Alinuta a fost operata, maine se intoarce acasa

Alinuta a fost operata, maine se intoarce acasa | Autor: an-k

Link direct la acest mesaj

am deschis a doua parte a subiectului

Articol aparut in Adevarul de Vaslui scris de Lucia_lia


Cel mai frumos cadou de Crăciun: lumina ochilor• Alina Ivascu din Zorleni ar putea să vadă pentru prima dată lumina zilei la vârsta de 1,2 ani • Micuta are nevoie de operatie la ambii ochi, pentru că este aproape oarbă, de la nastere • Gratie mediatizării făcute încă din luna septembrie de cotidianul Adevărul de Vaslui, în prezent, români răspânditi în întreaga lume donează zilnic sume de bani pentru operatia Alinei, care ar trebui să aibă loc pe 18 decembrie, în Belgia • Ziarul „Postasul“ va cuprinde în numărul următor un apel pentru Alina, al cărei tată este factor postal Nu ne-am asteptat să primim vreun ajutor. Ne sună oameni din Belgia, din Italia, din toată tara, să ne întrebe de fetită. Nici nu-mi vine să cred că fetita mea ar putea să vadă ca orice copil si că mai este atât de putin până atunci Gabriela Ivascu, mama Alinei. Vom face un apel în ziarul nostru care va apare săptămâna viitoare. În definitiv, nu este o sumă foarte mare iar dacă toti postasii ar dona câte 5000 de lei, s-ar strânge banii necesari. Silviu Tănase, redactorul sef al ziarului „Postasul“ În luna septembrie a acestui an, cotidianul nostru publica un articol despre Alina Ivascu din Zorleni, o fetită aproape oarbă, care necesită operatie la ambii ochi, în Belgia. Alina s-a născut prematur si problemele de la nastere au generat dezlipirea de retină. Părintii micutei erau disperati la gândul că fetita lor ar putea să rămână pe viată oarbă, însă, mai multi români stabiliti în străinătate s-au gândit să le facă cel mai frumos cadou de Crăciun: lumina zilei pentru Alina. Ieri s-a primit de la dr. Claes din Belgia programarea pentru operatie, care va avea loc pe 18 decembrie. Deocamdată, banii strânsi pentru operatie însumează circa 1000 de euro iar costul pentru interventiile la ambii ochi este de circa 6000 de euro. Două familii din Belgia s-au oferit să o găzduiască pe mama Alinei pe durata interventiilor chirurgicale, dar timpul trece si fetita mai are nevoie de ajutorul oamenilor. Si pentru că tatăl fetitei este postas, redactorul sef de la ziarul „Postasul“, Silviu Tănase, a promis că în numărul de săptămâna viitoare al publicatiei, va apare un apel către toti postasii din tară, să doneze pentru Alina Ivascu. Părintii Alinei au deschis un cont în care cei care doresc, pot dona sume de bani. Ivascu Cristinel BI seria GT nr. 584892 eliberat la 19.01.1996 CNP 1711013370055 Cont BCR-Sucursala Bârlad Cod IBAN: RO55RNCB4710000348700002 Se apropie sărbătorile de iarnă si, pentru Alina Ivascu, acestea ar putea să vină cu cel mai frumos cadou de la Mos Crăciun: lumina ochilor.

Posibilitati de donare
Cont in euro!!!!!!!!
Ivascu Cristinel
BCR Barlad
RO98RNCB4710000348700004
cod SWIFT RNCB RO BU
BCR Barlad str. Republicii nr. 252

An-k- pliculet, Adrianafedorca- mandat postal

Cont in lei
Cod IBAN: RO55RNCB4710000348700002


Pagina Alinei
www.geocities.com/alinalumina/" target="_blank">http://www.geocities.com/alinalumina/

subiectul initial
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=62378

Prima parte
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110


lista banutilor

aici sunt banutii care s-au strans pt Alina

An-k- 20e
Ivone- 10e
Danna_J- 15e
Alessia 105- 10e
Katink- 15e
Cristina T &prietena- 15e
Dariaevelin- 15e
Mamini- 20e
Gabrianah- 20e
Laura B- 20$ Canadieni
Prixi- 20e
Helbi- 10e
Marga- 10e
Papadie-10e
Cricor- 15$ canadieni
Valenka- 15e
Vikinga- 20e
Zuzunaki- 10e
Alina &Ariadna- 20e
Andreea si Doru- 15e
Ela- 50e

Banutii stransi in Ro de Adrianafedorca
Adrianafedorca- 10e
Lummy- 85e
Bungau Irina- 500.000 lei
Gegea- 550.000 lei
Patrescu Corina- 300.000 lei
Adseana- 500.000
Helen- 500.000
aurelia1278- 1.000.000
ligia- 350.000
Szabo Sebastian- 500.000
Dorobantu Adrian- 300.000
Popescu Carmen- 470.000
Ema- 150.000
Rrox3- 10e
Banutzii din Timisoara sunt acum la adriana(oana mc-70e+10$+8.900.000)


Banutzii stransi in Timisoara
Gabi= 10$
Lucian= 20e
Oana= 500.000
Alina= 300.000lei
Cosmin= 10e
Ciprian= 350.000lei
mama oanei mc= 10e
Dna Schinteie= 500.000 lei
Anca= 10e
Patricia 1500 000
Horia 10e
Lina 1.000.000
Florin si Alina 10e
Adriana-100.000
Vio-350.000
Bela-350.000
Claudia-350.000
Marcel-100.000
Ingrid-100.000
Corina-100.000
Alina-100.000
Claudia-300.000
Alin- 500.000
Calin- 350.000
Socrii Oanei300.000
Dorina- 1.000.000

Banuti donati in contul familiei
Cristina T- 2.000.000
Posta romana- 4.000e
anonim- 100$

banuti stransi de catre tinerii romani din germania= 875e

Total banuti stransi
Iren- romanii din Elvetia= 310 franci elvetieni
An-k -afara romaniei= 320e+ 35$ canadieni
Adrianafedorca= 10$+175e+ 13.070.000lei
Fam Ivascu- cont = 100$+ 2.000.000lei+4.000e


va multumesc ca sunteti alaturi de Alina si de familia ei


Costurile operatiei

Residents of a country outside the EU +Residents of a country member of the EU without form E 112:

On admission to the hospital, an amount is requested to cover the expenses for hospitalisation, surgery, anaesthesia and laboratory tests. This amount has to be paid in advance.

€ 3700 (ward) € 4500 (double room) € 5200 (private room)

If surgery on both eyes is required, following amounts are requested:

€ 5000 (ward) € 6000 (double room) € 7000 (private room)

The costs for consultation before and after the surgery have to be paid separately (approximately € 30 per consultation). In case of a longer stay in the hospital, an extra amount will be charged.

Bank details :

Name KBC Wilrijk
Address Rucaplein 492
Zip Code 2610
Location Wilrijk, Belgium
BIC Code KRED BE BB
IBAN number BE82403402433168
Account number 403-4024331-68
Mentioning Name of patient and admission date

Payment in advance by VISA or Mastercard:
Contact the hospital by telephone +32 3 443 35 94. Please provide us with your card number, expiry date and CVC-code (see back of your card).
You will be requested to confirm the transaction by fax +32 3 443 30 16.



Practical information

Please confirm the proposed dates for consultation, hospitalisation and/or surgery by returning fax/mail and provide us with the requested information.
As long as we don’t receive this information from you, we will not be able to make the necessary hospital and surgery arrangements. Thank you for your understanding.

Child + one parent

An accompanying parent is allowed to stay over together with the child in a child’s room.
An amount of €25 per day will be charged for the bed and three meals per day.
Patient + accompanying person

An accompanying person is allowed to stay over in the hospital at the rate of a private room plus extra costs for the bed and three meals (25€ per day).
This option can only be offered pending the availability of private rooms.


Programarea este facuta pe 21 decembrie, haideti sa incercam sa-i facem o bucurie maaare, cea mai mare de Craciun- Lumina

Va multumesc ca ne sunteti alaturi

Link-uri unde s-a mai postat povestea Alinutzei postate de Alessia105
www.rombel.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=1090#1090" target="_blank">http://www.rombel.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=1090#1090

www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=3470&PN=1&TPN=1" target="_blank">http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=3470&PN=1&TPN=1

www.italiaromania.com/forum2000/topic.asp?TOPIC_ID=386&FORUM_ID=16&CAT_ID=5&Topic_Title=Alina Lumina&Forum_Title=AJUTOOOR" target="_blank">http://www.italiaromania.com/forum2000/topic.asp?TOPIC_ID=386&FORUM_ID=16&CAT_ID=5&Topic_Title=Alina Lumina&Forum_Title=AJUTOOOR

www.romanians.nl/fortopic1743.html" target="_blank">http://www.romanians.nl/fortopic1743.html

posturi Adseana
www.ro-de.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4459&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=" target="_blank">http://www.ro-de.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4459&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

anca si micutza Bianca(14/03/2005)
http://community.webshots.com/user/biancahugoanca

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Ajutati-o pe Alinutza sa vada

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

An-k, bine ca ajuns plicul, nu stiam ce s-a intimplat.

M si bebe Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamc spune:

Tocmai am primit de la colegii mei 1.850.000 lei:
Adriana-100.000
Vio-350.000
Bela-350.000
Claudia-350.000
Marcel-100.000
Ingrid-100.000
Corina-100.000
Alina-100.000
Claudia-300.000


Va multumesc din suflet.Stiam eu ca nu ma veti dezamagi! tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coco spune:

An-k- am trimis ieri prin mandat postal 300.000 lei pe adresa Adrianei Fedorca (am vazut ca apar mereu cu '?' ) Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

Coco, multumim, am modificat

anca si micutza Bianca(14/03/2005)
http://community.webshots.com/user/biancahugoanca

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Ajutati-o pe Alinutza sa vada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna_J spune:

multumim, mamini din Finlanda Multumim deasemenea colegilor Oanei din Timisoara pentru ajutorul acordat Alinutei, avem mare nevoie de el: Timisoara Adriana Vio Bela Claudia Marcel Ingrid Corina Alina Claudia www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110" target="_blank">Alina Lumina www.geocities.com/alinalumina" target="_blank">Alina-Lumina (site) Craciun fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Uraaaa ..avem o mica promisiune de pe forumul Romportal.com.
http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=3470&PN=1&TPN=1

Hazel si Sorin multumim mult ptr sustinere

Va pupam dulce pe toate si pe toti,va dorim tot binele din lume si MULTA SANATATE!
Alessia, www.babiesonline.com/babies/m/manneke/" target="_blank">Benny (02.03.05) si www.babiesonline.com/babies/s/sebypiano" target="_blank">Sebi (16.01.98)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110" target="_blank">Arata ca esti OM!Putin poate insemna ptr o fetita minunata...VEDEREA!




Specialii 2005 , Poze de pitici voinici

"Traieste ca si cum ai muri maine. Invata ca si cum ai trai vesnic". - Gandhi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adseana spune:

Alessia bravo!Mie nu mi-a raspuns nimeni, in afara de tine...Dar mai incerc si maine pe alte forumuri!

Adriana si Alexandra (15.04.2005)

Alexandra, printesa noastra

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10716;33/st/20050415/n/Alexandra/dt/7/k/eb65/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna_J spune:

Coco multumim , noapte buna si lui Vladut .In seara aceasta am vorbit la telefon cu mama ALINEI care in momentul in care am sunat-o se juca cu Alinuta. A fost foarte emotionata cand de dimineata a primit un telefon de la dr. Florian Balta sa-i spuna despre programarea la operatie. Imi spunea ca de abia mai statea pe picioare de emotii si a plans. Mi-a mai spus ca isi pregateste pasaportul si o sa o puna pe Alinuta la ea in pasaport, ca a mai sunat-o o doamna din Bucuresti sa o intrebe daca are si un cont in euro. Este foarte recunoscatoare tuturor si mi-a zis sa va transmit din partea ei ca va multumeste din suflet pentru ceea ce faceti pentru Alinuta.Am asigurat-o ca aici nu are de ce sa se teama ca o vom astepta la aeroport si o vom insoti la doctor sa nu-si faca probleme si emotii, sa spere ca se vor strange banutii si aceasta operatie o sa abia loc. Se simtea din vocea ei fericirea si bucuria ca fetita ei va putea sa vada in curand. Dupa calculele mele, inclusiv cu banii promisi pana acum s-au strans in jur de 750 e, eu zic ca este foarte bine si incurajator ca in mai bine de o saptamana impreuna am reusit sa facem un pas mare in cazul ALINA LUMINA, fara sprijinul fiecaruia dintre dvs nu reuseam de aceea mutumirile nu sunt deajuns! Este prima data cand ma implic intr-un caz umanitar, aici pe forum dar si in viata reala si sunt atat de fericita ca pot sa o fac, ca am sprijinul sotului meu, ca sunt alaturi de atatea suflete bune si darnice care se implica si dau speranta intr-o viata mai buna, si care prin dragostea lor aduc o raza de soare acolo unde poate nu se mai spera sa ajunga lumina!Va multumesc din suflet tuturor care dati importanta acestor cazuri de boala care necesita ajutorul nostru , ca va faceti timp si faceti un efort daruind din putinul care-l avem fiecare...O noapte buna si odihnitoare tuturor! www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110" target="_blank">Alina Lumina www.geocities.com/alinalumina" target="_blank">Alina-Lumina (site) Craciun fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna_J spune:

Hazel si Sorin , va multumim pentru ajutorul vostru, contam pe el!www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110" target="_blank">Alina Lumina www.geocities.com/alinalumina" target="_blank">Alina-Lumina (site) Craciun fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

danna_j, multumesc pt scrisoare, am trimis-o si eu mai departe.

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110" target="_blank">Teledon - 5000€ pentru AlinaLumina

Mergi la inceput