai nevoie. Vezi ca cererea se timbreaza. Platesti o taxa de timbru parca de 3,5 lei pt fiecare pagina si timbru judiciar. Oricum mi se pare absurd sa nu existe la dosarul micutei actele in original. La noi in judet nu se dau originalele niciunde. De ex cand au trimis dosarul nostru la instanta pt a ne fi incredintata in vederea adoptiei Alexandra ne-au dat certificatul de nastere in original si ne-au cerut sa le aducem 3 copii legalizate. In ziua in care am luat micuta acasa ni s-au inmanat certificatul de nastere si de botez in original si ne-au pus sa semnam de primire. Succes

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Catty, iti multumesc pentru raspuns
Am facut deja cerere la arhiva tribunalului sa obtin originalul...de fapt jurista ce s-a ocupat de noi a facut asta...speram sa mi-l dea azi...dar m-au amanat pana maine.
Tot e bine ca jurista a fost femeie de inteles pana la urma si m-a ajutat, sper insa sa fie bine maine si sa mi-l dea. Ea a cerut sa ne dea originalul si sa lasam la dosar o copie..voi vedea maine!

www.onetruemedia.com/shared?p=50421ce0af62c19928491d&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poze si filmulete-Sabina Teodora


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emiliasidan spune:


Buna,


Am vazut ca fiica voastra este (extrem de frumoasa si zambitoare) foarte mica..... pana in 2 ani.
cum ati reusit sa o aduceti acasa asa devreme? cei de la DPC ne-au zis ca e practic imposibil sa putem adopta un bebe pana in 2 ani.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

Emilia, multumim, am adus-o cu plasament de urgenta...nu am reusit inca sa o adoptam, pana acolo e cale lunga dar asteptarea e mai usoara cu copilasul acasa!

Poze Sabina Teodora


anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galinarodica spune:

fetelor la dosar nu se pun acte in original ci copii eventual legalizate. Aveti grija fiindca in Romania se pierd dosare cu totul ... mai ales cand exista interesul de a se pierde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucuta spune:

MR felicitari si multumim de bunavointa, cum ai gasit fetitele eu ma chinui e atata timp sa gasesc o fetita si nu reusesc?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucuta spune:

Buna fetelor, e mai usor sa iei in plasament un copil ca apoi sa fie adoptat? Vad ca multe fete iau copii in plasament, e o cale mai usoara in lungul drum al adoptiei? Si cand recurgi la plasament de urgenta? Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina spune:

Buna!
Scuzati-mi ignoranta..am si eu o intrebare..si am intraznit sa va intreb pe voi pt ca va vad foarte active:
- prietena mea este cetatean roman cu domiciliul in germania, casatorita cu un roman care in prezent este cetatean german(la cetatenia romana a renunat pe vremuri). Si-ar dori sa adopte un copil...in conditiile legislatiei actuale este posibil s-o faca in RO?
Va multumesc anticipat pt raspunsuri!
Pup mamici si bebici! Multa sanatate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

cata, momentan adoptiile internationale sunt sistate... deci pot adopta doar persoane care au domiciliul in romania (deci locuinta - proprietate sau chirie, locuri de munca, etc)...
pe tot parcursul procedurii (incepand cu atestarea, si pana la 2 ani dupa finalizare) se fac evaluari la domiciliu, intalniri cu familia extinsa/prieteni/vecini... ceea ce e imposibil pentru cineva care nu e fizic in romania...





mami de brotac roacker


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina spune:

Merci de raspunsul prompt.

Mergi la inceput