Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Anchete si Evenimente  Botezuri, petreceri pentru copii, taiatul motului.

Ce se face cand se da copilul de grinda?

Subiect nou  Raspunde  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 3

lulu75
Mami de Andrei

Romania
PITESTI

2704 Mesaje
8 Prieten(i)

Trimis la - 29/12/2005 :  10:00:25 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Visiteaza pagina lui lulu75  Trimite mesaj Yahoo lui lulu75 Adauga semn de carte la mesaj Trimite lulu75 un Mesaj Privat  Reply with Quote

Ce se face cand se da copilul de grinda?

Anul acesta trebuie sa il dau pe Andrei de grinda si moasa e tinerica si nu prea stim ce se face.

Luminita si Andrei Tudor (16 august 2005)

Bazar pt Alex

Andrei
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

Editat de - joxy on 29/12/2005 12:10:20
ana_radu
ana_radu
membru incepator

Romania, bucuresti
283 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 29/12/2005 :  10:24:53 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ana_radu un Mesaj Privat  Reply with Quote
Se zice ca la 12 noaptea sau pe 1 ianuarie moasa il ridica pe copil spre grinda (tavan ) de trei ori si spune si ea o urare spre ex: "Uraaa sa netraiesti " dupa care trebuie sa-i faca un cadou (bani, dulciuri, haine )fiecare ce are . Si se da de grinda pana la varsta de 3 ani.

anar
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
papadie
papadie
Umbra unui neuron

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator pentru diana
 Saint Croix
6154 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 29/12/2005 :  10:41:06 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Ce se face cand se da copilul de grinda? BUBA!!!
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

Raza de soare
Mami de printesa

Donator desprecopii.com
 Romania, Bucuresti
4149 Mesaje
6 Prieten(i)
Trimis la: - 29/12/2005 :  10:44:15 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Raza de soare un Mesaj Privat  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ana_radu
Si se da de grinda pana la varsta de 3 ani.

Cucui ?

Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun ! ...
mihaela amalia
mihaela amalia
membru matur

Romania, acasa :)
2042 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 29/12/2005 :  10:44:34 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite mihaela amalia un Mesaj Privat  Reply with Quote
Explicati-mi si mie ce e cu acest obicei, ca eu nu am auzit de asa ceva!!!!!!!

SARBATORI FERICITE!!!

O poveste minunata...

lulu75
Mami de Andrei

Romania, PITESTI
2704 Mesaje
8 Prieten(i)
Trimis la: - 29/12/2005 :  10:57:34 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui lulu75  Trimite mesaj yahoo luilulu75 Adauga semn de carte la raspuns Trimite lulu75 un Mesaj Privat  Reply with Quote
mari figuri mai sunteti fetelor

Bazar pt Alex

Andrei
crig72
crig72
membru matur

Romania, Constanta
1666 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 29/12/2005 :  11:11:47 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite crig72 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Nu este un obicei din moldova.Eu cand am stat in Pitesti am dat-o de grindape Mariuca pentru ca asa se obisnuia acolo Noi nici moasa nu aveam.Am rugat o prietena buna sa fie ea moasa mariucai,am chemat nasii si am petrecut o seara impreuna.Moasa a adus hainute mariucai ,nasii au adus un colac pe care i l-a rupt deasupra capului(s-a rupt exact in doua )iar noi neavand grinda a ridicat-o de trei ori spre tavan si a spus "fetita sus grinda jos".asta a fost tot.
Asa stiu si eu ca se da pana la 3 ani dar noi nu am dat-o decat o singura data.

Mariuca ,mami si tati
File din povestea Mariucai

Mariuca va ureaza...

ionella3003
ionella3003
membru matur

Donator desprecopii.com
 Romania, Bucuresti
1819 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 29/12/2005 :  11:13:22 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiionella3003 Adauga semn de carte la raspuns Trimite ionella3003 un Mesaj Privat  Reply with Quote
si ce semnificatie are?

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul

anamaria
membru matur

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.com
 Romania, pitestiARGES
2895 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 29/12/2005 :  11:26:54 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anamaria un Mesaj Privat  Reply with Quote
pai semnificatia ar fi ca datul asta de grinda il ajuta sa creasca mare si sanatos... (bla-bla-bla...) oricum, e doar o traditie populara! pt cei care o considera frumoasa, un prilej de a serba noul an al bebelului... a, si eu stiu ca e obicei de prin muntenia-oltenia. aici se dau copilasii de grinda pana la 3 ani, la fiecare revelion (zi de an nou). si abia la 3 ani ai voie sa-i tai motzul micutzului!

eu una nu cred in asa ceva, deci dc ma intrebi pe mine ce se face cand se da bebe de grinda, iti raspund cam ca si papadie: se sparge capul!

in fine, eu am zis "pas" la asta, ca si la multe altele...

poze cu frumosii mei (si nu numai )

CRACIUN FERICIT!
si un AN NOU MINUNAT!

lulu75
Mami de Andrei

Romania, PITESTI
2704 Mesaje
8 Prieten(i)
Trimis la: - 29/12/2005 :  11:28:15 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui lulu75  Trimite mesaj yahoo luilulu75 Adauga semn de carte la raspuns Trimite lulu75 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu sunt chiar pitesteanca. Nu stiu ce semnificatie are dar stiu ca asa e obiceiul.

Bazar pt Alex

Andrei
CristinaT
CristinaT
guest

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.com
 Romania, bucurestiBUCURESTI
5108 Mesaje
6 Prieten(i)
Trimis la: - 29/12/2005 :  12:36:24 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite CristinaT un Mesaj Privat  Reply with Quote
eu am crezut ca e o gluma, n-am stiut ca e de-adevaratelea

6 ani - 14 februarie 2006

Pagina: din 3 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com