Medicamente retrase de pe piata

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08

De CORINFAR ce stiti? E vreo sansa sa mai fie adus la noi? Ca eu tot ma chinui sa fac rost de el de prin alte tari la fiecare 5-6 luni (pentru socrul meu care e sub tratament de vreo 20 de ani)

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori


nu mai exista o autorizatie in vigoare pentru acest medicament dar exista alte nume cu acelasi ingredient activ: adalat, epilat retard, nifedipin - simplu sau retard (20 sau 100mg).

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

%roxanaz voia sa spuna 10mg sau 20mg

Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

da diuna, multumesc, 20, sau 10mg

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08

De CORINFAR ce stiti? E vreo sansa sa mai fie adus la noi? Ca eu tot ma chinui sa fac rost de el de prin alte tari la fiecare 5-6 luni (pentru socrul meu care e sub tratament de vreo 20 de ani)

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori


nu mai exista o autorizatie in vigoare pentru acest medicament dar exista alte nume cu acelasi ingredient activ: adalat, epilat retard, nifedipin - simplu sau retard (20 sau 100mg).


Roxana


Roxanaz, multumesc de raspuns. Problema e alta. Nu stiu din ce motive socrul meu insista ca asta e singurul care are efectul scontat. Nici nifedipinul, nici adalatul, nici alt medicament cu aceeasi substanta activa nu are acelasi efect (o fi o obsesie ceva, nu-mi dau seama) Mereu insista ca e singurul medicament care il ajuta, a mers la nu stiu cati medici. Cand a disparut de pe piata a fost o mare drama pentru el.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_30 spune:

Un sortiment de Nurofen pentru copii a fost retras de pe pia#355;#259; de Agen#355;ia Medicamentului, anun#355;#259; Antena 3.

Pe list#259; mai sunt alte 20 de medicamente. Printre acestea se num#259;r#259; Nurofenul cu arom#259; de c#259;p#351;uni, un gel recomandat pentru Parkinson, pic#259;turi Sinupret #351;i un sirop din plante.

Toate sunt considerate nocive, din cauza reac#355;iilor adverse, anun#355;#259; Agen#355;ia Na#355;ional#259; a Medicamentului.

Produc#259;torul Nurofenului sus#355;ine c#259; siropul nu afecteaz#259; s#259;n#259;tatea copiilor."Eu aseara i-am dat nurofen cu aroma de capsuni si astazi scaun moale si nu se intelege nimeni cu ea si cam umflata la ochisori dupa ce s-a trezit din somn.Imi vine sa trag cu pusca dupa astia care ne omara copilasii.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

iulia, la noi medicii dau f.usor medicamente.

uite un articol despre explicatia de ce in SUA+ CANADA nu se dau siropuri de tuse de niciun fel: http://edition.cnn.com/2008/HEALTH/01/17/fda.syrup/index.html
Si Stodal-ul il recomanda cu greu...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Dar ce stiti de Uricol? Nu mai gasesc nicaieri in RO...am inteles ca l-au scos dar nush de ce, ca era foarte bun pentru infectii urinare...lua cu mana cum se zice! Stie cineva ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irmaria spune:

Mai nou a disparut de pe piata si Polidinul.
Din ce spun farmacistii nu se mai produce pt ca au inchis linia la fabrica.

Acum cativa ani polidinul era 1leu/fiola. In iarna am cumparat cu 7 lei/fiola, iar acum am nevoie de polidin si am gasit cu greu dar nu in farmacie la 20 lei/fiola.

viitoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Uricol a reaparut. Am luat eu acum 2 saptamini, am gasit la o farmacie mica de cartier (unde nu epuizasera stocul din depozit) dar mi-a fost comandat si la o farmacie mai mare, care a vorbit cu distribuitorul care i-a spus ca a reaparut pe piata.




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput