Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

Eruptia dintilor poate da febra peste 39? HELP

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

ixxi
ixxi
membru junior

Romania
bucuresti

742 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 25/11/2005 :  17:39:22 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui ixxi Adauga semn de carte la mesaj Trimite ixxi un Mesaj Privat

Eruptia dintilor poate da febra peste 39? HELP

Fetita mea (9 luni) a facut azinoapte febra f mare 39.5, fara un motiv clar. Nu/i curge nasul, nu tuseste, iar al 2-lea incisiv sta sa sparga gingia.
La ceilalti 3 dintisor nu a facut febra, doar maraiala si atat.
Pediatra spune ca nu are cum sa fie de la dinti, ca astia pot da temp pana in 38, nu mai mare.
O prietena mi/a spus ca se poate , in cazul fetitei ei a fost de 39.6 timp de 5 zile.

Din experienta voastra...se poate face febra asa de mare?

Beatrice si piersicuta Cristina Mihaela (18 februarie 2005)
http://community.webshots.com/user/ixxi
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
Iuliana Sara
Iuliana Sara
nou venit

Romania, Craiova
43 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 25/11/2005 :  18:27:22 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Si eu cred ca nu are cum sa fie de la dintisor asa o febra mare!!! Sara acum o luna a avut guturai!! Iar noaptea la ora 3 m-am trezit cu ea cu febra 38.8 si nu-i curgea nasul si nici nu tusea!! Am fost la doctora a consultat-o , nu avea nici rosu in gat, si mi-a zis ca o sa aiba 3 zile febra si apoi alte 5 cand o sa-i curga nasul si o sa tusasca!! Si asa a si fost!!!

Iuliana & Sara (n 22martie 2005)
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Ina82
Ina82
membru incepator

Canada,
255 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 25/11/2005 :  18:29:20 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Ina82 un Mesaj Privat
Din cite stiu eu eruptia dintilor nu cauzeaza o febra asa de mare...se prea poate sa aibe o febra usoara cind ii ies dintisorii dar nu asa de mare.De obicei o febra de 39 indica o infectie...E mai bine sa zici "better safe than sorry" si sa o duci la medic pt. un consult...
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
sirimie
sirimie
Eu.

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator pentru SaraDonator pentru dianaDonator Teodora
 Romania, bucurestiBUCURESTI
8324 Mesaje
24 Prieten(i)
Trimis la: - 25/11/2005 :  19:24:53 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui sirimie  Trimite mesaj yahoo luisirimie Adauga semn de carte la raspuns Trimite sirimie un Mesaj Privat
Eu am citit ca atunci cind cresc dinti nu face febra de la dinti, ci este mai sensibil si se poate imbolnavi mai usor. Cu febra asa mare,sigur nu e de la dinti. Eu as merge la doctor.

Insanatosire grabnica!

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

alycia
membru junior

Romania, Tg.Mures
871 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 25/11/2005 :  19:38:33 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luialycia Adauga semn de carte la raspuns Trimite alycia un Mesaj Privat
Am auzit ca merge si cu febra asa mare dar ca sa fi mai linistita du copilul la doctor sa nu aibe cumva un "rosu in gat"...asta de obicei face chestii de astea...multa sanatate!

Alycia si cei doi flacaiasi!
daca vreti sa ne vedeti da-ti clik aici:
http://community.webshots.com/user/penciu

patou
pe cont propriu

Canada, Cluj-Napoca
1318 Mesaje
8 Prieten(i)
Trimis la: - 25/11/2005 :  20:10:04 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui patou Adauga semn de carte la raspuns Trimite patou un Mesaj Privat
stai linistita si noi am patit la fel. am sunat la info sante si mi-au spus ca in 99% din cazuri la aceasta varsta febra e din cauza dintilor, iar daca nu cedeaza in 48 de ore abia atunci sa merg la medic. Asa am facut si nu s-a intamplat nimic. Mai bine sa astepti decat sa dai peste vreun pediatru care prescrie antibiotice si daca-i cazul si daca nu.

"il est plus facile de dissocier un atome, que de se débarrasser d'un préjugé"
Denise
Denise
membru incepator

Romania, bucuresti
161 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 25/11/2005 :  20:37:10 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Denise un Mesaj Privat
am patit si eu ceva similar cu fetita mea; mi-a urlat o noapte intreaga si mi-a facut febra 38,6. Initial, am crezut ca de la dinti, dar am sunat-o pe dr a doua zi si mi-a spus ca nu poate face febra asa mare de la dintisori. A venit sa o vada si, intr-adevar, avea rosu in gat. Nu sta, mergi la dr. si, intre timp, da-i ceva sa ii scazi febra (Nurofen ptr.copii, Eferalgan pediatric, etc). Sanatate!

paula2003
Printesa Alexandra

Romania, bucurestiBUCURESTI
4406 Mesaje
33 Prieten(i)
Trimis la: - 25/11/2005 :  21:18:36 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luipaula2003 Adauga semn de carte la raspuns Trimite paula2003 un Mesaj Privat
Da, poate sa faca febra si cu un supozitor de paracetamol...se rezolva, nu lasa copilul cu febra, poate da in alte probleme.

Sanatate.

Paulacu Paul 33+ siAlexandra

carmenp
misiz Litlbard

Donator pentru diana
 Romania, iasiIASI
6322 Mesaje
9 Prieten(i)
Trimis la: - 25/11/2005 :  22:02:28 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luicarmenp Adauga semn de carte la raspuns Trimite carmenp un Mesaj Privat
nu cred ca este de la dinti si dac-ar fi vorba de copilul meu as zice ca e de la git, mai bine mergeti la doctor. sanatate la puiut!

Carmen,Ilinca&Ionut

tzucurei de tzucurei
iulia_b
iulia_b
membru junior

Romania,
1200 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 26/11/2005 :  06:56:12 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite iulia_b un Mesaj Privat
Febra 39,5 de la dinti? Nu exista..ce motiv, ce explicatie sa fie?
E doar o gingie inflamata si nu altceva.
Poate cel mult 38.
Cel mai bine consulta medicul.
mihaela amalia
mihaela amalia
membru matur

Romania, acasa :)
2042 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 26/11/2005 :  11:17:54 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite mihaela amalia un Mesaj Privat
Imposibilca temperatura de 39 sa fie de la dinti.Si eu am poatit-o intr-un weekend cand fetita mea avea tot cam 39 si am dat vina pe dinti.Luni dimineata am fugit repede cu ea la doctor sa ma conving ca e de la dinti, in schimb am descoperit ca avea 2 amigdale frumos inflamate.
Deci, fugi repede la un medic sa vezi cauza temperaturii( o asa temp mare face numai de la o infectie) si apoi sa ii administrezi un antibiotic, ca nu e de joaca cu infectia la copii.
Sanatate.

Mihaela si bb Amalia

POZICI CU NOI
O poveste minunata...

Va mai amintiti de Love Story?

"Singur, omul este ceva imperfect, ii trebuie un al doilea ca sa fie fericit." PASCAL

Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com