Concursul de matematica Cangurul - clasa II

Concursul de matematica Cangurul - clasa II | Autor: dori

Link direct la acest mesaj

Au participat copiii vostri la "Cangurul"? Puteti sa imi spuneti care este atmosfera de concurs, cum au fost subiectele anul trecut si cum s-au simtit copiii vostri la concurs?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia33 spune:

Copilul meu inca nu a participat( are doar 2ani!) dar iti pot spune din proprie experienta(sunt profesoara de matematica si am organizat astfel de concursuri) ca este o mare nebunie la un astfel de concurs. La clasa a 2-a sigur nu va fi in stare sa faca exact ce trebuie in ceea ce priveste completarea fisei( care e greu de completat si pentru cei mai mari), dar ca experinta cred ca merita sa-l trimiti, chiar de nu va lua punctaj prea mare. Pentru ei este ca un joc si e bine sa se obisnuiasca de mici cu atmosfera de concurs.
Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

Multumesc pentru raspuns Iulia. Nu imi fac iluzii ca o sa aiba cine stie ce rezultate, dar deocamdata e incantata de ideea de a participa la un concurs, si chiar e pasionata de matematica (deocamdata).
Dar de ce spui ca e greu de completat fisa - sunt enunturile pe foi diferite si rezultatele trebuie completate pe alte foi, sau cum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Eu am luat de la librarie (pentru un cadou) o carte cu subiecte date la concurs si alte exercitii asemanatoare, pentru clasele II-IV. Poate te ajuta, daca o gasesti!



Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

O am chiar aici, cadoul e pentru Craciun. Se cheama "Matematica distractiva pentru clasele II-IV- Concursul European pentru Matematica Aplicata CANGURUL" , Ed. Sigma si a costat 8,50 lei.



Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acinorev spune:

eu am inteles de la invatatoarea baiatului meu ca la clasa a II-a nu prea se potriveste programa noastra cu cea dupa care sunt facute subiectele la cangurul. adik la noi nu se mai fac inmultirea si impartirea in clasa a II-a dar sunt subiecte care cer cunoasterea acestor operatii.
sper sa nu gresesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaluchian spune:

Dori, concursul "Cangurul" este organizat de fundatia Sigma. Chiar pe saitul Editurii Sigma poti gasi cartea recomandata de claujro si tot acolo sunt si citeva pagini ca exemple cu probele chiar de la clasa a doua. Mai gasesti informatii si la www.cangurul.ro . A aparut si "Cangurul Lingvist" dar participarea este pentru elevii de la clasa a treia in sus.

..............

"Copiii sunt pururi precum clopotele de Paste - redesteapta în om tot ceea ce nazuieste spre ceruri: speranta, iubire, bunatate, devotiune, împacare"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

Va multumesc pentru raspunsuri. Cartea am comandat-o si eu - nu a sosit inca. Ma interesau mai mult experiente ale copiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns penelopa spune:

Concursul cangurul este un concurs de logica ,perspicacitate si matmatica ...ajuta foarte mult copii .Eu zic sa-i incurajati sa mearga.Este o mica problema la completarea raspunsurilor care sunt pe alte foi dar sunt profesorii care-i indruma. Am inceput sa lucrez cu fetita mea de 6 ani si este foarte incantata.
Incepand din acest an este un un Cangur lingvist franceza,spaniola.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Dori,
Alex a participat anul trecut la Cangurul...Eu am avut ceva emotii,el a constientizat prea putin importanta momentului,exact cum a scris Iulia33,pentru ei este un joc.
A avut de invatat tabla inmultirii intr-o saptamana,sa o stie ca pe Tatal Nostru.Din clasa lor au fost aproximativ 15 copii participanti,insa numai 7 din ei au trecut baremul acela de 100 de puncte si 3 au fost sub punctajul de 100.Un singur baietel a avut 130 de puncte si a fost singurul copil care a castigat punctajul, asta din toata scoala,la categoria lui de varsta.
Concursul e destul de strict.Eu nu stiu foarte multe ,insa iti povestesc din ceea ce mi-a povestit Alex.Au fost cate un copil in banca si destul de distantati.Foaia de concurs arata cam ca o fisa,adica e un A3 indoit si are subiecte si raspunsuri imediat scrise sub subiect ,raspunsurile sunt gen grila, variante de raspuns.Subiectele sunt pe 4 pagini,aproximativ 24-25 de probleme.Copiii trebuie sa incercuiasca raspunsul corect.Foarte multe amanunte nu mai stiu.
Pot sa iti mai spun ca am vazut si eu fisa aceea si mie mi s-au parut destul de...complicate,ca sa spun asa,problemele.Nu era mult de calculat,insa erau probleme de logica,probleme cu chichirez le spun eu,pe care trebuie sa le citesti de 3-4 ori ca sa iti dai seama unde e smecheria cu rezolvarea.
Luata toata treaba asta pe total...e interesant si educativ si pune copiii in situatia de a se descurca singuri si in atmosfera unui examen...
Bafta fetitei tale si sa ia punctaj maxim!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dori spune:

Ana, multumesc pentru detalii si pentru urari!
Succes si lui Alex! Presupun ca va participa si anul acesta la concurs.

Si din clasa Ioanei vor participa mai multi copii. Invatatoarea a spus ca o sa lucreze cu ei din culegerea cu subiectele din anii trecuti. Deocamdata copiii sunt incantati.
Si mi se pare foarte bine ca invata tabla inmultirii mai devreme, ca parca prea bat pasul pe loc la matematica, in clasa a II-a. Oricum Ioana a invatat singura tabla inmultirii pana la 5 (in perioada grevei, din plictiseala).

Sarbatori fericite!



Mergi la inceput