Cum scap de gandacii de bucatarie?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulenca spune:

edit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Reteta contra gandacilor:

"Un tip era exasperat ca avea casa napadita de gandaci. Nu mai stia ce sa mai faca. Afland de necazul omului un amic il invatza:
-Ia o trompeta.suna "adunarea" cheama-l la tine pe Capitanul Gandacilor si
ordona-i: LA BUCATARIA VECINULUI, LA ATAC!!!!!!!!! Si gandacii se vor duce cu totii la vecin si scapi de ei.
Zis si facut.omul executa lucrarea.da adunarea. Capitanul Gandacilor vine,asta ii da ordinul.ala zice:
- Am inteles sa traiti! Si toti gandacii pleaca la vecin.
Omul rasufla usurat si mai-mai sa se imbete de bucurie.Dupa doua zile se trezeste la el cu Capitanul Gandacilor:
- Sa traiti raportez. Am atacat, am cucerit si ne-am intors cu 20.000 de prizonieri!"


Pentru Barbye-una dintre noi!Trebuie sa ajuti!http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Eu am avut o chiriasa imputzita care mi-a lasat muci pe pereti (pe bune!) si mi-a umplut casa de gandaci, erau cohorte, in viata mea n-am vazut asa ceva - am dat in fortza cu Regent, K300, Flit si am pus si capcane Raid in toate colturile; asta se intampla in vara. Si acum mai apare cate unul prin bucatarie, de simt ca mi se increteste pielea de nervi. Si nu stiu cu ce sa mai dau sa nu-i mai vad deloc, niciodata. Niciodata nu am avut gandaci, pur si simplu nu ma pot obisnui sa vad asa ceva la mine in casa, fie si numai cate unul. Mai stiti si alta substanta buna in afara de cele pe care le-am folosit deja?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns skiper spune:

Votez si eu pentru REGENT (insecticid folosit in agricultura pt gandacii de colorado).
ESTE foarte eficient, NU lasa urme pe pereti, efect indelungat, nu miroase urat.
Este cel mai tare!!!
Recomand o fiola la un litru de apa.

Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uricarudiana spune:

salut
stie cineva ce poti folosi impotriva gandacilor de bucatarie dar sa fie natural?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasonia spune:

am sa va spun o reteta usoara care in cazul meu a functionat si care nu deranjaja bebele:se fierb 2 oua timp de 1/2 ora(galbenusul ajunge aproape negru),2 cartofi fierti f.tare,se dau prin masina de tocat carne si apoi se amesteca cu 2 lingurite cu varf de bicarbonat.Din pasta obtinuta se fac bilute cam de 1 cm diametru care se pun sub dulapuri,etc.Veti vedea cum gandacii dupa cateva zile dispar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LeeAnn spune:

Eu am fost incantata de CATCH, e o solutie cu pulverizator.Dupa ce am dat, a doua zi am gasit morti sau iesiti la suprafata si i-am ucis cu papucul cam 40.
Dupa care din ce in ce mai putini.Si au disparut, dar dupa vreo 3 sapt. a mai aparut unul.Asa ca am dat iar si de atunci liniste si pace.Banuiesc ca trebuie folosit la intervale regulate, dar din tot ce am incercat, mai putin regent, asta e cel mai bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fekete_anca spune:

Buna .Spuneti-mi va rog daca este vorba despre gandacii aceia rosii..la care li se mai spune si rusi...si la mine au aparut de vre-o saptamana si nu stiu cum sa mai scap de ei.Am si eu un baietel si lui ii este frica de ei...adevarul e ca si mie ;))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Stie cineva unde pot gasi capcane pt gandaci? Marketuri, magazine de bricolaj, DM?
Am incercat de toate, au disparut o luna doua, iar apoi revin. Poate cu capcane ii imputinez si sa dau cu altceva nici nu mai potca nu am unde sa plec vreo 2 zile.
Multumesc

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03//" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocutica spune:

CAnd va referiti la capcane pentru gandaci va referiti la acel lipici care se pune pe carton sau scandura?

Daca este acest lipici, eu l-am cumparat saptamana trecuta de la carrefour-ul din piata gorjului, de la raftul cu insecticide.

Desi s-au prins destui "musafiri" in acest lipici sunt destui care il ocolosc. Oricum eu sunt tare necajita ca nu reusesc sa scap de ei , desi am dat aproape cu tot ce exist in comert + capcane

Singura solutie neincercata este chemarea unei firme specializate. Am tot evitat din cauza copiilor, dar pana la urma probabil ca tot o voi chema

Mergi la inceput