de la bal la spital sau cum se naste la zi mare

de la bal la spital sau cum se naste la zi mare | Autor: Bobita

Link direct la acest mesaj

Pentru ca vin sarbatorile si sunt fete care stau sa nasca din clipa in clipa, iaca ma apuc sa povestesc a 2-a mea experinta in a deveni mamica.
La inceput a fost o "pata neagra" pe trompa stinga si "Sunteti suspecta de extrauterina, reveniti peste 1 saptaman". Apoi, bucurie mare, "pata" a coborit si s-a fixat in uter "Sunteti gravida".
Au urmat bucurie, indoiala, framintari caci tati vroia acu baiat. Pe 1 aug 2004 "pata" a inceput sa loveasca cu putere si tot a miscat de s-a pricopsit si cu o dubla circulara de cordon.
Am schimbat si medicul ginecolog caci primul era prea departe, iar cel 2-lea pe deasupra si prieten. DPN a cazut ca o bomba 3-9 ianuarie 2005, cum stiam din experienta ca voi naste mai devreme, incep sa-mi fac griji, sa nu nasc de Craciun sau Revelion.
Pe 19 dec '04 ma cheama medicul sa incercam o inducere, eu cu bagajul pregatit si cu sot mergem la spt, 2 fiole de calciu intravenos apoi ma trimite la plimbare.
Asteptam vreo trei ore si "pata" nu dadea semne sa iasa. Dl. dr. zice "Ne vedem de Craciun, sunt de garda, e prea devreme sa incercam mai mult". - eram abia in sapt 37.
Pe 25 dec, dinnou cu bagajele, domnul dr. apare, ma consulta zice "azi nu facem inducere, colul e inchis, daca tot a stat pina acu, nu ne mai grabim. Ne vedem luni pe 27 dec". Eu insist, daca se intimpla ceva si el nu e in loc ce ma fac, mai ales ca fusesem avertizata sa nu nasc de Revelion caci dl. dr. era plecat. Noroc pe mine, dr. era sef de sectie acolo, ma asig cum ca echipa va avea grija de mine, eu nu si nu, vreau sa stiu sigur pe mainile cui ma lasi. Si isi roaga prietenul, medic si el acolo, sa-mi dea o carte de vizita, sa-l sun daca se intimpla ceva. Plecam mai linistiti.
Luni, 27 dec, dinnou la spt, dar dl. dr. se puturoseste, mai ales ca echograful din spt. imi dadea un DPN 12 ianuarie, si nu vine sa ma consulte, in schimb ma consulta celalat medic. Concluzia: "Nu se intimpla nimic, ne vedem pe 3 ianurie"
Dar din 27 dec am stat intr-o contractie continua, treaba acasa, sot, copil si socrii pe deasupra. Vine 31 dec, pregatiri, curatenie, mancare. 12 noaptea, artificii, putina sampanie, eu cu regret zic : "O sa nasc de ziua mea" (6 ianuarie). Pe la 1 noaptea ma trimite sotul la culcare, cica sa fiu odihnita, cind se va trezi Mariutza. Zis si facut, adorm eu 1/2 ora si ma trezeste o pocnitura in burta, ma uit la ceas, abia 2, fug la wc, cind dopul meu gelatinos facuse zgomotul ala.
Si incep contractiile, ma intind, incep sa cronometrez, interval de 7 minute si durata cam 30 sec. Astept vreo ora, poate se opresc, da de unde. Se facuse 3 ceasu, sot culcat abia de 10 minute il trezesc "Eu nasc", el "Glumesti?", "Nu, hai scoala, nu nasc in momentul ala, dar azi nasc, sa sunam dr."
Bucurie, medicul era deja la spital, mai avea o nastere. Si iata-ne in noaptea de Revelion, liniste deja pe strada, cum plecam la spital, fata am lasat-o in grija bunicilor si pe cai.
Ajungem la spital, consult, dilatatie 2-3, la dilatatie 4-5 facem peridurala, iar la dilatatie 6 rupem membranele zice medicul. Eu tot in contractii dar nu foarte dureroase. De acu toate s-au precipitat, la vreo ora m-au anesteziat, dar nu cu doza intreaga, cica pastram si pt. contractiile cele mari. Pe la ora 7:30 dinnou pe masa si incepe circul, unde e lichidul amniotic??, mai vine o dr. si ea se minuneaza, unde e lichidul? Stiam de la prima nastere cum e sa-ti curga lichidul amniotic, dar acu nici eu nu stiam unde l-am pierdut. Repede, repede m-am trezit cu pefuzie cu oxitocina, au inceput contractiile cele mari, dr. spune ca e copilul mare si va tre. impins caci nu o sa iasa singur, cer iar anestezie, dar nu si nu, cind vei fi pe masa, eu nu mai puteam de durere.
Ei fetelor in 10 minute poate 15, m-am dilatat de la 6 la 10 cm, pe masa am tipat, caci domnisoara nu vroia sa iasa, de vreo 10 ori ma ajutat moasa si a impins-o, apoi stop, cu capul iesit, dr. spune "Are circulara, nu mai impinge". Stau cuminte, dar mi s-a parut o vesnicie cele 2-3 minute, apoi hai inca o data si a iesit bubulina, la 8:25, 1 ianuarie 2005, dar fara tipe, chinuita biata de ea, noroc cu medicul neonatolog, si am auzit-o tipind, deja ma linistisem.
A urmat broderia, cu anestezie locala, caci periduarala ce mi-a fost facuta in timpul expulziei nu isi facu efectul.
Mi-am revenit mai repede decit la prima nastere, bubulina mica a fost o somnoroasa si mincacioasa, asa copil sa tot ai.
Sper ca nu v-am plictisit iar daca vreti sa nasteti la zi mare poate va ajuta povestea.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

felicitari Bobitule!

sa-ti traiasca albastrelele.





Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Felicitari Bobita! Acusi face un an albastrica mica!
Sa-ti traiasca fetitele, sa creasca mari si sanatoase!

Eu tot n-am inteles de ce iti faceau ei inducere la 37 de saptamani?

Lavi02 tot mami de doua mandrute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Felicitari!!! Sa-ti traiasca fetitele si sa fie sanatoase!!

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

Bobita, felicitari!!





mamica lui Rares(10.03.2005)
http://community.webshots.com/user/andrruzza

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

Trecu deja un an cand vorbeam pe chat ca nu mai nasti???

Sa iti traisca minunile si tare imi e dor de tini




Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)www.babiesonline.com/babies/i/inisa/" target="_blank">



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uki spune:


Felicitari si La multi ani acusica!!!


ps. si eu am nascut oarecum la zi de sarbatoare, cand erau pregatirile mai in toi, adicatelea, dimineata de 31 dec 2003..., ca sa prindem artificiile

bafta voua... si anul asta e Revelion

Sarbatorifericite!
Gabriela si Mariuca(31 dec 2003)


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63726" target="_blank"> Haideti sa ajutam!, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel de 1 an-diabetic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clio spune:

Felicitari!Sa iti traiasca si sa-ti infloreasca albastrelele!!!

Nicoleta si Alexia (dn 21 aprilie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gegea spune:

Sa iti traiasca albastrelele si sa te bucuri de ele!
Sa fiti sanatosi cu totii si sa aveti parte de muuuuuuuuuuuulta fericire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bobita spune:

Va multumesc pentru urari, SARBATORI FERICITE TUTUROR.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaruta spune:

Sa va traiasca Albastrelele, sa fie sanatoase si norocoase.
Pai dupa visul sotului tau trebuia sa te astepti ca bebeuta va veni la zi mare.



http://community.webshots.com/user/mamaruta105

Mergi la inceput