pasaport prin procura

pasaport prin procura | Autor: louisea

Link direct la acest mesaj

pasaportul meu va expira peste ceva timp si cum nu pot ajunge in Romania decat in vara anului viitor, va trebui sa fac procura cuiva in tara la ambasada (se poate face procura numai parintilor sau & si fratilor???)

- a mai incercat cineva pe calea asta?

- ati intampinat ceva dificultati (cei care au avut procura)?

- cat timp va dura eliberarea pasaportului?

etc. etc.

p.s. nu-l pot face direct la ambasada pt ca nu am rezidenta permanenta abia peste vre-o 6-7 ani



------------------------
Louisea si Bandit

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabitza P. spune:

Salut,
Da, prietenul meu si-a facut pasaportul vara asta.
Intai a sunat la ambasada Romaniei si s-a interesat ce si cum trebuie sa faca.
Am mers acolo, a platit o taxa de 60 de lire (parca) ei i-au facut o procura pe care au pus datele tatalui meu, apoi el trimis-o in tara , tata i-a facut acolo pasaportul nou si i l-a trimis fara probleme.Trebuie dat si pasaportul vechi; lui i-au taiat un colt si pentru ca avea viza pe cel vechi, se foloseste de amandoua.
Este o procedura relativ simpla, suna la ambasada Romaniei din Danemarca si-ti vor explica exact ce trebuie sa faci.
Cu bine si sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrianah spune:

da, si eu am primti noul pasaport tot asa prin procura, imi expira luna asta si eram destul de stresata ca nu aveam cum sa ajung in tara mia repede de vara viitaore( am copii mici).
am mers personal la consulatul romin cel mai apropiat, am facut procura pe numele fratelui meu ( cu el de fatza), iar pasaportul mi-a fsot eliberat in vreo 10 zile ca s-a platit taxa de urgenta.
pasaportul cel vechi nu a trebuit sa il trimit, cei de la cosnulat mi-au facut copie legalizata dupa el.
ulterior consulul mi-a spus,( asta dupa ce aveam toate actele facute), ca puteam sa imi pastrez linistita pasaportul cel vechi pina la 1 an de la expirarea lui, fara nici o pb. insa in cazul unei calatorii spre rominia, ar fi trebuit sa merg la ei sa imi dea ceva "act de calatorie", asta costa cam 35 de euro si as fi putut sa imi fac pasaportul acasa.cel mai bine e sa intrebi toate variantele la consulat. succes! nu-i asa de greu.
ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

merci mult fetele

va mai intreb si cum ati procedat cu poza din pasaport?

pt eliberare nu a trebuit si buletinul ci numai pasaportul vechi, nu? (ca buletinul meu e expirat de multtttttt timp)

si inca ceva.. cati bani trebuie, adica taxe pe acolo la politie?


ana si pe mine m-ar bate gandul sa mi-l fac singura cand ajung la vara dar oare cat timp dureaza?? nu pot ramane mai mult de 10 zile- max 2 saptamani..

are cineva vre-o informatie pretioasa in aceasta privinta?

------------------------
Louisea si Bandit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrianah spune:

louiseea,eu am prededat buletinul, pasaportul vechi l-am tinut la mine. urmeaza sa ma duc la consulat sa imi taie coltul cu poza.
taxa de pasaport cred ca e vreo 700 de mii, poti da pe google si iti da pagina cu pasapoarte( in rominia).
sotul meu a zburat ( 10 zile acasa) sa isi faca acasa passul( stresat de expirare si de o noua viza), dar nu am stiut formalitatile si nu i l-am dat si pe al meu.ce vreau sa zic e ca fara pile fara nimic, a mers la comandant si i-a explicat situatia, i-a aratat biletul de intoarcere cu avionul, si a primit passul in citeva zile( cu taxa de urgenta plaitta, da asta e doar 100 de mii).
cred ca au si ei intelegere petnru cazurile astea.
ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

si daca ma duc cu titiul pot sa zic ca il vreau repede?
ca platesc orice taxa numai sa-l faca repede si sa nu mai fac procura


p.s. si cum e cu poza? trimit eu una?
gata ca m-am lamurit cum e cu poza.. dadu-i un search pe google..

da tot am intrebarea pt cine stie cat timp dureaza eliberarea unui pasaport la urgente fara bilet de avion ca dovada urgentei


------------------------
Louisea si Bandit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

quote:
Initial creeata de louisea

pasaportul meu va expira peste ceva timp si cum nu pot ajunge in Romania decat in vara anului viitor, va trebui sa fac procura cuiva in tara la ambasada (se poate face procura numai parintilor sau & si fratilor???)

- a mai incercat cineva pe calea asta?

- ati intampinat ceva dificultati (cei care au avut procura)?

- cat timp va dura eliberarea pasaportului?

etc. etc.

p.s. nu-l pot face direct la ambasada pt ca nu am rezidenta permanenta abia peste vre-o 6-7 ani



------------------------
Louisea si Bandit



Sotului ii expira pasap in primavara asta si am facut asa: am facut procura mamei lui la consulatul roman din Dublin( nu avem ambasada),ne-au trebuit datele ei din buletin(ea nu a a fost prezenta aici),nu am intampinat nici o dificultate pt ca e procedura perfect legala,pasaportul poate fi elib in max 21 zile lucratoare(atat ni s-a zis ca e perioada max legala).Pozele trebuie sa fie tip pasaport si le vei duce la ambasada/consulat.
Apoi am trimis toate actele,inclusiv pasap pe cale de exp prin curierat rapid in Ro.
Noi toate info le-am cerut intai la consulatul nostru.
Nu am inteles ce legatura are rezidenta permanenta,ca doar mergi la ambasada Romaniei de la voi?Ori poate sunt eu mai grea de cap


decu fundita

Iaca poze POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

quote:
da tot am intrebarea pt cine stie cat timp dureaza eliberarea unui pasaport la urgente fara bilet de avion ca dovada urgentei

Maxim 21 de zile lucratoare.Daca nu ai dovada(bilet de avion,ferry,etc) ca trebuie sa te intorci repede nu iti iese repede.Am inteles ca s-ar fi scos procedura de urgenta,cel putin asa mi s-a zis mie cand l-am scos pe al meu in Constanta.Pt ca eu cu bb mic as fi preferat sa nu ma poarte pe drumuri cu birocratia lor si am spus ca vreau sa il fac la urgente,dar fiindca plecam peste 5 sapt mi s-a zis ca nu e cazul sa arat beletu' de ca iese pana atunci.


decu fundita

Iaca poze POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

emaaimee.. pei daca aveam rezidenta permanenta mi-l faceau direct la ambasada, pana nu o am trebuie facut in .ro.. pricepusi? diferenta mare




------------------------
Louisea si Bandit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Si aici,in Dublin,la consulatul Ro,exista si optiunea asta(sa faci pasap. prin ambasada chiar daca nu esti rezident),dar dureaza naucitor de mult.La noi chiar daca nu ai rezidenta permaneta,dar esti legal aici,poti sa iti faci pasap prin consulat.Pt ca dureaza f mult,am ales sa facem procura.
Pai nici noi nu avem rezidenta permanenta,aveam permis de munca care era iesea anual,abia anul asta in toamna am reusit sa luam permis pe perioada nelimitata si speram sa primim rezidenta.Eu ma gandeam ca legile Ro sunt valabile oriunde in lume la punctele consulare romanesti.


decu fundita

Iaca poze POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

mie asa mi-au spus cand am sunat sa intreb , ca mi-l fac doar daca am rezidenta permanenta





------------------------
Louisea si Bandit

Mergi la inceput