Eruptia dintilor poate da febra peste 39? HELP

Eruptia dintilor poate da febra peste 39? HELP | Autor: ixxi

Link direct la acest mesaj

Fetita mea (9 luni) a facut azinoapte febra f mare 39.5, fara un motiv clar. Nu/i curge nasul, nu tuseste, iar al 2-lea incisiv sta sa sparga gingia.
La ceilalti 3 dintisor nu a facut febra, doar maraiala si atat.
Pediatra spune ca nu are cum sa fie de la dinti, ca astia pot da temp pana in 38, nu mai mare.
O prietena mi/a spus ca se poate , in cazul fetitei ei a fost de 39.6 timp de 5 zile.

Din experienta voastra...se poate face febra asa de mare?



Beatrice si piersicuta Cristina Mihaela (18 februarie 2005)
http://community.webshots.com/user/ixxi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iuliana Sara spune:

Si eu cred ca nu are cum sa fie de la dintisor asa o febra mare!!! Sara acum o luna a avut guturai!! Iar noaptea la ora 3 m-am trezit cu ea cu febra 38.8 si nu-i curgea nasul si nici nu tusea!! Am fost la doctora a consultat-o , nu avea nici rosu in gat, si mi-a zis ca o sa aiba 3 zile febra si apoi alte 5 cand o sa-i curga nasul si o sa tusasca!! Si asa a si fost!!!

Iuliana & Sara (n 22martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina82 spune:

Din cite stiu eu eruptia dintilor nu cauzeaza o febra asa de mare...se prea poate sa aibe o febra usoara cind ii ies dintisorii dar nu asa de mare.De obicei o febra de 39 indica o infectie...E mai bine sa zici "better safe than sorry" si sa o duci la medic pt. un consult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu am citit ca atunci cind cresc dinti nu face febra de la dinti, ci este mai sensibil si se poate imbolnavi mai usor. Cu febra asa mare,sigur nu e de la dinti. Eu as merge la doctor.

Insanatosire grabnica!


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

Am auzit ca merge si cu febra asa mare dar ca sa fi mai linistita du copilul la doctor sa nu aibe cumva un "rosu in gat"...asta de obicei face chestii de astea...multa sanatate!

Alycia si cei doi flacaiasi!
daca vreti sa ne vedeti da-ti clik aici:
http://community.webshots.com/user/penciu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

stai linistita si noi am patit la fel. am sunat la info sante si mi-au spus ca in 99% din cazuri la aceasta varsta febra e din cauza dintilor, iar daca nu cedeaza in 48 de ore abia atunci sa merg la medic. Asa am facut si nu s-a intamplat nimic. Mai bine sa astepti decat sa dai peste vreun pediatru care prescrie antibiotice si daca-i cazul si daca nu.

"il est plus facile de dissocier un atome, que de se débarrasser d'un préjugé"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denise spune:

am patit si eu ceva similar cu fetita mea; mi-a urlat o noapte intreaga si mi-a facut febra 38,6. Initial, am crezut ca de la dinti, dar am sunat-o pe dr a doua zi si mi-a spus ca nu poate face febra asa mare de la dintisori. A venit sa o vada si, intr-adevar, avea rosu in gat. Nu sta, mergi la dr. si, intre timp, da-i ceva sa ii scazi febra (Nurofen ptr.copii, Eferalgan pediatric, etc). Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Da, poate sa faca febra si cu un supozitor de paracetamol...se rezolva, nu lasa copilul cu febra, poate da in alte probleme.

Sanatate.



Paulacu Paul 33+ siAlexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

nu cred ca este de la dinti si dac-ar fi vorba de copilul meu as zice ca e de la git, mai bine mergeti la doctor. sanatate la puiut!

Carmen,Ilinca&Ionut

tzucurei de tzucurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Febra 39,5 de la dinti? Nu exista..ce motiv, ce explicatie sa fie?
E doar o gingie inflamata si nu altceva.
Poate cel mult 38.
Cel mai bine consulta medicul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela amalia spune:

Imposibilca temperatura de 39 sa fie de la dinti.Si eu am poatit-o intr-un weekend cand fetita mea avea tot cam 39 si am dat vina pe dinti.Luni dimineata am fugit repede cu ea la doctor sa ma conving ca e de la dinti, in schimb am descoperit ca avea 2 amigdale frumos inflamate.
Deci, fugi repede la un medic sa vezi cauza temperaturii( o asa temp mare face numai de la o infectie) si apoi sa ii administrezi un antibiotic, ca nu e de joaca cu infectia la copii.
Sanatate.

Mihaela si bb Amalia

POZICI CU NOI
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55265" target="_blank">O poveste minunata...

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62033" target="_blank">Va mai amintiti de Love Story?

"Singur, omul este ceva imperfect, ii trebuie un al doilea ca sa fie fericit." PASCAL

Mergi la inceput