Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Adolescentii (12-18 ani)

Vitamine pentru adolescenti

Subiect nou  Raspunde  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

craciunitza
craciunitza
doamna Gabi

Romania
Bucuresti

2365 Mesaje
1 Prieten(i)

Trimis la - 10/12/2005 :  17:43:53 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Visiteaza pagina lui craciunitza  Trimite mesaj Yahoo lui craciunitza Adauga semn de carte la mesaj Trimite craciunitza un Mesaj Privat  Reply with Quote

Vitamine pentru adolescenti

Precizez ca nu doresc sa folosim termeni medicali.
Deschid acest subiect cu dorinta de a ne informa despre acele vitamine pe care le putem da copiilor nostri fara sa existe reactii secundare. Am doi baieti adolescenti pe care iarna ii simt lipsiti de energie, parca sunt mai fara vlaga decat vara cand zburda pana la miezul noptii. Sunt copii sanatosi, nu am nici o problema cu ei dar as vrea sa-i ajut cumva, sa le dau vitamine care sa le redea energia si pofta de viata. In acelasi timp ma gandesc ca perioada adolescentei este importanta si nu vreau sa le afectez cresterea si dezvoltarea, nici in plus, nici in minus. Nu vreau sa-i vad ingrasandu-se si nici incetand sa creasca. Sotul meu a incetat sa creasca datorita administrarii de calciu in exces.
Credeti ca vitaminele din fructe, cele care mai sunt, ajung? Sau e nevoie sa suplimentam ratia si daca da, cu ce?

Nu certati copiii cand viseaza!
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
KUKI
KUKI
membru matur

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.com
 Romania, Galati
2031 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 11/12/2005 :  12:05:50 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite KUKI un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu am fost cu baiatul (13 ani) la medic si am intrebat de vitamine. Mi-a recomandat ca pana in primavara sa-i dau 10 zile pe luna Supradyne, 1 pastila efervescenta dupa masa de pranz si calciu+D3 tot 10 zile pe luna (nu mai mult !) de 3 ori pe zi. Si vitamine mi-a zis sa nu-i dau mai mult de 10 zile pe luna. Dar eu zic sa mergi la medicul de familie, nu prea sunt eu de acord cu nici un medicament dat fara prescriptie medicala. Nu de alta, dar eu nu ma pricep si decat sa fac vreo boacana....

Iulia
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
craciunitza
craciunitza
doamna Gabi

Romania, Bucuresti
2365 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 12/12/2005 :  11:05:39 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui craciunitza  Trimite mesaj yahoo luicraciunitza Adauga semn de carte la raspuns Trimite craciunitza un Mesaj Privat  Reply with Quote
Cand e vorba de medic am rezerve, mai ales cand ma refer la medicul de familie. Datorita faptului ca au limita de suma la medicamentele gratuite, imi scrie pe reteta numai porcarii. Am fost la farmacie si mi-au recomandat Supradyne, am dat baietilor cate un flacon si iti multumesc ca mi-ai raspuns ca sa stiu cand sa repet tratamentul. Baiatul meu cel mare (14 ani) a crescut anul asta 20 cm, are dureri de oase la picioare si uneori se plange de dureri in dreptul inimii.
Ce fel de calciu dai baiatului tau?

De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
KUKI
KUKI
membru matur

Romania, Galati
2031 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 12/12/2005 :  11:13:10 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite KUKI un Mesaj Privat  Reply with Quote
Calciu +D3 pastilute, de la Ozone, parca. Medicul nu a recomandat si firma producatoare, iau ce-mi da de la farmacie, nu cred sa fie concentratii diferite. Si al meu se lungeste vazand cu ochii, are 1.76 si la picior poarta deja 45-46. Ma ingrozeste, sper macar la picior sa se opreasca din crescut. Nu se plange de dureri de oase, dar face handbal de performanta si cred eu ca il ajuta.

Iulia
craciunitza
craciunitza
doamna Gabi

Romania, Bucuresti
2365 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 12/12/2005 :  14:23:12 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui craciunitza  Trimite mesaj yahoo luicraciunitza Adauga semn de carte la raspuns Trimite craciunitza un Mesaj Privat  Reply with Quote
Al meu are 1,82m inaltime si 45-46 la picior. Pana anul asta a facut baschet de performanta dar cred ca oricum asta e felul lui, lungan si slabanog, de mic a fost asa. Cel mic are dimensiuni mai "normale" pentru varsta lui, 12 ani, dar e palid si are cearcane. Stiam despre calciu ca cel lactic se asimileaza mai usor, probabil ca nici nu mai exista calciu lactic.

KUKI
KUKI
membru matur

Romania, Galati
2031 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 12/12/2005 :  14:59:58 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite KUKI un Mesaj Privat  Reply with Quote
Wow, sa-ti traiasca baietii si sa fie sanatosi. Cred ca esti o mamica tare mandra. Eu plesnesc de mandrie cand merg cu el pe strada si e mai inalt ca mine. Si desi e plin de cosuri, tot frumusel foc mi se pare. Deh, si eu ca cioara care-si lauda puiul !

Iulia
craciunitza
craciunitza
doamna Gabi

Romania, Bucuresti
2365 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 13/12/2005 :  11:16:17 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui craciunitza  Trimite mesaj yahoo luicraciunitza Adauga semn de carte la raspuns Trimite craciunitza un Mesaj Privat  Reply with Quote
Multumesc frumos, sa-ti traiasca si tie puiul si sa-ti aduca multa bucurie!
Da, sunt foarte mandra, mai ales cand mergem impreuna la cumparaturi, el ma tine de mana si merge ingrozitor de repede iar eu trebuie sa alerg ca sa tin pasul cu el, dar nu ma las :)

Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com