Regim pt. bolile de ficat???

Regim pt. bolile de ficat??? | Autor: iepumic

Link direct la acest mesaj

Salutari, tuturor.
Daca cineva are sau a avut probleme cu ficatul (sau are cunostinte despre aceste boli) ar putea sa imi spuna si mie ce regim se tine in cazul acestor boli??? Mentionez ca in cazul de fata este vorba de inflamarea ficatului pe fond de oboseala si stress, deci nu hepatita sau altceva, insa medicul a recomandat regim alimentar fara insa sa detalieze prea mult ce inseamna acesta.
Fumatul cauzeaza ficatului? Dar Coca-Cola?
Va multumesc mult pentru ajutor.

Iepumic >:D<

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Fara alcool, fara tutun (da, dauneaza) fara prajeli, fara grasime, daca se poate fara carne de porc. Coca-cola e chimica si trebuie evitata, asta e clar. Exista ceaiuri care ajuta ficatul sa se refaca (si medicamente, dar mai bine cu ceva 100% natural).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona73 spune:

Pentru ficat stiu ca sunt foarte eficiente ceaiurile de sunatoare si tinctura de rostopasca.
Ca si pilule-Redigest.Dar,cel mai important,trebuie sa incerci sa consumi alimente cat mai naturale si multe sucuri de sfecla(la astea se creste treptat cantitatea).

SIMONA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Dar cerealele integrale sunt permise? dulciurile rafinate, din cate stiu, sunt contraindicate din cauza continutului mare de zahar care este greu procesat de ficat.

Iepumic >:D<

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floriinutza spune:

fumatul, da !
la fel, cafeaua, alcoolul!

regimul pentru bolile de ficat este destul de sever, dar daca nu ai hepatita, ci e vorba doar de oboseala, ar trebui sa tii un regim mai usor, adica:

1. fara prajeli, nici cartofi prajiti, nici carne, ---toata mancarea sa fie ori la gratar, ori fiarta in apa sau in aburi. la gratar, atentie sa nu-l arzi, pt. ca, din cate stiu eu, partea aceea carbonizata e f. nesanatoasa. cu fiertul in aburi se gasesc pe drumurile patriei "oala romana", sunt vasele acelea de lut, nesmaltuite, cu capac,in care se gateste f. bine si usor si, ce-i mai important, f. sanatos. asta pt. ca se scufunda in apa rece cu vreo 2 ore inainte, dupa care se scot, se pune carnea, legumele, sare, condimente, tot inauntru, (eventual putin ulei) si niste apa si se baga in cuptor. ideea este ca apa absorbita de porii lutului, se transforma in aburi in interior, iar mancarea nu doar ca e sanatoasa si un gust deosebit.

2. fara condimente puternice: piper, boia, ardei iute- in general sunt de evitat, mancarurile picante si alimentele-legumele iuti

3. bineinteles, fara cafea, tutun, alcool sau cat mai putin

4. fara carne de porc,e de preferat puiul, peste f. slab, vita idem

5. cerealele sunt permise, dar mai ales orzul (cica sucul de orz ar face minuni). trebuie sa verific exact care nu sunt indicate. in orice caz, de preferinta simple, fara fructe si mai ales, fara nuci, alune si alte chestii de genul asta, uleioase.

5. deasemenea, am citit ca mamaliga este foarte indicata, malaiul in general este foarte bun regenerator al ficatului.

6. medicamente: LIV 52- este exclusiv din plante, nu are contraindicatii, se administreaza si la copii de varsta mica. este hepatoprotector si adjuvant in tratamentele bolilor hepatice.

7. ceaiuri: ceai de anghinare, e amar ca naiba, dar e bun pt. ficat. citisem intr-o revista medicala ca, in general, ce-i amar e bun pt. ficat.

8. la capitolul fructe, trebuie sa ma documentez, ca nu toate sunt indicate.


Mergi la inceput