Vitamine pentru adolescenti

Vitamine pentru adolescenti | Autor: craciunitza

Link direct la acest mesaj

Precizez ca nu doresc sa folosim termeni medicali.
Deschid acest subiect cu dorinta de a ne informa despre acele vitamine pe care le putem da copiilor nostri fara sa existe reactii secundare. Am doi baieti adolescenti pe care iarna ii simt lipsiti de energie, parca sunt mai fara vlaga decat vara cand zburda pana la miezul noptii. Sunt copii sanatosi, nu am nici o problema cu ei dar as vrea sa-i ajut cumva, sa le dau vitamine care sa le redea energia si pofta de viata. In acelasi timp ma gandesc ca perioada adolescentei este importanta si nu vreau sa le afectez cresterea si dezvoltarea, nici in plus, nici in minus. Nu vreau sa-i vad ingrasandu-se si nici incetand sa creasca. Sotul meu a incetat sa creasca datorita administrarii de calciu in exces.
Credeti ca vitaminele din fructe, cele care mai sunt, ajung? Sau e nevoie sa suplimentam ratia si daca da, cu ce?

Nu certati copiii cand viseaza!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Eu am fost cu baiatul (13 ani) la medic si am intrebat de vitamine. Mi-a recomandat ca pana in primavara sa-i dau 10 zile pe luna Supradyne, 1 pastila efervescenta dupa masa de pranz si calciu+D3 tot 10 zile pe luna (nu mai mult !) de 3 ori pe zi. Si vitamine mi-a zis sa nu-i dau mai mult de 10 zile pe luna. Dar eu zic sa mergi la medicul de familie, nu prea sunt eu de acord cu nici un medicament dat fara prescriptie medicala. Nu de alta, dar eu nu ma pricep si decat sa fac vreo boacana....

Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Cand e vorba de medic am rezerve, mai ales cand ma refer la medicul de familie. Datorita faptului ca au limita de suma la medicamentele gratuite, imi scrie pe reteta numai porcarii. Am fost la farmacie si mi-au recomandat Supradyne, am dat baietilor cate un flacon si iti multumesc ca mi-ai raspuns ca sa stiu cand sa repet tratamentul. Baiatul meu cel mare (14 ani) a crescut anul asta 20 cm, are dureri de oase la picioare si uneori se plange de dureri in dreptul inimii.
Ce fel de calciu dai baiatului tau?


Nu certati copiii cand viseaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Calciu +D3 pastilute, de la Ozone, parca. Medicul nu a recomandat si firma producatoare, iau ce-mi da de la farmacie, nu cred sa fie concentratii diferite. Si al meu se lungeste vazand cu ochii, are 1.76 si la picior poarta deja 45-46. Ma ingrozeste, sper macar la picior sa se opreasca din crescut. Nu se plange de dureri de oase, dar face handbal de performanta si cred eu ca il ajuta.

Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Al meu are 1,82m inaltime si 45-46 la picior. Pana anul asta a facut baschet de performanta dar cred ca oricum asta e felul lui, lungan si slabanog, de mic a fost asa. Cel mic are dimensiuni mai "normale" pentru varsta lui, 12 ani, dar e palid si are cearcane. Stiam despre calciu ca cel lactic se asimileaza mai usor, probabil ca nici nu mai exista calciu lactic.


Nu certati copiii cand viseaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Wow, sa-ti traiasca baietii si sa fie sanatosi. Cred ca esti o mamica tare mandra. Eu plesnesc de mandrie cand merg cu el pe strada si e mai inalt ca mine. Si desi e plin de cosuri, tot frumusel foc mi se pare. Deh, si eu ca cioara care-si lauda puiul !

Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Multumesc frumos, sa-ti traiasca si tie puiul si sa-ti aduca multa bucurie!
Da, sunt foarte mandra, mai ales cand mergem impreuna la cumparaturi, el ma tine de mana si merge ingrozitor de repede iar eu trebuie sa alerg ca sa tin pasul cu el, dar nu ma las :)

Nu certati copiii cand viseaza!

Mergi la inceput