Teste de glicemie pt baietel diabetic de 1 an (3)

Teste de glicemie pt baietel diabetic de 1 an (3) | Autor: roandre

Link direct la acest mesaj

Alex, la numai 1 anisor diagnosticat cu
DIABET ZAHARAT INSULINODEPENDENT TIP 1

va multumeste din suflet!!!

1 * 2

"Nu stiu exact cum sa incep sa va povestesc, pentru ca simt ca ma sufoc de durere !!!!!!!!!!!!!!!

Plansul nu-mi da pace o clipa si lacrimile ma impiedica sa va scriu.....dar, simt nevoia sa va spun si voua durerea mea si a familiei mele.

Pe data de 18 septembrie 2005, am ajuns cu Alex, singurul meu copil, in varsta de 1 an ( implinit ieri, 7 octombrie) la Spitalul Budimex din Bucuresti, unde a fost diagnostigat cu DIABET ZAHARAT INSULINODEPENDENT TIP 1.

Povestea am sa v-o relatez pe larg zilele astea....acum nu pot sa scriu, nu ma pot concentra prea bine.
Am nevoie insa de rugaciunile voastre.....si mai ales o mare rugaminte la fetele care ma pot ajuta. Avem nevoie de 8 teste de glicemie zilnic, intr-o luna ne trebuiesc cam 250 de teste. Spitalul ne ofera doar 25 gratuite, restul trebuiesc cumparate. Asta inseamna vreo 5,5 milioane de lei lunar.

Nu vreau bani si nici sa primesc gratis, nu cer pomana!!!! Doar daca ma poate ajuta cineva sa le obtin mai ieftin. Am auzit ca in strainatate sunt mai ieftine decat in Romania. Stiu ca aceste teste sunt de mai multe feluri si fiecare model are aparatul sau de masurat glicemia. Daca este posibil sa ma ajute cineva....astept sa ma contactati la adresa ana_miti@yahoo.com sau aici pe forum.


VA multumesc din suflet!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"


Coordonator actiune : Andreescu Mihaela Cristina si Gavrilas Ramona Luiza(adresa si numerele de telefon sunt tinute confidential dar au fost trimise catre DC si Andrada)

Declaratie de raspundere: Ne asumam responsabilitatea in ceea ce priveste veridicitatea acestei cereri si declaram ca suntem imputernicite de intretinatorul lui legal sa postam acest mesaj umanitar pe forum.
Pentru detalii cu referire la acest subiect, numarul de telefon al mamei sale, Ana-Maria Bogdan este : 0721 250 376

Copie dupa buletin: DA

Verificat: de ADMIN si Andrada

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Va multumesc..... sunt lacrimi de bucurie!

Cred ca este suficient

Acum nu am timp sa mai stau....copilul nu se simte prea bine



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_miti/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0

ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Roandre editeaza te rog subiectul cu cele 3 puncte cerute de Admini dupa modelul celorlate subiecte de la umanitare. Stiu ca daca mergi din link in link ajungi la toate datele, dar e bine sa le avem centralizate intr-un loc sa poata fi verificate repid de cei care vor sa contribuie si mai ales ca sa respectam un model valabil pentru toti participantii la forum. Roandre esti minunat de organizata si asta ajuta enorma pe linga ajutorul imens pe care il faci coordonind aceasta actiune.
Sint in continuare alaturi de voi,
A

PS ana-miti te rog sa verifci mereu sumele si ce s-a trimis.
Multa sanatate lui Alex si sper sa isi revina curind. Spune-ne mai multe.

A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna_J spune:

Sanatate lui Alex! Felicitari pentru redeschidera subiectului!Sarbatori fericite tuturor !www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">Teledon - 4000 de euro, Lumina ochilor pentru Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

quote:
Originally posted by Andrada

Roandre editeaza te rog subiectul cu cele 3 puncte cerute de Admini dupa modelul celorlate subiecte de la umanitare. Stiu ca daca mergi din link in link ajungi la toate datele, dar e bine sa le avem centralizate intr-un loc sa poata fi verificate repid de cei care vor sa contribuie si mai ales ca sa respectam un model valabil pentru toti participantii la forum. Roandre esti minunat de organizata si asta ajuta enorma pe linga ajutorul imens pe care il faci coordonind aceasta actiune.
Sint in continuare alaturi de voi,
A

PS ana-miti te rog sa verifci mereu sumele si ce s-a trimis.
Multa sanatate lui Alex si sper sa isi revina curind. Spune-ne mai multe.

A

L’amore che move il sole e l’altre stelle.

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu



Andrada, am editat. Te rog sa-mi spui dc mai trebuie ceva!
Multumesc, imi place organizarea si asta mi se pare cea mai importanta intr-o campanie ce se doreste a avea succes!


Mihaela si Alexia Maria26 august 2004

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Perfect Mihaela(roandre)!
Succes actiunii si sanatate lui Alex!

A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Revin si eu cu ultimele noutati:

de asta seara de la ora 19.00 am schimbat schema de tratament a lui Alex. Am schimbat insulina, face Novorapid(insulina rapida ce ne ajuta la corectarea glicemiilor cand mananca copilul mai mult, se face numai atunci cand consider ca a depasit cantitatea de hidrati de carbon. Are trei mese principale pe zi= 3 injectii cu Novorapid) si una de Lantus(insulina lenta, bazala, ce nu are varf de actiune si actioneaza in platou). Aceasta se face la 24 de ore o injectie.
Este prea complicat sa va explic mai mult, nu vor intelege decat cei care sunt medici si care au habar de tratamentul insulinodependent al diabetului.

Despre glicemii pot sa va spun sa cunt super bune. Alex are glicemii situate intre 85 si maxim 200. Doctora a spus ca acum se afla intra-adevar in LUNA de MIERE a diabetului.
Speram ca o data cu programul mai flexibil, pe care ni-l va da aceasta schema de tratament sa mai reducem numarul testarilor de glicemie, cu cel putin 2. Deja degetele de la manute sunt intepate si paraintepate. CAnd masuram glicemia este tare greu sa gasesc un loc din care sa numai curga mult sange. Si, sa mancam mai bine.....ne-a mai spus ca poate manca orice, absolut orice, inclusiv produase cu zahar...dar trebuie sa stiu exact cat, ca sa pot aplica corectia cu insulina Novorapid.
Doamna dr. ne-a dat astazi un alt aparat de glicemie FreeStyle Papillon, avantajul este ca pot sa il intep in alte zone ( si aparatul dat de Andrada imi permite acest lucru), insa diferenta fata de alte aparate este ca foloseste foarte , foarte putin sange...
Vestea buna legat de acest aparat nou este ca se gasesc teste in Romania pentru el, pot fi comandate direct de la distribuitori, insa sunt foarte scumpe, 1.400.000 cutia cu 50 de teste.

Ma intrebacineva daca mai am teste, mai am vreo 200 de teste +cele 50 primite azi cu noul aparat, ar trebui teoretic sa imi ajunga pana la sfarsitul lunii decembrie.

Cam astea sunt ultimele noutati.



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un baietel diabetic de 1 an

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_miti/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0

ana-maria si Alexandru Andrei(7 oct.2004)http://www.cat.pscomp.ro/yap/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ana,
ce vesti bune cu glicemiile in parametri normali, Doamne ajuta sa tina perioada asta foarte, foarte mult si Alex sa fie bine !



Trec si aici linkul , cititi si voi !!!
http://www.tgcom.mediaset.it/cronaca/articoli/articolo285915.shtml




_
Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar pentru Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank"> Bazar umanitar

Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Ana, multa putere si vointa in lupta cu boala!
...si multa multa sanatate lui Alex.


Mihaela, sa ma luati in calcul si pe mine.

Am strans banuti de la fetele din Germania, dar, am primit banuti si de la Andra (Anglia), Cricor (Canada) si o fata anonima din Belgia.

TOTAL: 68.59 euro + 10 lire +15 dolari canadieni.


am actualizat mereu sumele dar nu am scris decat atunci cand am mai primit banuti.

Alexandra

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank">La 1 anisor e diabetic insulinodependent si are mare nevoie de noi!

"Secretul fericirii este sa faci numai ceea ce te pasioneaza" Gabriel Garcia Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

DidiAlex, multumim ca te ocupi de strangerea banutilor.
Eu am sa trec acei banuti si in fisierul meu unde scriu tot ce se strage si de la cine.
Din acei bani vei cumpara tu teste si ce mai are nevoie sau cum procedam cu ei?




Mihaela si Alexia Maria26 august 2004

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soni spune:

Fetelor VESTI BUNE!!!! Cu cornele mele de berbec am reusit sa adun pt alex in afara de cele 175 teste +50 de urina +ap de lantus care treb sa fie azi la Bucuresti dar poate vor fi miine ce urmeaza:DOUA AP. NOI ONE TOUCH ULTRA-525 TESTE+525 ACE ULTRA SOFT (DECI F.FINE) TOTAL 7OO INTR-O LUNA !!!uraaaa. nU MA INTREBATI CE AM FACUT VA SCRIU UN ROMAN! DAR MERGEM INAINTE TOATE . AZI EU POATE MIINE VOI . PINA CRESTE MAI ESTE MULT SA-I PUTEM PUNE UN APARAT CARE SE DECLANSEAZA SINGUR.vA PUP PE TOETE SI NUMAI BINE SI SANATATE. SONI

Mergi la inceput