cum slabesti daca alaptezi?

cum slabesti daca alaptezi? | Autor: moto

Link direct la acest mesaj

Alaptez si vreau sa stiu daca exista vreo reteta speciala ptr slabit daca alaptezi ...dar sa nu afecteze productia de lapte?...ceva trebuie sa fie ,poate ma ajuta si pe mine cineva.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Vad ca nu ti-a raspuns nimeni asa ca incerc eu sa-mi spun parerea.
Eu nu am fost niciodata in situatia asta, nici fiind gravida, nici in rest. Deci nu pot vorbi din proprie experienta.
Parerea mea este ca, oricat de greu ti-ar fi, eu zic sa astepti sa termini cu alaptatul. Cred ca copilasul tau merita acest lucru. Dupa aceea vei putea incerca diferite metode de slabit dar acum eu zic ca ar fi pacat sa risti sa-ti pierzi laptele, de exemplu (nu stiu daca-i posibil zic si eu).

(5 anisori)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Poate sa faci ceva sport, daca a trecut suficient timp de la nastere. In ceea ce priveste o dieta nu cred ca e indicata, probabil ai observat si tu ca daca nu maninci bine imediat scade cantitatea de lapte (la mine cel putin asa era). Eventual sa te feresti de dulciuri, piine etc, dar un regim mai drestic nu cred ca e bine sa tii. Asa cum spunea si Mirela, copilul tau merita sacrificul. vei avea tot timpul apoi sa pierzi kg in plus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

Raspunsul e simplu: slabesti, tocmai pt ca alaptezi ;)
Eu n-am tzinut nici o dieta si totusi, in 6 luni de la nastere ajunsesem la greutatea initiala (luasem cam 20 kg in timpul sarcinii)

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izu spune:

si eu am slabit tot alaptand, in 6 luni am dat jos 19 kg iar dupa ca am intarcat (la 11 luni) inca 5 kg (am tinut un mic regim:nu mai mancam nimic dupa ora 18)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moto spune:

dragi mamici am citit mesajele voastre,multumesc de sfaturi si o sa incerc sa pun in aplicare cateva din sf.voastre..delia si sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

Si eu sunt cu slabitul dar de cand m-am intors de la maternitate si pana acum (adica aproape cinci luni) nu am slabit decat 6 kg.
Asta este, mai am 10 kg de dat jos dar astept sa nu mai alaptez si sa tin o cura cinstita.
Mai poti vedea si aici cateva raspunsuri: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=4990
Multa sanatate si la cat mai putine kilograme!


Delia si Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mugur spune:

Cred ca cea mai buna reteta de slabit este "medicamentul saracului" sau sex-ul. Da rezultate garantat. Dar nu inainte de 6 saptamani dupa nastere. Sau cum spunea cineva :Iubiti-va mult!
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Nici eu nu aveam rezultate, desi, alaptam. Dupa 10 luni, varsta la care micuta mea avea un meniu variat, deja, am hotarat ca cina mea sa contina doar o cana cu lapte si cereale. Am continuat cu alaptatul, bine-nteles, si intr-adevar, am inceput sa-mi revin vizibil. Iar micuta mea, la 1 an si 2 luni este bine, are inca, lapticul mult dorit. In curand ne vom pregati de intarcat, insa. :-(

Nina&Cristinuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July spune:

Bb. ia din rezervele tale de vitamine,asa ca poti sa tii putina cura de slabire.Dar nu prin infometare.Incearca sa mananci cat mai natural.Incearca si putina gimnastica.Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Nina, cand reusesti s-o intarci, te rog sa ne povestesti cum ai reusit. Si eu alaptez de 11 luni aproape... si sper sa reusesc sa-l intarc pe Tudor pana la un an si jumatate.

Alaptatul te slabeste! Si la propriu, si la figurat, din pacate. Si nu recomand nimanui o cura de slabire in aceasta perioada, pentru ca eu de-abia ma mai tin pe picioare de oboseala. Te trezesti des noaptea, iar alaptatul in sine te stoarce de puteri. Dar sunt fericita sa mai pot alapta, probabil cu biberoanele e mai complicat. Iar satisfactia de pe chipul micutzului... sincer, l-as intarca la 10 ani. :)
De cat timp alaptezi? Se spune ca iti trebuie 9 luni sa devii mama si alte 9 luni sa redevii femeie. Asa ca poate ar fi mai bine sa lasi organismul sa-si revina incet, incet, in ritmul lui, si de-abia dupa 9 luni sa te gandesti la cura de slabire.
Ce n-am facut eu si regret este gimnastica pt burtica... Am slabit si am revenit la greutatea initiala, dar am o burta de toata frumusetea...Voi cum ati scapat de ea?
Nu sunt in stare sa fac exercitii fizice, de-abia imi adun energia sa fac ceva prin casa. Si mi-e somn continuu.
Dar fiecare cu firea lui...

Sanatate multa si succes la slabit!

Florina & bb Tudor (11 luni)

quote:
Originally posted by Anina_n

Nici eu nu aveam rezultate, desi, alaptam. Dupa 10 luni, varsta la care micuta mea avea un meniu variat, deja, am hotarat ca cina mea sa contina doar o cana cu lapte si cereale. Am continuat cu alaptatul, bine-nteles, si intr-adevar, am inceput sa-mi revin vizibil. Iar micuta mea, la 1 an si 2 luni este bine, are inca, lapticul mult dorit. In curand ne vom pregati de intarcat, insa. :-(

Nina&Cristinuca

Mergi la inceput