Oxiuri si Giardia

Oxiuri si Giardia | Autor: zfcristina

Link direct la acest mesaj

Bine v-am gasit mamici si tatici de bebici!
Am inteles ca exista undeva pe forum o discutie despre paraziti intestinali .M-ati putea ajuta , sa-mi spune-ti unde il pot gasi .Am probleme cu copilasii mei si mi-ar prinde bine cateva sfaturi si idei in legatura cu acest subiect.
Va pupic dulce!
Cristina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

Bine ai venit Cristina!
Nu stiu unde poti gasi subiectul insa iti pot spune urmatorul lucru ca ,un medic ff bun mi-a spus ca nu exista tratament pt viermisori,atata timp cat nu se mentine o igiena stricta.
Of cu aceeasi problema ne confruntam si noi.Le-am dat usturoi,hermiflores,garlic,tot ce am auzit ca e bun si ...degeaba .Odata daca baga manuta in gura nespalata degeaba ii dam tratament.Greu de luptat cu aceste mici vietati.
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Bine ai venit,Cristina!
Nu stiu unde s-a mai discutat dar ce-ar fi sa dezbatem problema aici,daca tot ai deschis subiectul?
Daca aveti probleme cu parazitii,ce varste au copiii,le-a iesit la analizele copro oxiuri sau giardia?
Da-ne mai multe amanunte,sunt sigura ca fetele te vor ajuta cu sfaturi!


Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63105" target="_blank">"Teledon" de suflet-5 euro pt.o viata!!!

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zfcristina spune:

Prima data am descoperit la fetita (are 4 ani ) I-am facut analize pt ca de 5-6 luni tot ii apar niste bubite pe ea.Am umblat din dermatolog in dermatolog si nici unul nu i-a dat de cap.Pana la urma am ajuns la oclinica privata la alergologie si doctorita mi-a recomandat sa-i fac niste analize printre care se4 afla si coproparazitologicul.
Dupa ce am aflat ca are fata oua de oxiuri i-am facut si baiatului (1 an si 2 luni)examen.Lui i-a iesit oua de oxiuri si giardia
N-am maiavut astfel de probleme si nu stiam nimic despre.
Intr-adevar cel mic o tine tot intr-o diaree de aproape 2 saptamani,i-am dat smecta si Ercefuryl si tot nimic.
Din cauza giardiei am inteles ca are scaune moi pe durata f. mare.
Acum facem toata lumea din casa tratament.Ideea e ca nu stiu ce sa fac sa-l mai tin la regim asa strict doar cu supa de carne si orez cu morcovi?
Cristina
am citit postarile in legatura cu oxiurile si cu giardia si nici nu stiu ce sa mai cred si incotro sa merg.
Analizele le-am facut la Institutul de boli dermato-venerice si stupoare, desi 2 medici mi l-au recomandat ca fiind cel mai bun ,pe forum "aud" ca nu prea este de incredere.
Tratamentul pe care il urmam noi este: fetita Zentel 1 tub pe zi ,1/2 dimineata si 1/2 seara timp de 3 zile pauza 10 zile si inca 3 zile tratament
Adultii tot Zentel dar comprimate cate 2 pe zi aceeasi perioada
Baiatul Flagyl 1 lingurita pe zi timp de 10 zile
Bunica ca este foooaaaarte batrana 86 de ani Giardinofug
Si cand te gandesti ca din cauza ei mi s-au imbolnavit copiii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

Sunt fff pacatosi virmii astia.
Am citit intr-o carte si medicii neaga lucrul asta,dar cred ca este adevarat ca din cauza giardiei poti face
-
bronsita ,pneumonie ,urticarie etc
Cand gasesc cartea iti scriu mai multe detalii.
Giardia are forma de para ,se termina cu o codita si cu ajutorul ei circula in sange.Se dezvolta in bila.De aceea au impresia unii copii ca -i dor ficatul.
Cunosc cazuri care au luat tratament pt giardia si au facut hepatita.
Ma ingrozesc ,mai bine naturist si cat se poate igiena stricta.
Se zice ca ,si apa de la robinet are giardia .Eu am filtru la ghiuveta .
Oare e suficient ca viermele sa nu treaca prin acel filtru?
Sanatate ,revin cu info cand gasesc cartea insa pana atunci da cautare pe google .Acolo gasesti tot ce vrei despre aceste mici vietati care fura tot cei bun din copiii nostrii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Am si eu o intrebare la voi: oxiurii si giardia se vad cu ochiul liber? Si daca da, cum arata? Eu am vazut in kk baietelului meu niste firisoare mici- cafirele de marar- si ma intreb ce pot fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

Din cate stiu eu ,giardia nu se vede cu ochiul liber .Ce zici tu s-ar putea sa fie ,,limbrici''
Cand eram mica aveam ,,limbrici '',am luat tratament ,nemactocton '' si am scapat repede de ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaide spune:

Natasa, cred ca firisoarele ca de marar sunt de la banana, daca ii dai. Limbricii sunt destul de vizibili si miscatori. Am si acum cosmarul de pe la 4 ani cand am facut unul la olita. Era ca o rama, de culoare galbena. Brrrr!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.
Stefan, baietelul meu, a avut Giardia. am incercat cu Helmiflores si nu a scapat. Am mers apoi la homeopat si intr-o luna gata. Acum nu mai are, i-am facut copro 5zile la rand si apoi inca unul, dupa o luna, nu mai are. Insa are niste bubite deasupra funduletului. De-aia i-am facut acu o saptamana iar copro, iar negativ. Sper sa nu fie ceva de acest gen ca o iau razna! Mai facem copro, sa vedem ce si cum. si facem si noi. Oricum, homepatia nu este nici pe departe asa de agresiva ca medicina alopata.
Nicoleta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zfcristina spune:

quote:
Originally posted by soarenistor

Sunt fff pacatosi virmii astia.
Am citit intr-o carte si medicii neaga lucrul asta,dar cred ca este adevarat ca din cauza giardiei poti face
-
bronsita ,pneumonie ,urticarie etc
Cand gasesc cartea iti scriu mai multe detalii.
Giardia are forma de para ,se termina cu o codita si cu ajutorul ei circula in sange.Se dezvolta in bila.De aceea au impresia unii copii ca -i dor ficatul.
Cunosc cazuri care au luat tratament pt giardia si au facut hepatita.
Ma ingrozesc ,mai bine naturist si cat se poate igiena stricta.
Se zice ca ,si apa de la robinet are giardia .Eu am filtru la ghiuveta .
Oare e suficient ca viermele sa nu treaca prin acel filtru?
Sanatate ,revin cu info cand gasesc cartea insa pana atunci da cautare pe google .Acolo gasesti tot ce vrei despre aceste mici vietati care fura tot cei bun din copiii nostrii.




Atunci asta sa fie cauza bubitelor care nu ne dau pace de cateva luni?
Am intrebat medicul si mi-a zis daca nu ii mai apare nici o bubita pe perioada tratamentului pt Oxiuri sa amanam analizele pentru alergii alimentare pentru la anul ,dar din pacate au aparut din nou
Cristina mami de Cristina (25.12.2001) si Mihai (17.09.2004)

Mergi la inceput