Meniuri la diverse varste

Meniuri la diverse varste | Autor: bubu05

Link direct la acest mesaj

Fetelor, Vladut al meu nu mai vrea sa pape lapticul de seara, dupa baie. El care manca 240 ml, acum mananca 120 ml, poate si mai putin cateodata. I-am mai dat cereale cu lapte cu lingurita... In seara asta nu a vrut decat vreo 50 ml si ii era foame, ca nu vroia deloc sa se culce, si pana la urma l-am luat cu noi la masa si a mancat piure cu pui la gratar.
Mai pateste cineva asa? Ce sa-i dau seara sa pape si cand, inainte de baie sau dupa?
Dimineata mananca 240 ml, nu face fitze, dar ma exaspereaza seara!!

Oana & Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aurastanciu spune:

si ai mei au avut perioade cand faceau nazuri. nu dispera. da-i copiului ce ii place, dar daca nu vrei sa renunti la biberon da-i seara si biberonul, chiar daca nu il va minca. eu le dadeam cereale cu lapte cu lingurita. poti incerca iaurt, iaurt cu cereale sau ce ii place lui, dar fara sa ii incarci prea tare burtica.
rabdare multa!
pofta mare!

mama de gemeni Medeea si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uia spune:

Salut!
Eu am un pitic flamand. Seara dupa baita ii dau soldatei - paine cu unt si miere sau branzica si abia apoi ii dau biberonul cu lapte. Oricum nu iti fa prea mari probleme, isi schimba "bunele" lor obiceiuri cu o frecventa......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ardelean spune:

Draga mea, nu e prea apropiata ultima masa de lapte?
Daca asa l-ai obisnuit, vreau sa pun
Andrei sugea inca la un an, noi aveam masa consistenta pe la 19, inainte de baie si sugea dupa.Pe atunci papa papanasi cu branza de casa, banana cu branza, orez cu lapte si cu ...coaja de portocala, gris cu lapte si cu sirop de zahar ars, ou fier tare , daca nu manca dimineata ou sau...cam la 2-3 zile...oricum, ceva fainos cu lapte...sper sa-ti fi dat ceva idei...Ma mai gandesc si revin daca imi mai vine ceva in minte...
Si inca ceva...incearca sa-i muti laptele la somnul de amiaza. Vezi daca nu vrea asa..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

La noi dimineata si seara biberonul cu lapte e lege. Dar mai nou observ sa nu se satura (desi ii pun si cereale), asa ca ii mai dau cate o mica gustare (paine cu unt sau Almette, banana cu budinca, gris cu lapte, soldatei...).
Majoritatea copiilor au asemenea perioade, deci s-ar putea sa revina la vechiul obicei de a bea lapte.


Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si Sara
"Daca astepti momentul potrivit, te intrec altii care nu-l asteapta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Nici Dragos nu mai vrea bibele de seara insa il las dupa baie , isi ia suzi si se culca si cind este putin atipit ii scot suzi si ii dau laptele si il bea ...deci bea laptele mai mult dormind...nu am ca sa-i fac dar nici nu vreau sa renunt la lapticul de seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda74 spune:

si noi patim la fel.Dimineata papa tot laptele,iar seara cu nazuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda74 spune:

si noi patim la fel.Dimineata papa tot laptele,iar seara cu nazuri.Eu ii dau pe la 19 iaurt cu biscuiti si fructe,iar pe la 22.30 laptic,saracutul cat sa pape.Dar asa suntem noi,mamele,sa pape si aia ,sa pape si aia.Ca sa numai spun ca nu vrea decat milumil la 1 an si 1 luna.Nu accepta lapele de vacaSarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

da-i sa pape si ceva mancare daca vezi ca ar vrea, numai nu gratar dupa 8 seara ca-i pica greu la stomacel si poate doarme agitat. Da-i pe la 7 ceva sufleuri, sau si gratar daca vrea.
Eu ii dau lui Danut care maine face 15 luni, seara, pe la 7 adica, fie cereale, fie branza dulce cu fructe, iaurt cu biscuiti si fructe, soldatei de paine cu branza almete sau cu unt si rosie, pateu de casa, si abia pe la 10 laptele in biberon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Multumesc pt. raspunsuri!
Ultima masa este la 18:30, cand papa iaurt cu biscuiti si putina banana, iar pana la 21 cand papa lapticul nu mai bea decat putina apa...ca alearga non-stop. Asa e, cum ziceti si voi, au perioade in care isi revin, perioade de fitze...

Oana & Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Al meu la 8 face nani (are un an si o luna). Ii dau lapte cu cereale la ultima masa-250 ml si deocamdata ii ajunge pentru toata noaptea. Nu vreau sa renunt la masa asta cu lapte si cereale in favoarea altor feluri, macar o vreme, cit mai bea laptic cu pofta.

Mergi la inceput