nasii in vizita de Craciun

nasii in vizita de Craciun | Autor: corina v

Link direct la acest mesaj

Buna fetele,
I-am invitat pe nasi de Craciun la noi. Trebuie sa le luam ceva cadou de Craciun?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

quote:
Initial creeata de corina v

Buna fetele,
I-am invitat pe nasi de Craciun la noi. Trebuie sa le luam ceva cadou de Craciun?


Din cate stiu, finii merg la nasi de sarbatori, nu invers... S-au schimbat obiceiurile si nu stiu eu ? Dar daca voi asa ati simtit, e ok...
Eticheta spune ca persoana care e invitata trebuie sa vina cu cadou, nu gazda. Eu asa stiu. Personal, nu as merge pe principiul " e nas, vine la mine la masa, ii mai iau si cadou... ". Ar trebui sa te gandesti ca invitatia la masa e cadoul pt ei si cred eu ca e suficient...




Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun ! ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina v spune:

N-am stiut ca trebuie sa ne invite ei. Acum inteleg de ce tot insistau cand i-am invitat sa venim noi pe la ei. Ei ne-au tot invitat si ne-am gandit ca acum ar fii frumos sa vina si ei pe la noi. Pana acum n-am putut sa-i chemam ca am tot facut modificari prin casa si era un mare santier in lucru. Cine s-a mutat in casa noua stie.
Merci pt, raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Sin eu stiu ca finii merg la nasi cu cadouri dar nu scumpe, mai mult cu valoare sentimentala.
La plecare finii primesc cadouri de la nasi - chestia asta nu-mi place.
Daca sunt invitati la voi, cred ca se procedeaza la fel.


la purtator
noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

si noi vom merge la nasi in seara de ajun cu cadouri of course


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

Offf...chiar se respecta obiceiurile astea?

Ma cam pun pe ganduri posturile voastre.

Viitorii nostrii nasi sunt bucuresteni dar petrec foarte mult timp la casa lor de vacanta care e cam departe dupa parerea noastra.
Noi ne gandisem sa trecem pe la ei daca raman in Bucuresti dar ei pleaca acolo si ne-au sunat sa ne anunte si sa ne invite.
Trebuie sa ne ducem de azi pe maine - minim. Ca ei vor sa stam chiar mai multe zile e deja alta poveste.
Maaaare bataie de cap....cand sa ne ducem?
In ajunul Craciunului nu se pune problema sa plecam de acasa si parca nici de Craciun, cand toata lumea mai petrece, noi sa conducem o groaza de nebuni pana acolo.
Pe 26 e ziua in care implnim si noi un numar de anisori de cand ne-am cunoscut (deh...cadoul Mosului de Craciun), prin urmare am vrea sa o petrecem dupa bunul plac.
Pe 27 deja incepe lucrul.
De Revelion la fel (iarasi ne-au chemat). Al meu lucreaza inclusiv 31 si oricum planificasem sa-l facem in alta parte.

Intrebarea mea...oare e musai sa respectam traditia asta?

Se vor supara asa de tare daca nu ne ducem si dam doar un telefon sa le uram toate cele bune?

17 iunie 2006
Diverse pentru nunta

"Nu conteaza ce ti se intampla in viata ci conteaza cum reactionezi la tot ceea ce ti se intampla."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Buna,
Si noi mergem la nasi de Craciun. Si le ducem si cadouri, pt ca asa vrem noi. Si pt cele 3 printzese ale lor. Eu asa stiu ca se face si fiind primul an "cu nasi"...chiar ne face placere.
Rallu...voi stiti ce relatie aveti cu ei. Daca va inteleg, nu cred ca e problema! In fond e mai normal sa faceti lucrurile asa cum vreti voi si cum va simtiti bine!
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

quote:
Originally posted by Rallu

Offf...chiar se respecta obiceiurile astea?

Intrebarea mea...oare e musai sa respectam traditia asta?





Cam da... Craciunul si Pastele, musai cu nasii... daca nu prima zi, macar a doua. Noi, pt ca am fost la sf lui nov si inceputul lui dec si ne-a cam uscat la buzunar treaba asta, cand au spus sa venim si de Craciun ( si de Reve, se intelege ), am spus " Nu stiu daca de Craciun vom putea ajunge, dar de Reve suntem aici "... Si nasii nostri sunt genul care daca s-ar putea ne-ar tine acolo... sau macar de 2-3 ori pe luna sa-i vizitam, dar ei nu prea isi dau seama ca orice drum la ei inseamna bani cheltuiti... si nu sunt tocmai putini...
Repet ce am spus mai sus: de obicei, finii, la marile sarbatori, merg la nasi ( unde se respecta obiceiul cu sfintenie, se merge neaparat cu plocon, dar moderne sunt bomboanele, vinurile, etc ). Ca pleaca de acolo cu mana goala sau cu portbagajul plin ( cazul nostru, placerea si insistenta dusa la extrem a nasilor ) e relativ... Dar, cand esti invitat, nu mergi cu mana goala ! In schimb, gazda nu trebuie sa dea cadouri, repet, invitatia la masa mi se pare suficienta ! Sigur, se poate ca langa farfurie sa fie ambalata frumos o bombonica, asa, de ochii lumii, dar atat.
Si revenind la Craciun... noi ne vom imparti intre casa noastra, cu socrii si ai mei, iar pe nasi ii vom suna. Anul viitor probabil vom merge la ei, dar acum avand si cheltuielile cu nunta si toti fratii acasa, mi se pare normal sa refuzam elegant. Desigur, cu scuzele de rigoare...

Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun ! ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

quote:
Originally posted by Rallu

Maaaare bataie de cap....cand sa ne ducem?
In ajunul Craciunului nu se pune problema sa plecam de acasa si parca nici de Craciun, cand toata lumea mai petrece, noi sa conducem o groaza de nebuni pana acolo.
Pe 26 e ziua in care implnim si noi un numar de anisori de cand ne-am cunoscut (deh...cadoul Mosului de Craciun), prin urmare am vrea sa o petrecem dupa bunul plac.
Pe 27 deja incepe lucrul.
De Revelion la fel (iarasi ne-au chemat). Al meu lucreaza inclusiv 31 si oricum planificasem sa-l facem in alta parte.





Fara rautate iti spun ca la nunta si ei ar putea avea alte planuri... Uite cum vad eu rezolvarea... Stati impreuna pe 24 si 25 si sarbatoriti atunci, iar pe 26 dati o fuga pana la nasi, carora le veti spune ca nu puteti sta mult, pt ca a doua zi lucrati, iar pt Reve, spuneti ca "al tau " lucreaza, iar tu fara el nu ai cum sa mergi. Si uite asa ati rezolvat problema !

Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun ! ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a.cicel spune:

Noi de Craciun vom fi plecati din loclitate, dar ne intoarcem pe 27, asa ca inca e Craciunul. Iar revelionul il vom petrece impreuna la noi acasa, ca e apartamentul mai mare si avem loc sa ne desfasuram. Cu toate ca am fi optat si pt revelionul organizat la casa armatei, ne-am razgandit datorita pretului, dar si a faptului ca incepand din februarie vom tot chefui.

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Io cred ca vizitele astea n-ar trebui sa se transforme in obligatii...Parerea mea! Sau pentru ca asa o cere traditia! Daca ti-e drag sa te vezi cu ei (adica ti-e drag de ei) - indiferent unde, la ei sau la voi - o faci oricand, nu tre' sa fie musai Craciun sau Paste. Noi ne vedem cu ei cel putin o data pe saptamana, stau la 10 minute de noi si mie-mi place tare mult sa ma opresc la o barfa mica si-o cafea inainte de a ajunge acasa. De Sarbatori, si noi si ei plecam din Bucuresti, mergem la parinti, in acelasi oras. Craciunul il face fiecare cu familia, ca doar de-aia ne ducem acasa, dar inainte sau dupa musai iesim la o bere. Nu trebuie neaparat nici sa ne vizitam unii pe altii, nici sa ne cadorisim (de cumparat chitzibushuri, cumpar oricum pentru bebelusha lor, pe care-o iubesc de nu mai pot!). Lucrurile astea le-am "stabilit" in mod tacit, inca dinainte de a ne fi nasi. Iar chestia cu ploconu' chiar n-o inghitim nici unii. In schimb, mi-ar placea sa gasesc zilele astea un curcan viu , ca sa fac un pic misto de ei.
Si ca sa raspund la intrebarea initiala, depinde foarte mult de relatia dintre voi...Ati putea, de exemplu, sa "impartiti" masa asta: adica, voi mancarea, ei vinu' si tortu'.

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20718;29/st/20060803/dt/7/k/6724/preg.png

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev214pr_.png

Mergi la inceput