transpiratie urat mirositoare la 2,5 ani.

transpiratie urat mirositoare la 2,5 ani. | Autor: gianina

Link direct la acest mesaj



de cateva zile am observat ca fetita mea de 2 ani jumatate transpira foarte tare sub brat, si miroase foarte urat... exact ca la un om mare. este adevarat ca ea nu sta locului 5 minute legate..dar asa a fost dintodeauana... inainte daca ii era cald transpira pe frunte, i se uda putin parul .. baie face absolut in fiecare seara...in casa sta imbracata in body cu maneca scurta, bluzita subtire cu maneca lunga , pantalon si sosete.

Ce poate fi?

Multumesc frumos.



Gianina si Simona Andreea(24.07.2003)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Si eu am avut probleme cu fetita mea inca de mica(acum are 10 ani).Medicul pediatru mi-a spus sa nu-mi fac probleme legate de asta,mai ales ca a inceput sa-i apara parul pubian si cel de sub brat,devreme,pe la 8 ani.
Dupa spusele pediatrei mele,sint foarte multi copii cu dezvoltare precoce
Eu am cautat fel si fel de cauze,insa mi s-a spus sa nu chinui copilul cu fel si fel de analize complicate pe la endocrinolog,care sigur ar iesi bine,s-o las in pace atita timp cit nu are tulburari ale sanatatii....
Acum,de doi ani,folosim stickuri,ca nu se mai putea....
Evita in general,sa o imbraci cu lucruri sintetice,astea favorizeaza transpiratia

BRENDA
"Lumea nu-i decit un Nicaieri universal.De aceea n-ai unde sa te duci niciodata."(Cioran)
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodora35 spune:

si fetita mea la fel transpira si miroase mai ceva ca un om mare a mea are 11 ani si tot asa am inceput sa ii cumparam deodorante sistickuri si eu la fel imi faceam probleme dar vad ca nu sunt singura vorba ta brenda mai ales ca sunt mult mai dezvoltate decit eram noi la virsta lor

nu calca adevarul in picioare ,daca vrei sa ai trecere la oameni
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

In general mirosurile corpului sunt de natura hormonala si sunt accentuate de natura mancarii.Incercati sa dati copiilor, cel putin o luna, ca sa puteti vedea o schimbare semnificativa, mancare cat mai putin grasa, gatita numai cu ulei de masline, nimic prajit, nici un strop de porc sau mezel, cascaval sau smantana(sunt bune dar sunt grase si prea tratate chimic);evitati painea alba si consumati numai neagra sau cu seminte, graham, daca nu se poate, macar prajiti-o.Foarte multe legume fierte si sucuri de fructe si CEAI DE SALVIE!!!!e recunoscuta pentru proprietatile ei, chiar se recomanda bai cu ceai de salvie pentru cei cu transpiratie urat mirositoare a picioarelor.Inca ceva foarte important!!! FARA ZAHAR!!!fara produse de patiserie, torturi, cozonaci, incercati orez cu lapte, gris cu lapte dulciuri usi=oare care se pot face cu miere in loc de zahar, daca zaharul brun vi se pare prea costisitor.Sa foloseasca numai sapunuri vegetale (exista la plafar sapun lichid vegetal);foarte buna primavara zeama de urzici sau de spanac, sunt extraordinare pentru detoxifiere si pentru intarirea sistemului imunitar. Va scriu din proprie experienta.Dupa aproape un an de zile de regim de acest fel,expicate logic beneficiile si ceea ce implica abandonarea lui(tineti cont ca dupa pubertate mirosurile se vor accentua, ceea ce va duce la o viata sociala zero sau traumatizanta, copii pot fi foarte rai cu observatiile lor) mirosul natural va fi placut chiar fara deodorante.Eu am fost aproape vegetariana un an intreg, dupa care prietenul meu imi spunea dupa o simpla baie cu gel de dus nivea "ce parfum frumos ai!!!"

Mergi la inceput