L-am dat cu violet de gentiana!!! Ajutor!

L-am dat cu violet de gentiana!!! Ajutor! | Autor: tomasa

Link direct la acest mesaj

Am nevoie mare de ajutorul vostru! L-am dat pe fata cu violet de gentiana pt. o iritatie a pielii care tot nu trecea. Iritatia e sub forma de bubite rosii si e provocata de salivatia excesiva. Desi l-am tot uleiat si hidratat si spalat nu-i trecea cu nimic, ba dimpotriva azi era mai rau ca oricand, era ca o spuzeala continua pe obrajori, gat si incepuse sa se intinda si pe frunte, in unele locuri se transformase in crusta, asa ca m-am speriat si l-am dat cu violet de gentiana, despre care auzisem ca e bun.
Si cum zona afectata e mare, l-am dat in strat compact pe fata si gat, nu am putut puncta zone.
Acum e violet peste tot si eu sunt disperata ca ramane asa. N-am mai folosit niciodata si nu stiu daca se curata si cu ce se curata!!!
Petele de pe mainile mele cel putin vad ca nu ies cu nimic, nici cu sapun, nici cu alcool, s-au mai estompat dar nu au disparut complet desi am frecat, iar pe fata lui e clar ca nu pot freca fara sa-i dau sangele la cat e de iritat.
Offff, Doamne! Am vrut sa evit sa se infecteze si vad ca mai rau am facut! Ce ma fac? Sper ca nu trebuia folosit diluat sau mai stiu eu cum? Si mai sper ca nu e toxic daca e dat pe asa o zona mare de piele...si ca iese ca altfel imi ramane copilul cu fata violet!!!
Va rog, daca ma puteti ajuta spunandu-mi ca nu ii face rau solutia asta in cantitate mare sau sfatui cu ce sa-l curat, raman datoare vanduta, m-am speriat de numa'!

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor (9 ian. 2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

de dus se duce de pe piele ca doar pielea se regenereaza continuu. in 2-3 zile , poate chiar mai repede n-o sa se vada nimic.

Michelle 7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Draga Tomasa eu cred ca nu ai facut nimic rau cu violetul de gentiana. Si noi am aplicat metoda (nediluat) la indicatiile pediatrei, cand Radu avea nici o luna tot pt o spuzeala pe fatza. Daca vrei sa te distrezi poti sa-l vezi in poza de mai jos:
http://community.webshots.com/photo/166003893/166004009tbXZNN
De curatat, s-a curatat in cateva zile la baitza, cu apa si sapun, nu am insistat sa se duca rapid, ca nu aveam un stress din asta.



"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Multumesc mult pt. raspunsuri!
Dana, am vazut poza si e super dulce, de fapt de-aia l-am si dat ca stiam ca se recomanda si la nou-nascuti, am mai vazut copii pictati asa, ca Radu, insa eu i-am dat pe suprafata continua, pe toata fata adica, nu am putut puncta din cauza ca zona era f. extinsa. Iar stresul meu provine din faptul ca, desi nu se ia definitiv de pe mainile mele, se ia intr-o oarecare proportie cand saliveaza sau ii curg lacrinile, iar el fiind mare (11 luni) deja nu mai este imobil ca un nou nascut si se freaca la ochi, isi baga manuta murdara de violet in gurita (ca s-a luat putin si pe manuta), etc.
Si mi-e sa nu-i faca rau la ochi sau daca inghite putina solutie o data cu mancarea, habar n-am daca e toxic. Din pacate nu mi-am dat seama cand am facut-o, ce urmeaza si ce presupune.
Probabil se va lua in timp, dar pana atunci imi e frica sa nu-i fi dat prea mult si sa nu ajunga in organism si pe cale interna sau in ochi si sa-i faca rau, nu stiu daca e toxic in vreun fel. Pe el scrie clar "solutie de uz extern".
Cert e ca mare prostie am facut! Ce-si face omul cu mana lui...mai bine iritat decat asa, desi era o iritatie tare urata de m-am speriat si am luat eu asa o decizie radicala! Asa imi trebuie daca nu intreb medicul inainte, insa pediatra mea daca o sun cu o problema oarecare ma cheama invariabil la spital ca sa-l vada si mi-a fost teama cu epidemia asta de rujeola!
Daca mai are cineva vreun sfat sau vreo incurajare pt. mine as fi recunoscatoare...

Tomasa, fericita mamica a lui Tudor (9 ian. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Tomasa, fetita mea a luat foliculita din maternitate si pediatra ne-a spus sa-i dam cu violet de gentiana pe bubite. Era atat de plina de bubite peste tot, incat taticul a manjit-o pe burta, spate si manutze cu vata inmuiata in violet de gentiana, uniform. Pe fata nu, pentru ca la fata aveam acces oricand, de hainute insa nu o dezbracam de tot decat la baitza, era frig pe vremea aia.
S-a curatat in cateva zile - o saptamana de cand i-am dat ultima data cu violet, prin spalare cu apa si sapun.

Problema cu bagatul in ochi si gura, hm. Cred ca trebuie sa-l urmaresti sa fie uscat pe fata, sa-i stergi lacrimile si balutzele cat de des poti, sa-l speli pe manute cand se movuleshte si, probabil ca odata cu fiecare spalare pe fata se va lua din ce in ce mai putin violet pe manutzele lui.

Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64539" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciana12 spune:

Eu i-am dat odata si la coltul guritei (cred ca a si inghitit, ca se colorase un pic cacutzul) si n-a patit nimica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy spune:

se curatza la spalat, iese usor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Multumesc frumos! Ma bucur mult ca nu e asa de grav cum pare. Ma panicasem si pt. ca am dat o cautare pe forum cu "violet de gentiana" si n-am dat decat de mamici care l-au folosit pt. funduletul copiilor.
Acum m-am resemnat si astept sa iasa la spalat, in timp, iar pana atunci incerc sa-l fac sa inghita cat mai putin si sa se frece la ochi cat mai putin.


Tomasa, fericita mamica a lui Tudor (9 ian. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

Poveste: nasii nostrii au o fetita de 2 ani jumate. Cand era fetita bebelus au pictat-o pe fata cu violet de gentiana tot din motiv de bubite. Cand a vazut-o medicul le-a zis ca au facut o mare prostie, pentru ca daca se intampla ca o bubita sa se sparga si sa se pigmenteze in interior cu violet de gentiana acesta actioneaza ca si un tatuaj (devine permanent). Au avut noroc ca pana la urma nu s-a intamplat nimic, dar au asteptat cu teama sa treaca ultima pata violet de pe fatza copilei.


Mimsi si Alexia(10.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

noua doctorul ne-a spus sa folosim violet de gentiana numai daca se irita la fundulet.
dar cred ca are sa se duca repede culoarea si nu au sa ramina urma.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

Eu i-am dat Laurei, la recomandarea pediatrului, in gur, cand avea cateva luni, ca sa tratam candida. Nu a patit absolut nimic.

Catalina si Laura (12 ian 2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588" target="_blank">Ajutati-l pe George!

Mergi la inceput