Amenoree secundara de 5 ani...help

Amenoree secundara de 5 ani...help | Autor: inoue

Link direct la acest mesaj

Salut!
Atmosfera calda de pe acest forum m-a determinat sa apelez la experienta voastra in cazul unei probleme care ma macina de mult timp . Am amenoree secundara de aprox. 5 ani(am 22 de ani).Bineinteles ca am facut analize, iar ultima oara analizele au avut valorile: TSH-1.03 Prolactina-8.46,FSH-7.7,LH-4.88,Estradiol-56,Progesteron-1.38.
Ani de zile am luat anticonceptionale care nu au rezolvat problema, intrucat atunci cand faceam pauza ...nu mai aveam CM. La primele analize, hormonii mi-au iesit f. mici...LH era nedetectabil. Acum vad ca situatia s-a imbunatatit...in sensul ca estrogenul ar valoare dubla fata de ultima oara.Mentionez ca in prezent iau un tratament homeopatic, dar de disperare am facut aceste analize si am fost cu ele la un medic endocrinolog, care m-a diagnosticat cu hipotiroidie si mi-a dat L_Tyroxin 25 mg, iar pentru amenoree tot anticonceptionale care ,insa , nu cred ca ma ajuta deloc.(daca am luat doar 1 pastila de pe folia de anti si apoi m-am oprit pentru ca totusi nu mai vreau sa iau hormoni, credeti ca este vreo problema?).
Nu stiu daca tratamentul homeopatic este cel care a determinat cresterea cantitatii de hormoni din sange dar cert e ca am un ten f. curat, ceea ce se intampla numai cand luam anticonceptionale.
Nu cred cred ca mai trebuie sa spun cat de debusolata sunt...pentru ca nu stiu ce sa fac.M-am decis sa iau suplimentul de hormoni pentru tiroida si sa continuu tratamentul homeopatic, fara anticonceptionale.
Daca v-ati confruntat cu o situatie similara sau aveti un sfat, va rog sa-mi raspundeti.
Va multumesc anticipat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Recunosc ca problema ma depaseste, mai ales ca nu stiu valorile normale ptr. analiza, dar am cautat pe net si mi-am facut o idee si nu stiu in ce faza a ciclului ti le-ai facut.
Intr-adevar cel mai plauzibil este ca ai amenoree secundara din cauza hipotiroidiei, desi acum TSH-ul si prolactina sunt ok. Habar n-am poate si medicatia homeopata te-a ajutat, cred ca mai degraba substitutia hormonala este cea care te-a ajutat (hormonii tiroidieni) oricum esti pe drumul cel bun.

Diana , Vladut (16.05.2004) & samburelul (15+)
pozulici Vladut: bebelus si copilas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inoue spune:

Iti multumesc pentru raspuns.Dupa calculele mele(luand in considerare cum imi venea menstra cu anticonceptionale) cred ca le-am facut in ziua 22.Analizele le-am facut inainte de a incepe tratamentul pentru tiroida, deci hormonii nu mi-au crescut de la acest supliment.Poate sa fie greutatea o problema ?Am in jur de 41-42 Kg la 1.59.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Ai dreptate cu ciclul si eu bleaga sa te intreb...
Nu stiu, nu cred atunci sa fie de la hipotiroidie, prea e bun TSH-ul...
Greutatea da, poate fi o problema, poate (acum sa nu te superi) ai o problema de alimentatie gen bulimie sau anorexie nervoasa si acestea se insotesc de amenoree secundara. Si varsta ar pusca... Sa nu te superi...

Diana , Vladut (16.05.2004) & samburelul (15+)
pozulici Vladut: bebelus si copilas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inoue spune:

Mutumesc pentru raspuns.Nu e de la alimentatie,n-am avut niciodata episoade bulimice, iar de cand iau tratamentul homeopatic au o pofta grozava de mancare.Posibil ca boala sa fi fost declansata si pe fond de stres.Ultimii 5 ani n-au fost tocmai linistiti(am avut diverse probleme in familie ,plus o groaza de examene,asa am ajuns sa dorm f. putin).Imi este teama sa nu fie ceva grav si sa fiu diagnosticata prost.Ai zis ca TSH-ul este bun.Asta inseamna ca nu este hipotiroidie?
Atunci nu inteleg de ce mi-a dat suplimentul acela.Oricum anticonceptionale nu vreau sa mai iau pentru ca nu rezolva nimic, provoaca o mentsruatie artificiala si eu tot cu amenoree secundara raman dupa ce incetez sa le iau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Draga inoue,
Nu ma pricep sa interpretez analizele ale caror rezultate le-ai postat si sper sa nu vorbesc prostii pe-aici.. Cred ca sunt mai multe cauze posibile, si se prea poate ca situatia mea sa fie diferita de a ta, dar m-am gandit sa-ti scriu totusi, poate ceva relevanta ar putea sa aiba. Eu am avut amenoree timp de un an de zile in adolescenta. Primul medic care m-a vazut dupa aceasta perioada mi-a recomandat anticonceptionale. Am fost apoi la un alt medic, care mi-a explicat (cum de altfel povestesti si tu) ca anticonceptionalele trateaza simptomul (lipsa menstruatiei) pe moment dar nu rezolva problema. Am fost diagnosticata pana la urma cu PCOS (sindromul ovarelor polichistice) si am facut de cateva ori niste injectii cu progesteron care mi-au declansat menstruatia apoi am continuat cu un tratament cu utrogestan pastile (tot pe baza de progesteron). La un moment dat am intrerupt si apoi a venit menstruatia singura - acum iau anticonceptionale din nou (ca metoda de contraceptie) deci nu se pune, dar inainte am avut cativa ani cand mi-a venit menstruatia fara "ajutor", nu ceas, intre 30 si 50 de zile ciclul menstrual, uneori mai sarea un pic de 50. Medicul meu a fost multumit si mi-a spus deocamdata sa lasam lucrurile asa, regularitatea e aprox. ok, chiar daca nu se stie daca ovulez sau cat de des. Redeschidem capitolul cand se pune problema bebe.
Am remarcat ca tu ai mentionat ceva legat de ten, inteleg ca in mod obisnuit este mai problematic? Si amenoreea secundara si problemele cu tenul pot fi legate de PCOS. Asta este insa doar o idee, foarte posibil ca explicatia sa fie alta.. Scuze daca te-am incurcat si mai tare.

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inoue spune:

Multumesc Lai.Nu cred ca ai cum s ama incurci mai mult decat sunt deja...Am facut inclusiv controae ginecologice care au scos in evidenta ca anatomic , nu am nici o problema.Am si eu ovare polichistice, dar partea proasta e ca la un moment dat nu mi-au disoarut nici cu anticonceptionale...ceea ce nu e bine.Am facut tomografie si radiografie pentru a exclude posibilitatea unor probleme la hipofiza...si nimic concret.Mi s-a spus ca am "materie e difuza" sau ceva de genul asta.Mi s-a recomandat sa repet la 6 luni.Pana acum nu mi s-a dat nici un tratament pe baza de progesteron.Tie ti s-a oferit o expicatie plauzibila pentru amenoree?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Inoue, la mine doctorul a pus amenoreea pe seama PCOS. Aspectul polichistic al ovarelor este de asemenea asociat cu PCOS (dar se poate sa ai chisturi pe ovare fara sa ai sindromul ovarelor polichistice). PCOS se datoreaza unui dezechilibru hormonal si pacientele cu PCOS de multe ori nu au ovulatie deloc sau mai rar. Cu chisturile - cat de grav este ca le ai si nu dispar asta cred ca depinde de marimea lor, si de cauza. Ale mele de exemplu sunt multe si foarte micute, si doctorul mi-a spus ca prezenta lor in sine, repet, in cazul meu, nu constituie o problema. Problema este ceea ce semnaleaza prezenta acestor chisturi la mine, si anume faptul ca ovulele au dificultati in a trece de peretele ovarului, care, la pacientele cu PCOS, este de obicei usor ingrosat.
Din ce spui tu - amenoree, probleme cu tenul, aspect polichistic al ovarelor, asta mie imi suna ca ar putea fi PCOS. Sugereaza-i doctorului tau sa considere si posibilitatea asta (analizele pe care le-ai mentionat tu in primul mesaj pot fi si ele o indicatie daca se poate sau nu sa fie PCOS, din pacate eu nu stiu sa le interpretez).

Lai

Mergi la inceput