Cafeaua in timpul sarcinii

Cafeaua in timpul sarcinii | Autor: norocuta

Link direct la acest mesaj

Stiu ca in timpul sarcinii, in afara de alimentatie cat mai naturale, se da o mare atentie: fumatului, alcoolului si continutului de cofeina.
Nu beau, nu fumez, la controlul alimetatiei inca mai lucrez (ca sunt cam ), dar de cafea nu m-am putut lasa sub nici un chip (una pe zi).
Am inteles ca trebuie sa fim atente la cofeina pe care o contine, ca si la alte alimente cum ar fi ciocolata, cola etc.
In zilele in care nu am baut sau am luat decofeinizata as fi dormit 20 din 24...nu-mi putem tine ochii deschisi.
Voi ce stiti despre asta? Mai exact ce efect are asupra BB-ului sau care este continutul standard de cofeina al alimentelor din aceasta categorie?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Norocutza, una pe zi e ok. Io beam una mare dimineatza, shi p-orma o dadeam pe decofeinizata.
Sarcina ushoara sa ai!

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
decembrie
degetzeii


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Ajutatzi-o pe micutza Alina sa vada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Multumesc Iren.
Si ca am amintit de Cola, va spun si eu ce mi-a recomnadat stomatologul meu (un tip mai in varsta, scolit in lume, indragostit ireversibil de meseria lui).
Sfatul suna cam asa: daca poti, nu mai pune nici o picatura de Cola in gura deoarece impiedica asimilarea Calciului, alege pe cat posibil racoritoarele pe baza de fructe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Asa este norocuta,dentistul tau are dreptate.Eu am ocolit cola pe perioada sarcinilor anterioare.
Azi m-am multumit cu un Ginger Ale.Desi nu sunt bautoare de cola,citeodata imi vine o pofta
iar azi ca o proaspat gravidutza ,m-am tratat frumos cu biscuiti cu cioco.Tu zici ca te abtii,de unde ,eu imi fac de cap.
Pun inainte motivul ca na mi-e pofta si pap cam de toateinsa de la cafea ma abtin.Insa cred ca una pe zi e ok,si vorba lui Iren decofeinizata e super,are o aromaaa
Sarcina usoara si bb sanatos.

Printesele mamii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Norocuta

Iti urez sarcina usoara.
Referitor la intrebarea ta...eu pana in luna a doua nu am baut cafea deloc si asta de teama, dar pentru ca aveam o pofta exagerata de cola si ciocolata am intrebat ambii mei medici: unul de la sinagpore si unul din korea, amandoi mi-au spus ca 3 cesti de cafea pe zi nu este nici o problema, iar cola si ciocolata avem voie..dar nu in cantitati foarte mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Si eu beau cafea cu lapte si asta ptc mi-a recomandat dr de fammilie, eu avand tensiunea mica: 9 cu 5.

Laura cu ? 28+

Puiutul meu
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauricisolomon/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:


M-am mai linistit, ma gandeam sa am vre-un BB-u furios care sa nu doarma noptile din cauza cafelei mele.
Hannen, pot sa spun ca "am inceput" sa ma abtin...ca eu pofticioasa am fost si innainte de a fi insarcinata , dar nu exageram la dulciuri si Cola beam FFF rar (max O data pe sapt.-un pahar).
Prin sapt 5-6 ziceai ca s-a anuntat foamete pe Glob. Fiecare aliment ma atragea si imi dadeam explicatii puerile ca nu stiu ce contine bun pt BB...pana am realizat ca nu ma simt bine tot timpul cu stomacul sufocat saracul.
Ca sa nu mai zic de dulciuri/racoritoare acidulate: innainte nu ma atrageau, chit ca in casa la noi nu lipsec (ca al meu sot devoreaza continuu si "tre' sa fie").
Asadar cu dulciurile m-am mai potolit, de cafea nu ma pot lasa, iar la mancare incerc sa imi fiu mai organizata, ceea ce recunosc: nu e usor.
Slava Domnului ca aici legumele si fructele sunt din belsug si la preturi acceptabile, iar mie chiar imi plac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Fetele, fucte shi legume din belshug, ca faza cu poftele-i un moft...o sa punetzi pe voi shi-o sa facetzi ditai depresia, cind o sa va vedetzi dupa nashtere cum aratatzi, shi numa de asta n-avetzi nevoie...15 kile sint mult mai ushor de dat jos, decit 20-25...

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
decembrie
degetzeii


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Ajutatzi-o pe micutza Alina sa vada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

Si eu cu Matei nu am baut nici un gram de cafea... dar cu Luca am baut cate una sau doua pe zi! Amandoi sunt sanatosi, echilibrati si foarte cuminti! Cred ca e nasol daca ai bea de la un litru in sus!!! Sarcina usoara si daca bei cafea incearca sa nu mananci cioco in ziua aia. Are maaaarree dreptate IREN... din pacate!!! E super sa manaci dar dupa aia iti pare asa de rauuuu! Iar acum corpul vostru acumuleaza tot... e asa de avid in productia de grasimi pentru ca apoi dupa nastere le transforma in lapte... dar nu pe toate

ROMANA , MATEI(04.07.2003) si bb LUCA (28.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Mie chiar doctorul mi-a recomandat sa beau o cafea pe zi din cauza tensiunii f. mici, asa ca toata sarcina am servict o cafeluta pe zi. Rares s-a nascut sanatos si fara nici o problema!

Deci, nu cred ca dauneaza o ceasca de cafea pe zi.

Nastere usoara si un bb sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurastanciu spune:

eu am baut cafea toata sarcina, ba am si fumat pana pe la 4 luni. nu mi-a afectata cu nimic sarcina, iar copii sunt perfect sanatosi, chiar mai sanatosi decat altii ai caror mame nu au baut cafea sau au fumat )pe care ii cunosc eu).

Mergi la inceput