Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Scoli, gradinite, crese, bone...

Concursul de matematica Cangurul - clasa II

Subiect nou  Raspunde  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 3

dori
dori
membru junior

Romania
Bucuresti

600 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 15/12/2005 :  09:43:48 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite dori un Mesaj Privat  Reply with Quote

Concursul de matematica Cangurul - clasa II

Au participat copiii vostri la "Cangurul"? Puteti sa imi spuneti care este atmosfera de concurs, cum au fost subiectele anul trecut si cum s-au simtit copiii vostri la concurs?

dori
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
iulia33
iulia33
nou venit

Romania,
14 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 16/12/2005 :  21:12:37 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Copilul meu inca nu a participat( are doar 2ani!) dar iti pot spune din proprie experienta(sunt profesoara de matematica si am organizat astfel de concursuri) ca este o mare nebunie la un astfel de concurs. La clasa a 2-a sigur nu va fi in stare sa faca exact ce trebuie in ceea ce priveste completarea fisei( care e greu de completat si pentru cei mai mari), dar ca experinta cred ca merita sa-l trimiti, chiar de nu va lua punctaj prea mare. Pentru ei este ca un joc si e bine sa se obisnuiasca de mici cu atmosfera de concurs.
Multa bafta!
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
dori
dori
membru junior

Romania, Bucuresti
600 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 17/12/2005 :  09:05:42 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite dori un Mesaj Privat  Reply with Quote
Multumesc pentru raspuns Iulia. Nu imi fac iluzii ca o sa aiba cine stie ce rezultate, dar deocamdata e incantata de ideea de a participa la un concurs, si chiar e pasionata de matematica (deocamdata).
Dar de ce spui ca e greu de completat fisa - sunt enunturile pe foi diferite si rezultatele trebuie completate pe alte foi, sau cum?

dori
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

claujro
membru de baza

Romania, bucurestiBUCURESTI
7827 Mesaje
16 Prieten(i)
Trimis la: - 17/12/2005 :  09:59:46 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiclaujro Adauga semn de carte la raspuns Trimite claujro un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu am luat de la librarie (pentru un cadou) o carte cu subiecte date la concurs si alte exercitii asemanatoare, pentru clasele II-IV. Poate te ajuta, daca o gasesti!

Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
Poze Mara si Matei

claujro
membru de baza

Romania, bucurestiBUCURESTI
7827 Mesaje
16 Prieten(i)
Trimis la: - 17/12/2005 :  10:03:02 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiclaujro Adauga semn de carte la raspuns Trimite claujro un Mesaj Privat  Reply with Quote
O am chiar aici, cadoul e pentru Craciun. Se cheama "Matematica distractiva pentru clasele II-IV- Concursul European pentru Matematica Aplicata CANGURUL" , Ed. Sigma si a costat 8,50 lei.

Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
Poze Mara si Matei
acinorev
acinorev
membru incepator

Romania, iasi
294 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 17/12/2005 :  21:02:08 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite acinorev un Mesaj Privat  Reply with Quote
eu am inteles de la invatatoarea baiatului meu ca la clasa a II-a nu prea se potriveste programa noastra cu cea dupa care sunt facute subiectele la cangurul. adik la noi nu se mai fac inmultirea si impartirea in clasa a II-a dar sunt subiecte care cer cunoasterea acestor operatii.
sper sa nu gresesc...
alinaluchian
alinaluchian
membru incepator

Germany,
288 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 18/12/2005 :  00:18:43 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite alinaluchian un Mesaj Privat  Reply with Quote
Dori, concursul "Cangurul" este organizat de fundatia Sigma. Chiar pe saitul Editurii Sigma poti gasi cartea recomandata de claujro si tot acolo sunt si citeva pagini ca exemple cu probele chiar de la clasa a doua. Mai gasesti informatii si la www.cangurul.ro . A aparut si "Cangurul Lingvist" dar participarea este pentru elevii de la clasa a treia in sus.

..............

"Copiii sunt pururi precum clopotele de Paste - redesteapta Ón om tot ceea ce nazuieste spre ceruri: speranta, iubire, bunatate, devotiune, Ómpacare"
dori
dori
membru junior

Romania, Bucuresti
600 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 18/12/2005 :  18:16:53 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite dori un Mesaj Privat  Reply with Quote
Va multumesc pentru raspunsuri. Cartea am comandat-o si eu - nu a sosit inca. Ma interesau mai mult experiente ale copiilor.

dori
penelopa
penelopa
nou venit

Romania, bucuresti
70 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 18/12/2005 :  19:54:19 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite penelopa un Mesaj Privat  Reply with Quote
Concursul cangurul este un concurs de logica ,perspicacitate si matmatica ...ajuta foarte mult copii .Eu zic sa-i incurajati sa mearga.Este o mica problema la completarea raspunsurilor care sunt pe alte foi dar sunt profesorii care-i indruma. Am inceput sa lucrez cu fetita mea de 6 ani si este foarte incantata.
Incepand din acest an este un un Cangur lingvist franceza,spaniola.
Ana68
Ana68
Supercalifragelistic

Romania, timisoaraTIMIS
6488 Mesaje
12 Prieten(i)
Trimis la: - 18/12/2005 :  20:28:36 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Ana68  Trimite mesaj yahoo luiAna68 Adauga semn de carte la raspuns Trimite Ana68 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Dori,
Alex a participat anul trecut la Cangurul...Eu am avut ceva emotii,el a constientizat prea putin importanta momentului,exact cum a scris Iulia33,pentru ei este un joc.
A avut de invatat tabla inmultirii intr-o saptamana,sa o stie ca pe Tatal Nostru.Din clasa lor au fost aproximativ 15 copii participanti,insa numai 7 din ei au trecut baremul acela de 100 de puncte si 3 au fost sub punctajul de 100.Un singur baietel a avut 130 de puncte si a fost singurul copil care a castigat punctajul, asta din toata scoala,la categoria lui de varsta.
Concursul e destul de strict.Eu nu stiu foarte multe ,insa iti povestesc din ceea ce mi-a povestit Alex.Au fost cate un copil in banca si destul de distantati.Foaia de concurs arata cam ca o fisa,adica e un A3 indoit si are subiecte si raspunsuri imediat scrise sub subiect ,raspunsurile sunt gen grila, variante de raspuns.Subiectele sunt pe 4 pagini,aproximativ 24-25 de probleme.Copiii trebuie sa incercuiasca raspunsul corect.Foarte multe amanunte nu mai stiu.
Pot sa iti mai spun ca am vazut si eu fisa aceea si mie mi s-au parut destul de...complicate,ca sa spun asa,problemele.Nu era mult de calculat,insa erau probleme de logica,probleme cu chichirez le spun eu,pe care trebuie sa le citesti de 3-4 ori ca sa iti dai seama unde e smecheria cu rezolvarea.
Luata toata treaba asta pe total...e interesant si educativ si pune copiii in situatia de a se descurca singuri si in atmosfera unui examen...
Bafta fetitei tale si sa ia punctaj maxim!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

dori
dori
membru junior

Romania, Bucuresti
600 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 19/12/2005 :  10:40:13 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite dori un Mesaj Privat  Reply with Quote
Ana, multumesc pentru detalii si pentru urari!
Succes si lui Alex! Presupun ca va participa si anul acesta la concurs.

Si din clasa Ioanei vor participa mai multi copii. Invatatoarea a spus ca o sa lucreze cu ei din culegerea cu subiectele din anii trecuti. Deocamdata copiii sunt incantati.
Si mi se pare foarte bine ca invata tabla inmultirii mai devreme, ca parca prea bat pasul pe loc la matematica, in clasa a II-a. Oricum Ioana a invatat singura tabla inmultirii pana la 5 (in perioada grevei, din plictiseala).

Sarbatori fericite!

dori
Pagina: din 3 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com