Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Casa noastra, dulce casa

Pentru "gradinaresele" de apartament

(4 voturi)
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 23

daniella4
daniella4

3817 Mesaje

Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite daniella4 un Mesaj Privat

Pentru "gradinaresele" de apartament

Am o plantutza pe care am primit-o sub numele de "norocel" sau "pomul vietii". Asa ca nu ii stiu denumirea stiintifica. Arata (adica ar trebui) ca un arbust cu frunze rotunde, carnoase. La persoana care mi-a dat-o arata intr-adevar ca un pomisor, cu o tulpina de 20-25 cm.

La mine s-a prins, a crescut, dar nu face deloc tulpina de pomisor. Aveti si voi aratari d-astea? De ce nu se formeaza tulpina propriu-zisa ?

Daniella
      (0 aproba) (0 dezaproba) |

Editat de - Catalin on 02/04/2006 19:55:50
carla2005
carla2005

1542 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite carla2005 un Mesaj Privat
Poate nu s-a maturizat suficient planta ta! Eu am luat de la cineva un arbore de cauciuc cica, si vreun an a aratat ca o balarie nu ca un arbore, acum am observat ca a inceput sa para si el a pomisor!
Mergi la inceput
ileana
ileana

1703 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ileana un Mesaj Privat
Servus,

Un arbore de cauciuc ( micut) am si eu, dar acum este chel...a stat 2-3 zile la 10 grade...si i-su cazut toate frunzele.
Isi revine?

ileana
Mergi la inceput
Christel
Christel

1417 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Christel un Mesaj Privat
Cred ca plantutza ta, din descriere se cheama CRASSULA .
O am si eu de vreo 3 ani si cam dupa 1 an si ceva a devenit pomisor.
Nu are radacini foarte adanci si de aceea ideale sunt vasele nu foarte adanci. Se uda foarte rar,1-2 ori pe luna.
Mai multe despre ea poti citi aici:
http://www.plantesiflori.go.ro/plante-de-apartament-crassula.htm

Editat de - Christel on 04/01/2006 12:04:32
Mergi la inceput
daniella4
daniella4

3817 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite daniella4 un Mesaj Privat
Vivat! E Crassula Argentea, multumesc Cristel! Ma mir ca n-am omorat-o pana acum ca eu le cam ud...Anul asta am lasat-o in balcon, inchis, dar nu cu termopan pt ca anul trecut am uitat-o acolo si mi-a rezistat bine-mersi. Sper sa tina si anul asta. Nu m-am lamurit cu tulpina, pt ca planta are aproape 3 ani. Persoana care mi-a dat-o a cumparat-o din florarie de aia avea trunchi, cred ca e un truc al celor care lucreaza in pepiniere!!

Am si un arbore de cauciuc (arbore vorba vine, ca tot sub forma de tufis creste!!) caruia i-a mers fantastic cat timp l-am tinut in apa. Dupa plantare arata ca o buiana (si inca usor ofilita), vorba Carlei2005.
Mergi la inceput

adi2003

4940 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui adi2003 Adauga semn de carte la raspuns Trimite adi2003 un Mesaj Privat
Crassula mea arata asa.
Mergi la inceput
angy11
angy11

1597 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj ICQ luiangy11  Trimite mesaj yahoo luiangy11 Adauga semn de carte la raspuns Trimite angy11 un Mesaj Privat
adi2003,ti-am vazut florile,sunt superbe!
Mergi la inceput
daniella4
daniella4

3817 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite daniella4 un Mesaj Privat
E superba!
Mergi la inceput
Christel
Christel

1417 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Christel un Mesaj Privat
Adi 2003, asa arata si a mea, numai ca saraca pe a mea o tot rupe fetele mele, cand ajung la ea in dormitor au asa o placere sa-i rupa din frunzulite![: si sunt asa de furioasa

Editat de - Christel on 05/01/2006 12:02:54
Mergi la inceput

adi2003

4940 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui adi2003 Adauga semn de carte la raspuns Trimite adi2003 un Mesaj Privat
Anul trecut in aprilie am cumparat doua ghivece cu muscate curgatoare, albe si rosii. Peste o luna aratau asa.
Banuiesc ca ele sunt importate din Ungaria. Cel putin in Oradea, foarte multe flori se aduc de acolo.
Bineinteles prima inflorire a fost abundenta asta si datorita faptului ca ele ajunsesera in florarii bine dozate.
Eu le-am administrat ingrasamant lichid pentru flori, o data pe luna.
Acum jardinierele sunt pe balconul inchis, nu stiu cat de bine vor trece iarna asta pentru ca o buna parte din frunze s-au ingalbenit.
Oricum la primavara le voi tunde, ca sa se dezvolte frumos dupa. Sper si la anul sa am muscate frumoase, ca daca nu, tot la florarii recurg.
Mergi la inceput
Amaya
Amaya

2527 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Amaya un Mesaj Privat
Daca tot vorbiti de plante, va intreb si eu daca stiti ceva despre poinsetia...am primit una mare, superba dar ii cad toate frunzele si nu stiu ce sa fac.
Va multumesc.

Oana si bebe Andrei (18.02.2005)
Mergi la inceput
Pag. din 23 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect inchis
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com