cascaval de casa

cascaval de casa | Autor: hanako2004

Link direct la acest mesaj

fetelor stie careva cum se face CASCAVALUL DE CASA?daca este cineva sa stie va rog sa-mi dati si mie reteta.va multumesc mult

http://community.webshotos.com/user/emilyohashi100

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Buna! Inca nu am reteta insa soacra mea face des cascaval. Fac rost de reteta si promit ca revin! E cu branza de vaci, de oaie, margarina, lapte... e profitabil sa faci? La noi nu prea la oras, socrella sta la tara si de aceea face.... Bafta !

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogomaimutica (DN 10.10.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">Povestea Gogosicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela amalia spune:

Eu fac asa cascavalul in casa
Imi trebuie 2l lapte, 1Kg si 300g branza scoapta, 3/4 pachet de margarina numai Unirea , un ou si putina sare
Prima etapa: pui la fiert laptele, dupa ce a dat un clocot dai ochiul mic si adaugi branza dupa ce ai sframat-o bine.Se lasa pe ochi pana se separa zerul,dupa care se pune la scurs. Se lasa cam de pe o zi pe alta ca sa se scurga bine.
A doua etapa: (a doua zi) se da prin razatoare branza scursa. Intr-un ceaun de tuci se topeste marga, se adauga sarea dupa gust, dupa care se adauga branza amestecand continuu. Dupa care se adauga si oul si daca se doreste putin bicarbonat(pt a se face gaurele prin cascaval, ca la desene animate).Se amesteca continuu (cam 10-15 min) pana se face ca branza topita.
Dupa care se pune intr-o forma si se da la rece.Iese super, mai bun decat la magazin
POFTA BUNA!

Mihaela si bb Amalia

POZICI CU NOI
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55265" target="_blank">O poveste minunata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

imi puteti spune si mie cum se face branza de vaci ?? si daca se poate face cu lapte degresat????

Michelle 7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

mihaela i-ti multumesc mult pt reteta azi chiar am sa o prepar
numai ca poroblema e ca nu am ciaunaici in japonia nu sunt cel putin nam vazut pe nicaieri...se poate face si in oala normala???????
o zi buna multumesc ff mult

http://community.webshotos.com/user/emilyohashi100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Cascaval de casa dupa reteta Beatricei Kiseleff din "Arta Culinara" -

Se fierb doi litri de lapte in care se adauga doua kilograme de branza de vaci si se amesteca pana se ridica zerul la suprafata.
Se scurge bine intr-un tifon apoi se pune iar pe foc impreuna cu un pachet de margarina, doua oua batute si ceva sare.

Se fierbe pana se omogenizeaza, iar la final se adauga o lingurita de bicarbonat, apoi se rastoara cascavalul intr-un recipient uns cu unt sa se raceasca.

2. Cascaval de casa

1 kg branza vaca, 2-3 linguri branza oaie (optional), 1-1 1/2 l lapte, 1 pachet margarina/unt (250 g), 2 oua, 1 lg sare, 1 vf cutit bicarbonat.
Branza de vaci faramitata se "scapa" in lapte clocotit. Se va alege rapid branza de zar si imediat (daca o lasi pe foc se reamesteca) se pune la scurs (intr-un tifon dublu). Se lasa la scurs cam 12h (peste noapte).
Branza astfel obtinuta (este foarte tare) se da prin razatoarea mica. Impreuna cu branza de oaie, 2 oua batute, margarina taiata bucati, sare si bicarbonat sodiu se pun la foc potrivit si se amesteca incontinuu, pana cand amestecul devine o pasta cleioasa (rabdare sa devina cu adevarat cleios, nu luati de pe foc imediat ce par a se fi amestecat, chiar daca se prinde de cratita). Pasta se rastoarna intr-un castron (o forma oarecare) unsa cu unt sau cu ulei (se va desprinde mai usor). se lasa la racit, apoi se rastorna din forma.

3. CASCAVAL DE CASA

1 kg branza de vaci , 2 oua batute bine , 1 litru lapte fiert (fierbinte) , 1 lingurita amoniac , 1 pachet margarina (250 g) , 1 felie branza de oi sarata
Se pune laptele clocotit peste branza de vaci si se lasa 15 minute, apoi se scurge, se amesteca cu branza de oi rasa, amoniac, sare si ouale batute. Totul se pune peste margarina topita, se pun la foc si se amesteca continu sa nu se prinda.
Se toarna intro cratita in care s-a pus un celofan uns si se lasa la rece.



Michelle 7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

nu se fierbe??? adica daca lasi laptele doar asa la prins nu se face iaurt???

Michelle 7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

Michelle,

laptele nu se fierbe; se pune la prins si se lasa pina se separa partea alba deasupra si zerul dedesubt. Se toarna cu grija in strecuratoarea acoperita cu tifon dublu, sa nu se reamestece zerul cu partea alba (tot se mai amesteca putin dar nu conteaza); se lasa citeva ore (de seara pina dimineata) si ce ramine in tifon e brinza de vaci; mai poti, dupa vreo doua ore, sa stringi marginile tifonului usurel, pina se face ca un saculet pe care-l poti atirna undeva asa ca sa se scurga mai bine. Eu asa am facut brinza de vaci ani la rind pentru baiatul meu. In plus, este recomandat in bucataria fara foc, fiindca se pastreaza enzimele, fermentii, vitaminele samd, care prin fierbere/incalzire ar putea sa mai dispara.

Eu am o intrebare: retetele de mai sus de cascaval nu pot fi cele care se folosesc pentru cascavalul pe car-l cumperi in magazin, caci acela nu are ou; de ce se pune ou la cel de casa?

"Trebuie-n viata sa te grabesti incet de vrei la timp sa-ntirzii"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denis spune:

Fetelor, multumesc mult si eu pt retete...
Par super si cred ca se prepera destul de repede.....
Oricum, ies mai bune ca de cumparat si mult mai sanatoase.
Acum, nu stiu daca postez bine, dar ca sa nu mai deschid un nou subiect:

stiti sa-mi spuneti si mie cum sa fac iaurtul in casa si sa-mi iasa mai gros, mai ca cele de cumparat ...? Ca am facut eu si iese super la gust, dar nu prea legat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Nu inteleg doo chestiuni:

1. termenul de branza scoapta, sau branza pt clatite....eu stiu doar de branza dulce de vaca, telemea de vaca/oaie, si cash...care din astea se folosesc la prepararea cascavalului ???

2. laptele poate fi de ala din magazin de 3,5 % grasime sau e musai sa fie de la "taran"?

sau degresat e posibil?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela amalia spune:

quote:
Originally posted by Dorsilia

termenul de branza scoapta, sau branza pt clatite....eu stiu doar de branza dulce de vaca, telemea de vaca/oaie, si cash...care din astea se folosesc la prepararea cascavalului ???




Branza scoapta=branza dulce de vaca



Mihaela si bb Amalia

POZICI CU NOI
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55265" target="_blank">O poveste minunata...

Mergi la inceput