Cum scap de gandacii de bucatarie?

Cum scap de gandacii de bucatarie? | Autor: lulu75

Link direct la acest mesaj

Am niste gandaci rosii care apar numai noaptea.Nu stiu cu ce sa dau pt ca am si un bebe de 4 luni si nu vreau sa ii faca rau. Sper sa ma puteti ajuta.
Multumesc!

Luminita si Gabi fericitii parinti ai lui Andrei Tudor (16 august 2005)

www.buburuza.com/magazindc/Scripts/prodView.asp?idproduct=3791" target="_blank">poza buburuza1
www.buburuza.com/magazindc/Scripts/prodView.asp?idproduct=3794" target="_blank">poza buburuza 2
Tati, mami si Andrei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Scapi de ei numai daca chemi pe cei care fac dezinsectia...din pacate. Gandacii astia rosii sunt niste naspeti...nu-s chiar asa de scarboshi, insa scapi greu de ei, ca sunt mici si se baga peste tot, nici n-ai idee pe unde pot sa intre...aia negri, care sunt mari, sunt scarbosi de mori, insa mor repede la dezinsectzie. Iti recomand sa cauti o firma serioasa sa vina si sa stropeasca peste tot, dar peste tot. Cica solutia nu dauneaza omului, insa tu iti iei toate masurile de precautie si lipsesti de acasa cateva ore bune, fiindca imediat dupa dezinsectie trebuie sa nu aerisesti, ca sa moara toti talharii. Daca nu faci peste tot sau daca aerisesti treaba nu are 100% eficienta.

Bafta,
Roxa-boxa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiFlori spune:

Noi am chemat dezinsectia de nenumarate ori, am pus curse din alea de la Raid, nimic! In final cineva ne-a spus de Regent. E o fiola care costa vreo 2lei. O pui intr-o sticla de plastic cu 0,75 l apa. Faci cu un ac inrosit o gaurica in sticla si stropesti toate marginile, colturile, pragurile, mai ales cele de la balcon, usa de la intrare, chiar ramele de la geamuri, daca ai banuieli ca vin si din exterior, marginile peretilor din holul blocului, spre ghena (daca ai ghena in bloc). Eu am dat putin chiar si in gaura de scurgere de la cada, ca veneau si pe acoloooo!!!
A fost MIRACULOS!!!!!
Daca ai o suprafata mai mare ia-ti mai multe fiole. Atentie daca ai copii, catel, pisica. Macar vreo 2-3 zile!
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns razhore spune:

Votez pentru Regent, da mai concentrat decat spun ei. Se recomanda o fiola la 5 litri de apa dar cel mai bine e doua fiole intr-o sticla din aceea cu solutie pentru curatat geamuri, cu pulverizator :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Sunt de acord cu fetele!! Regentul a facut minuni si la mine cand am avut problema asta acum cativa ani. In cel mai scurt timp vezi efectele!
Multa bafta!

Sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Revin...eu am cumparat acele fiole de la o farmacie veterinara care se gaseste pe langa Apaca. Este o solutie care se foloseste si in agricultura din cate stiu...cineva mi-a spus ca ar fi gasit-o si pe la un chiosc care comercializa seminte pentru flori si legume.


Sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Regentul este toxic rau mai ales ca ai bebe. Cu multe cutii de capcane ai incercat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heny spune:



Trebuie sa cauti cuibul acestor gandaci. Se pot ascunde si in spatele lambriurilor sau pe langa tevile de incalzire de la chiuveta. Verifica toata bucataria si astupa gaurile pe care le vezi in jurul tevilor. Se inmultesc in cca 3 zile (asa mi s-a spus), deci, cu cat mai repede faci dezinsectia (atat la tine in casa cat si la vecini daca ai si daca recunosc ca au si ei gandaci), cu atat mai bine. Se scapa greu de ei si trebuie munca de detectiv serioasa .
Bafta la exterminare!

Heny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiFlori spune:

Lulu, da cu incredere cu Regent! Ca bebe al tau e asa mic, ca nu umbla nici de-a busilea si nici nu se joaca pe jos. Capacelele - capcana nu au dat nici un rezultat la mine. Cred ca aveam vreo 15 la un moment dat! Se plimbau baietii pe ele, fara nici o jena! Iar ca sa geseti cuibul.. nu prea cred. Ca vin de la ghena, de la vreun vecin imputit, de pa gheul de la baie, ti-am zis, la mine vin si prin scurgerea de la cada/chiuveta.
Si eu am luat Regent tot de la Apaca (de linga farmacie).
Succes, Florina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu75 spune:

Multumesc! Incerc cu Regent si va spun rezultatele.

Luminita si Gabi fericitii parinti ai lui Andrei Tudor (16 august 2005)

www.buburuza.com/magazindc/Scripts/prodView.asp?idproduct=3791" target="_blank">poza buburuza1
www.buburuza.com/magazindc/Scripts/prodView.asp?idproduct=3794" target="_blank">poza buburuza 2
Tati, mami si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Cand ne-am mutat in apartamentul in care stam am gasit si noi o groaza de gandaci din astia rosii. La noi se spune ca au fost adusi de vaporeni ca astia sunt gandaci de vapor. In fine. Misunau de ma innebuneau. Dupa cateva luni cineva mi-a spus de Regent. L-am gasit, l-am folosit si am scapat. Am fost in culmea fericirii cativa ani. Acum au trecut 5 ani si vad ca au inceput sa mai apara din nou. Nu mai sunt asa de multi dar tot mai vad cate unul din cand in cand. Deci trebuie dat din nou cu Regent. Astept o data cand vom pleca in concediu si voi da ca lumea ca sa stea asa cateva saptamani casa goala cu Regentul in functiune. Alta solutie nu vad. Cat despre gasit cuibul, cred ca e foarte greu de gasit.

Oana si Paul (3 iulie 2002)
poze

Mergi la inceput