vreau sa deschid o gradinita

vreau sa deschid o gradinita | Autor: c_raluca

Link direct la acest mesaj

cum spun si in titlu, vreau sa deschid o gradi si nu stiu ce ma asteapta. doar ceva vagi banuieli. daca e cineva interesat sa dea sfaturi, primesc cu mare bucurie.
am citit citeva din paginile de discutii de pe forum care privesc nemultumirile parintilor in ceea ce priv gradinitele, atit ca accesibilitate cit si ca servicii. Imi dau seama ca macar bunovointa de a face acest lucru ALTfel am, asa ca daca cineva crede ca ma poate sfatui, in orice privinta, cu atit mai bine. Multuimesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gosh7 spune:


NU ESTE FOARTE GREU, DAR, DACA NU LUCREZI IN SISTEMUL DE INVATAMANT, AI NEVOIE DE AJUTOR DE SPECIALITATE-ASTA DACA DORESTI SA FIE CEVA SUPER!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c_raluca spune:

mi-am inchipuit ca nue f greu, ca nu ar mai face nimeni asta. si, da, chiar imi doresc sa fie ceva super, cred ca se poate invata din greselile altora. citeva idei le-asm obtinut prin prieteni, dar chestiile de nuanta imi scapa inca. nu lucrez in domeniu, si n ici macar nu am inca copii. dar\nu consider asta un impediment. ce vreu de fapt e sa deschid o gradinita cu program normal si prelungit, sa fac si ceva in genul after school, iar in weekend si seara dupa 19.00 so organizez party uri 4 kids. asta e planul meu! am teren Aproape de cheiul Dimb, spre regie, zona e bunicica si accesibila. casa e inca in constructie, dar pina la vara speram sa fie gata. nu e f mare, deci nu va fii o gradi cu f multi copiii, dar cred ca asta de fapt nu e chiar rau, ca se poate acorda mai multa atentie celor care sint! daca mai vrea cineva sa schimbe o idee cu mine, sint chiar bucuroasa! multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Raluca - mult succes, sa reusesti sa faci ceva super.
Parerea mea e ca iti trebuie in primul rand personal de specialitate, preferabil cu experienta in lucrul cu copiii mici, bucatareasa (daca mancarea se va prepara in bucataria gradinitei), asistenta medicala si medic pediatru (care sa ii vada macar de 1-2 ori pe saptamana).
Referitor la cladire, tare mult imi place ideea cu incalzire prin pardoseala, e foarte bine si placut pentru copii, fiindca ei stau mai mult pe jos. Atentie la scari si la diverse colturi periculoase... De asemenea, mi-ar placea sa existe in baia gradinitei toalete si chiuvete mici, pe care copiii sa le poata folosi si singuri.
E nevoie si de material didactic si jucarii...
Si de inca de 1001 chestii, dar in primul rand conteaza oamenii care se vor ocupa de copii, ei vor crea prima impresie!


Ela si Cristina (21.04.2004)
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c_raluca spune:

salut ela! multumesc pt sfaturi, in mod deosebit cel despre elementele sanitare mici. e o idee de retinut.

medicul pediatru a fost primul gasit cind m-am gindit la gradinita, si cred ca e o buna profesionista!

incalzirea cred ca fost prevazuta prin pardoseala, dar nu stiu sigur, tb sa verific.

material didactic am vazut o gramada si de buna calitate la tirgul de carte gaudeamus! sint o gramada de edituri care se ocupa cu educatia prescolara! ceea ce e o usurare pt mine!

multumesc pt interes si astept cele 1001 de chestii de care amintesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Vreau si eu sa dau o sugestie pentru toalete, din experienta: wc-urile trebuie sa fie mai joase, ca sa se aseze singurei, dar hartia igienica ar trebui sa fie la indemana lor cand stau pe colac, si nu prea in spate sau prea departe, pentru ca se vor ridica sa ajunga la ea si se murdaresc.
Despre vasul de chiuveta, sa fie cat mai jos montat, dar sa fie larg, mare, pentru ca altfel stropesc pe langa si se fac balti pe jos. Robinetii si teava trebuie sa fie la o inaltime suficient de mare ca sa aiba loc manutele, pentru ca altfel, eu una incercand sa ma spal la toaleta lor, mi-am zdrelit mainile, iar ei, ce sa mai zic, nu pot sa foloseasca corect. Sau, daca nu se monteaza mai jos chiuveta, macar sa se puna niste inaltatoare (un fel de scaunel antiderapant) pe care sa se urce.
Ar fi ideal sa nu fie folosite scarile, si mai ales scari in spirala sau cu diverse alte unghiuri.
Scaunelele sa nu fie foarte grele.
Spatiul sa fie generos in camerele unde vor studia, cu ferestre mari.
Sa nu fie prea cald.
Cam asta. Succes!

Vilma, Anca (4 ani) si Tudor (1 an si ceva)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c_raluca spune:

salut vilma! Ideile sint bune si multam fain pt ele. daca iti mai vine o idee stii unde sintem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danib spune:

Din cate inteleg dispui de fonduri ( mai ales ca ai spatiul tau) si cred ca ar trebui sa faci ceva deosebit mai ales ca in ultima vreme sectorul asta s-a dezvoltat. Ma gandesc ca in Rom nu prea exista gradinite montesori si am auzit parinti care si-ar dori asa ceva pentru copii lor. Din cate stiu exista una in Tr. Severin si ceva facut de o fundatie in Bucuresti(care nu este cine stie ce). Intereseaza-te poate te incanta ideea . Nasa mea s-a gandit la un moment dat, dar intre timp i-au crescut copii si nu o mai pasioneaza subietul .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Io vreau sa intreb doar ... nu esti cumva in Oradea ??? Ca ne-am inscrie acum
Succes maxim !!!

_
Daria & Giulia (2004 08 16)
VENITI LA BAZAR SA-L AJUTAM PE ALEX !
Sarbatori fericite !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Midori spune:

Raluca,
Te felicit pentru aceasta idee.
Sunt multe amanunte ca sa ajungi la succes.
Mai ales ca dupa ce devenim mamici exigentele cresc, uneori exagerat.

Ce am remarcat si mi-a placut la una din gradinitele care le-am vizitat a fost amenejarea interioara, podeaua era captusita cu un burete peste care venea un material plastic-cauciu, usor de spalat,
separeule erau facute prin usi speciale de plastic care erau inchise-deschise numai de adulti. Culori atractive pt pitici etc.
Baia cu toate instalatiile sanitare de pitici.

Si inca o chestie care da bine e sa existe posibilitatea unei plimbari sau distractii in aer liber, o curte proprie sau un parc in apropiere.
N-am inteles prea bine daca te-ai gandit si la o amenajare exterioara?

Succes!
Daca mai vrei iti mai povestesc, eu am lucrat la cateva gradinite in afara si-ti mai zic ce am vazut.
In ce statiu esti cu aprobarile?

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c_raluca spune:

Salut noilor veniti si multumesc pt idei.

Saptamina trecuta am fost la minister si m-au dezumflat ca deocamdata au sistat primirea dosarelor. Se pare ca vor sa schimbe o lege, care pina acum nu le permitea sa faca o consiliere a celor care vor ca si mine sa deschida o afacere in domeniu, dar nu au experienta. Deci de fapt, ei urmaresc doar o completare a legii, si nu schimbarea ei in fond. dar deocamdata nu se mai primesc dosare!

nu, din pacate nu sintem in oradea, dar daca vom avea succes cu asta din bucuresti nu vad ce ne-ar putea opri sa mergem national?

dana, stii cum e cu fondurile? niciodata nu sint deajuns pt ce vrei tu, asa ca asta e o chestie relativa. Sigur ca am un buget. Dar 100% ca il voi depasi! Spun asta din experienta! banii nu sint niciodata de ajuns, iar ideile sint mereu marete!

eu cred cu adevarat in zicala 'god is in details', tocmai de aceea intotdeauna am avut cu adevarat grija la detalii! si cred ca asta fac dintr-o afacere obisnuita una cu personalitate. cristina, iti dau citeva detalii cu privire la spatiu, care desi nu e f generos, e judicios impartit! Am o curticica mica, de 100mp, dar incape acolo un nisipar si vreo 2 leganute! sint insa aproape de un parc adevarat, in sensul ca nu trebuie decit sa traversez strada! casa are 2 niveluri si pod, 90mp/nivel, dar posibilite de inaltare pina la 4 niveluri. ne-am hotarit sa raminem doar cu 1 etaj deocamdata si sa vedem cum merge. plus ca am scurta perioada de constructie! casa este la rosu, si e in conservare pina in primavara! nu aveam habar ca va fii o iarna asa blinda!

stiu ca spatiul nu e prea mare, dar pe de alta parte nici nu am avut niciodata intentia de a creea o gradinita industriala, ci ceva mult mai intim, care poate fi controlat mult mai usor!

Acum, ca am dat mai multe detalii, poate va mai vin si alte idei, binevenite! ma bucur `sa vad ca subiectul lansat de mine a atras destui vizitatori!

Mergi la inceput