copil care fura

copil care fura | Autor: miha 78

Link direct la acest mesaj

baiatul prietenei mele fura bani . sume destul de mari . nu stie ce sa-i mai faca . le-a luat pe toate pe rind batae, vorba buna ,amenintari certuri scandaluri si ... nimic . voi cum ati proceda ? eu am sfatuit-osa mearga sa ceara niste sfaturi la un doctor de specialitate

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcbeal spune:

Cati ani are baiatul?
Mie mi se pare foarte grav. Eu i-am explicat de mic lui fi-miu ca furt=crima.
Daca au epuizat toate metodele, poate n-ar fi rau sa-l vada un doctor. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Neaparat ajutor specializat!

Pot fi o mie de explicatii, toate rele, de la droguri la comportament pasiv-agesiv. Orice ar fi, daca metodele incercate pana acum au dat gres, trebuie vorbit cu cineva din afara. Chiar daca copilul nu vrea sa mearga la psiholog, sa mearga parintii fara el, tot i-ar putea ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

cat am fost copil am furat bani din casa...si mama epuizase toate metodele cu mine.Pana cand intr-o mi-a zis ca daca mai pun mana pe bani ma duce personal la politie.Pana atunci imi povestea ce viata duc copii la scoala de corectie.Si probabil ca daca nu m-as fi potolot ma ducea la Politie,cred ca nu avea inima sa ma dea la scoala de corectie dar de speriat tot ma speria.Oricum a reusit prin vorbe sa ma sperie.Dar din povestiri am auzit ca foarte multi copii au aceasta tentatie de a fura din casa!







Sarbatori fericite
bubulinele
'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

quote:
Initial creeata de miha 78

baiatul prietenei mele fura bani . sume destul de mari . nu stie ce sa-i mai faca . le-a luat pe toate pe rind batae, vorba buna ,amenintari certuri scandaluri si ... nimic . voi cum ati proceda ? eu am sfatuit-osa mearga sa ceara niste sfaturi la un doctor de specialitate

E clar ca e ceva in neregula cu copilul ,si in general toate gesturile astea au explicatii mult mai profunde asa ca nu strica ajutor specializat si cat mai repede .Eu una asa as procedea.
Iustina

Mergi la inceput