Cum se scoate ceara din urechi in zilele noastre?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

quote:
Originally posted by bebe_beberica

Gabriela poti sa-mi spui si mie cum se numeste solutia uleioasa si daca se gaseste in farmacii?



Nu stiu cum se numeste, sotul a primit-o de la medic si dupa ce a scapat de dop a aruncat sticulta. Intreaba si tula farmacie in ro, poate o sa gasesti.

ML si eu insist s amergi la medic si sa verifice si sa iti spuna ce sa faci. nu vrei sa patesti ca mine cu Julian. Am ajuns la urgenta cu urechea plina de sange.. noroc de noi, ca nu a fost timpanu, umai pafilionu urechi zgariat rau de tot, dupa 6 zile de antibiotic suntem bine. El sa jucat cu un betisor de ureche si pana sa il vad eu sa omenit (habar nu am cum a ajuns la bete )



Nicole mamica lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
0 - 2 years 2 - 3 years
Opere de arte Mini-Vacante
Exerciti Animate



Decalotarea nu este necesara la baietei daca urineaza in jet si nu au infecti repetate in zona genitala. Apa si sapunul sunt suficiente pt pastrarea igienei intime la baieti. Luati si cititi despre www.cirp.org/library/treatment/phimosis/index_ro.html" target="_blank">FIMOZA si nu va mai chinuiti inutil bieti copilasi nevinovati.
Este totul normal daca arata www.cirp.org/library/normal/" target="_blank">ASA
Intrebari fregvente despre www.cirp.org/pages/parents/FAQ/index_ro.html" target="_blank">CIRCUMCIZIE. www.cirp.org/library/procedure/plastibell/" target="_blank">Poze cu etapele unei operati de CIRCUMCIZIE... priviti, mirativa, crucitiva si GANDITI-VA BINE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

Fetili io ce sa va zic...ca sunt un pic contra betisoarelor de cand am facut o pacatoasa de otita...ca io eram obsedata si dai freaca cu betele alea in urechi de-mi venea rau...si culmea culmilor, cica betisoarele astea nu ar fi asa sterile cum se crede, ca e si normal, mai aduna un praf o minune pe ele, fiind cu vata la varf nu facem decat sa mai bagam un microb alea-alea adanc in ureche, doctorul mi-a zis ca tot asa cu apa, sapun si la sfarsit stergem asa un pic cu prosopul dar la suprafatza nu in interior cum intra betisoarele.

Cred ca solutia cea mai buna este cand s-a depus multa ceara, sa se mearga cumva la doctor si pe mine tot cu un aspirator m-a gadilat in ureche .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyc79 spune:

Pai fara seringi... tb sa iasa singura ceara de acolo.. se inmoaie cu apa oxigenata de 12 la mie concentratie, 3 picaturi de 2 ori pe zi timp de 3 zile... atat nu mai mult...
Sanatate multa!

Anisoara Corici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Fetelor, multumesc frumos! Da, astept pana o vede doctorul (asta in decembrie) si sa vedem ce ne recomanda. Mie imi era teama ca o inhata acolo si cine stie ce ii face (si asa e speriata rau de "vizite").
Gabbriela, de curiozitate, solutia asta pateaza pernele (spui ca e uleioasa)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

ML, din pacate da, pateaza, dar punea un prosop gros pe pern asi era ok. Bafta lamedic si s ane zici ce va dat


Nicole mamica lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
0 - 2 years 2 - 3 years
Opere de arte Mini-Vacante
Cine vrea sa vada pozele sa imi sc PM
Exerciti Animate



Decalotarea nu este necesara la baietei daca urineaza in jet si nu au infecti repetate in zona genitala. Apa si sapunul sunt suficiente pt pastrarea igienei intime la baieti. Luati si cititi despre www.cirp.org/library/treatment/phimosis/index_ro.html" target="_blank">FIMOZA si nu va mai chinuiti inutil bieti copilasi nevinovati.
Este totul normal daca arata www.cirp.org/library/normal/" target="_blank">ASA
Intrebari fregvente despre www.cirp.org/pages/parents/FAQ/index_ro.html" target="_blank">CIRCUMCIZIE. www.cirp.org/library/procedure/plastibell/" target="_blank">Poze cu etapele unei operati de CIRCUMCIZIE... priviti, mirativa, crucitiva si GANDITI-VA BINE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pet spune:

Eu folosesc pentru curatarea urechilor un spray din farmacie -"isotonic sea water" pentru adulti, dar exista acelasi timp de spray si pentru copii (pe asta inca nu l-am cumparat). In fiecare zi "sprayezi", astepti cateva secunde apoi usuci delicat. Da' eu tot folosesc betisoarele (din dependenta cred).

Irina si Nikita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

asa si noi, sperietura ca fata nu mai aude. erau dopurile. initial a incercat dr. cu un fel de mini-aspirator, dar nimic, apoi spalaturi cu seringa. si a iesiiiiiit, frate la dopuri!
n-am mai curatat-o cu betigase si cam la un an a avut din nou dopuri. si iarasi am dus-o la spalaturi.

unii copii si chiar adulti fac mai des ceara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

AdyB
Trimis la - 19/11/2005 : 08:52:07

--------------------------------------------------------------------------------

Cum il curatam pe bebe in urechi? Am citit ca nu e bine sa folosim betisoare pentru a nu impinge in urechi mizeria.


sirimie
Trimise - 19/11/2005 : 13:30:14

--------------------------------------------------------------------------------

Noi il stergem cu betisoare de copii. Ideea e sa cureti mizeria inainte sa fie cocolos si sa poata fi impinsa in ureche...

vladhana
Trimise - 19/11/2005 : 20:34:02

--------------------------------------------------------------------------------

Eu am patit-o saptamana trecuta cu betisoarele,asa ca nu recomand sa faceti la fel.Dintotdeauna l-am curatat cu betigase si ii placea la nebunie sa fie curatat,numai ca acum o saptamana s-a foit in timp ce era curatat si s-a ales cu o zgarietura de toata frumusetea adanca si in apropierea timpanului.Doctorita l-a care am fost ne-a certat,ne-a facut in toate felurile si ne-a cerut sa-l curatam de acum cu vata.


iulia_b
Trimise - 19/11/2005 : 21:40:34

--------------------------------------------------------------------------------

Exista 2 "curente": cei care considera ca "asa a lasat natura" deci nu trebuie curatat...si cei care recomanda curatarea cu betigase.
Eu personal folosesc cu ala micu' betisoare "cu opritor"care nu permite introducerea prea adanca in ureche. Dar am fost de curand la ORL si a spus ca are dopuri de mosnegel si ca trebuie sa pun apa oxigenata si apoi sa curat cu betisoare.
La fetita mai mare am aplicat acelasi principii...ea n-a avut nimic.
Deci depinde si de fiecare copil si de cum considera mama ca este mai bine.


super mami
Trimise - 20/11/2005 : 02:33:35

--------------------------------------------------------------------------------

Noua pedi ne-a zis sa nu o mai curatam cu betisoare. A zis ca putem sterge cu un prosop.
Are aproape doi anisori si n-am avut probleme niciodata.
Ideea e ca atunci cand cureti cu betisor de fapt impingi totul in interior.
La inceput o curatam si eu, ma gandeam ca nu-i intreg omul la minte...in general parintii din exces de zel curata toate orificiile care se pot curata cu betisoare. Eu am atentat doar la urechiuse.
Mi-a zis omul frumos de cateva ori...a treia oara i-a cam sarit tandara si mi-a explicat cu lux de amanunte.
Am priceput intr-un final si vad ca e ok. N-am mai curatat-o cu betisoare de un an daca nu mai mult.



ancutzathree
Trimise - 20/11/2005 : 10:09:15

--------------------------------------------------------------------------------

noua pediatra ne-a zis ca la bb mic nu se curatza doar urechea externa,noi asa facem, cu betzisoare usor inmuiate in ser fiziologic


daniela1075
Trimise - 20/11/2005 : 10:51:13

--------------------------------------------------------------------------------

Mie pediatra mi-a spus sa nu folosesc betisoare, sa sterg doar pavilionul urechii cu prosop si asa am facut. Pana acum nu am avut nici un fel de probleme cu urechiusele.

Pupici

katik
Trimise - 20/11/2005 : 13:45:08

--------------------------------------------------------------------------------

fetelor mama! probleme majore cu urechile(otite) nu se fac de la curatatul cu betisoare sau nu cu betisoare! otitele se fac de la nas si git! problema majora sunt mucii!(prin trompa lui Eustachio) (mie asa mi-a explicat medicul orl pediatru). nu trebuie sa stagneze mucii, timpanul trebuie sa se aereze. am aflat asta si prin propria-mi experienta (am mai scris pe la citeva topice pina cum).
multa sanatate la mamici si la bebici!


flavia maria
Trimise - 20/11/2005 : 21:59:06

--------------------------------------------------------------------------------

si eu il curat cu betisoare dar in exterior adica in pavilon si chiar la intrarea urechii... nu bag batul in ureche...

mama lui bebita(29.05.2004)


laura radulescu
Trimise - 20/11/2005 : 22:03:18

--------------------------------------------------------------------------------

Iulia b si noua la fel ne-a spus doctorita ca are dopuri si sa-i pun apa oxigenata. Dar sta apa oxigenata in urechi ca se foieste pe toate partile? Tu cum faci?

Laura si bebe Cristina


Valenka
Trimise - 21/11/2005 : 15:15:40

--------------------------------------------------------------------------------

Noua ni s-a recomandat sa nu bagam betisoare in urechea bb-ului(fie ele si cu opritor)..putem curata doar urechea externa cu betigase...in rest urechea se curata singura...
Plus..am patit-o chiar eu..am tot folosit betigase..ca de, sa nu am urechile murdare..si am impins la maxim dopul de cerumen..m-am procopsit cu dureri groaznice de ureche..si scoaterea dopului infundat crede-ma ca n-a fost o placere....plus ca am facut si otita...


emaaimee
Trimise - 21/11/2005 : 17:11:34

--------------------------------------------------------------------------------

Pe betigase scrie clar:never insert a cotton bud into the inner ear or nose.Deci merge in outer ear(asa scrie)


--------------------------------------------------------------------------------


anyc79
Trimise - 21/11/2005 : 22:20:32

--------------------------------------------------------------------------------

Medicul pediatru ORL a spus FARA BETISOARE. fetita mea la 11 luni a patit-o si nu a putut sa-i scoata dopuletul care se formase din firisoare mici de puf si a lesinat in brate. Mi s-a spus categoric NU betisoarelor: doar un material moale si curatata urechea doar la suprafata. Pt a scapa de dop am pus 3 zile cate 3 picaturi de 2 ori pe zi de apa oxigenata concentratie 12 la mie.
Sanatate multa!

Anisoara Corici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

La 4 ani, cit are fetita lui ML, ar merge si "conurile de ceara" descrise de Banti, la www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=33197" target="_blank">acest subiect:
o solutie extrem de la indemina si super buna pentru curatarea urechii de impuritati si ceara sint niste conuri facute din ceara de albine care se gasesc la farmacie. Chiar asa se si numesc, conuri de ceara pentru curatarea urechii. Eu am aflat despre astea chiar de aici, de pe forum.
Se introduce unul din capetele conului in ureche (trebuie sa stai culcat pe o parte) iar la celalat se da foc si arde conul cam 3/4, nu va speriati ca nu se intimpla nimic rau. Se simte doar os enzatie de caldura, atita tot. Eu am folosit pentru fetita mea care are uneori urechea infundata si nu va pot spune ca iese din ureche, pentru ca se curata in profunzime. Asa am ajuns sa nu mai mergem la ORL-ist sa ne scoata ceara.
Nu costa prea mult, cam 40,000 lei 2 conuri.


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Nu-mi inchipuiam ca voi primi atatea raspunsuri. Multumesc frumos. Am avzut aici conuri dar nu am incercat. Il voi intreba pe medic si alege ce-i mai bine, safe si usor de facut cu ea la 4 ani.

Mergi la inceput