Cum scap de gandacii de bucatarie?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu75 spune:

La noi problema e vecina care sta langa noi. La ea misuna gandacii de nu se poate merge prin casa ( asa mi-au spus vecinii). Cert este ca seara usa ei e plina de gandaci. Vecinii s-au obisnuit asa ( noi stam aici de 2 ani), administratorul nici nu vrea sa auda de deratizare sau sanepid. Vecinii sunt toti trecuti de 70 de ani, asa ca am impresia ca li se par dragalasi.
Cu Regent nu mai am cum sa dau pt ca bb merge tot timpul pe jos. Asa ca acum, ne cautam alt apartament sa ne mutam.

Luminita, Gabi si Andrei Tudor - ingerasul nostru cu ochiii ca cerul(16 august 2005)


Album Andrei

Povestea nasterii ingerasului nostru: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75774

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Eu am folosit Raid impotriva gandacilor si a oualor (cica le distruge si pe astea)!Deocamdata am scapat de ei .

"Nu exista culmi de neatins ci numai aripe prea scurte"

sheherezada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wapi spune:

Cand stateam in camin in Regie am folosit urmatoarea solutie (studenti :) ) : un galbenus de ou fiert tare + un cartof fiert + zahar + acid boric (2 pliculete cumparat de la farmacie). Din aceste ingrediente se fac bilute care se plaseaza peste tot. Dupa o vreme gandacii n-au mai aparut - am gasit multi din ei uscati si n-au mai venit nici de la vecini :). Se vedea cum au mancat din gogosele/bilute (astea sunt dulci). Dupa o vreme chestiile astea se strang foarte usor.

Wapi
http://good-times.webshots.com/album/554873877UjOwYh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Si eu am avut cand s-au mutat vecinii s-au mutat si gandacii de la ei la noi. Cele mai bune si mai inofensive sunt CApcanele pentru gandaci cu lipici de la Raid.Eu disperasem cu solutiile -sunt si alergica la mirosuri ,stranutam intr-una etc. Am cumparat o revista si era si ,,premiu o capcana . Daca tot il primisem l-am si pus. Nu stiu ce are pastiluta aiacare se pune in mijloc -cred ca feromoni ca a doua zi era apropae plina -ai sa vezi ca sunt mii pe ea. Am mai cumparat un set de 6 si le-am impratiat prin casa vprin toate colturile, dupa aragaz, in masca de chiuveta , etc.La inceput veneau numai de-aia mari dupa aceea si niste gamalii. De 3 ani nu mai am picior de gandac desi pun periodic cate o ,,capcana la bucatarie .
E foarte inofensiva, nu miroase, nu nimic si poti sa ascunzi unde vrei.
Atentie-nu sunt capcanele alea mici de plastic .E pur si simlu un fel de carton cu lipici strong in mijlocul caruia se pune o pastiluta mica .gandacii vin ademeniti de ea si raman lipiti. Cartonul are cam 20cm /14 deci incap destui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Acum vreo 4-5 ani, inca pe cind stateam la garsoniera, am scapat de gindaci folosind gelul Globol. E un gel de culoare maro, fara miros, pe care trebuie sa-l aplici in picaturi mici prin locurile preferate de gindaci. "Chiriasii" nostri au disparut in citeva zile si n-au mai aparut deloc, cel putin pina am plecat noi de acolo. Am mai recomandat si altora acest remediu, care s-a dovedit a fi eficient de fiecare data.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!




Natalia, de unde ai luat gel de ala?
Eu inainte de a ma muta aici ,am stat sapte ani intr-un alt cartier,unde am avut permanent probleme cu gandacii pana in momentul in care mi-a recomandat cineva o firma care a venit si mi-a dat cu un gel cam pe unde apareau gandaci-a pus cate o picatura pe ici pe colo- si dupa ce cateva seri la rand am gasit cate unu doi cu cracii-n sus ,n-am mai avut nici picior pana ne-am mutat.Cred c-a au murit gandacii la toti vecinii,pe tronsonul meu.
Acu ,aici am probleme cu furnicile in fiecare primavara si mai gasesc ocazional cate un gandac de ala mare si negru in baie,am cautat firma respectiva si nu mai functioneaza ca nu mai importa gel-cica importau din Italia nu's ce ,da eu banui ca este cel de care vorbesti tu.
Deci ma intereseaza,spune-mi tot,cat costa si de unde-l iei.

Adriana
papa-bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Eu am gasit pe un forum pe cineva care zicea ca se gaseste in Carrefour si in Metro. Aseara am fost in Carrefour si l-am cumparat... abia astept sa il folosesc , desi inca nu stiu ce ma asteapta, ca abia am cumparat apartamentul, am vazut doar 2 pana acum ...

Am vazut ca esti din Iasi... incearca la Metro.

Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Multumesc Irina.

Adriana
papa-bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

quote:
Originally posted by ligeea

Si eu am avut cand s-au mutat vecinii s-au mutat si gandacii de la ei la noi. Cele mai bune si mai inofensive sunt CApcanele pentru gandaci cu lipici de la Raid.Eu disperasem cu solutiile -sunt si alergica la mirosuri ,stranutam intr-una etc. Am cumparat o revista si era si ,,premiu o capcana . Daca tot il primisem l-am si pus. Nu stiu ce are pastiluta aiacare se pune in mijloc -cred ca feromoni ca a doua zi era apropae plina -ai sa vezi ca sunt mii pe ea. Am mai cumparat un set de 6 si le-am impratiat prin casa vprin toate colturile, dupa aragaz, in masca de chiuveta , etc.La inceput veneau numai de-aia mari dupa aceea si niste gamalii. De 3 ani nu mai am picior de gandac desi pun periodic cate o ,,capcana la bucatarie .
E foarte inofensiva, nu miroase, nu nimic si poti sa ascunzi unde vrei.
Atentie-nu sunt capcanele alea mici de plastic .E pur si simlu un fel de carton cu lipici strong in mijlocul caruia se pune o pastiluta mica .gandacii vin ademeniti de ea si raman lipiti. Cartonul are cam 20cm /14 deci incap destui

ligeea



Intr-adevar ffff eficiente..Eram satula de cumparat sprayuri,eram terorizata nu numai de ei ci si de toxicitatea insecticidelor..
Capcanele au valabilitate 3 luni..odata ce intra vreun gandac in ea,ii contamineaza si pe ceilalti..
Mie mi-e o greata de ei...la mine vecina de dedesupt care e o mare "gospodina" a fost sursa..





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

Fetelor ,Regent costa cam 40 000 lei ,il diluati cam cu 300 gr de apa si va scapa definitiv de gandaci si din aceasta cantitate dati si la vecini sau astupati pe langa tevile care vin de la vecini .Eu am stat intr-un bloc supercurat in Vatra Luminoasa dar totusi avea gandaci .Cand am dat eu am pus anunt pe usa blocului ca ar fi bine sa dea mai multi odata.Gandacii au o perioada de incubatie cam de 14 zile,dar nu mai tin minte exact si ar fi bine sa mai dati si a 2-a oara ca ouale alea rezista la acest insecticid .Eu sunt alergica dar la asta n-am avut nimic si am si copii si caini si pisici ,desigur ca n-am dat in mijlocul casei ,dupa aragaz,frigider,tevi ,mai prin spate .Fiola de Regent se cumpara de la pet-shop.Decat sa va mutati din bloc ,faceti-va o pomana cu vecina si dati si la ea ,parca in alte blocuri stiti ce gasiti,poate in loc de gandaci ,-vecini ,drogati,datorii la intretinere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aaaaa spune:

Si eu am avut gandaci de bucatarie. Am folosit raid si pray si capcane s-a facut si dezinsectie in tot blocul si tot nu reuseam sa scap de ei. Dar acum am scapat, eu cred ca datorita frunzelor de dafin care stau permanent imprastiate prin dulapuri, sertare si in locurile frecventate de ei. Le schimb cam la 3 saptamani.Incercati ca nu e toxic si vom vedea daca e o metoda eficienta, sau au disparut la mine ca se apropie iarna?

Mergi la inceput