Contractiile Braxton Hicks

Contractiile Braxton Hicks | Autor: Diana1968

Link direct la acest mesaj

Buna,
Sunt Diana si am 23 saptamani. Azi dimineata am avut contractii f. clare timp de aproape 1 ora (4,30 dimineata), se repetau la 3 minute si durau 18 secunde. Am citi in carte ca asa se cheama , dar m-am speriat si am vrut sa vad daca ati mai avut si voi si e cazul sa mer la dr. mai devreme. Am proramare pe 23 nov. Nu am avut scureri , doar dureri de spate in timpul contractiilor.
Va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Nu stiu ce sa-ti spun; contractii am mai avut si eu si m-am speriat.....ca atare m-am urcat in masina si m-am dus direct la camera de garda; dr. mi-a zis sa iau Nospa de fiecare data cand am contractii, maxim 3 pastile pe zi.
De asemenea, mi-a spus ca atata timp cat contractiile nu sunt dureroase, nu este nici un motiv de ingrijorare........
Asa ca vezi si tu, fie iei Nospa, fie ii dau un tel. dr. tau.
Eu zic ca nu e cazul sa te ingrijorezi mai mult decat trebuie....
Ai grija de tine.


Toanca si Matei Alexandru 31+

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana1968 spune:

Da, multumesc. Chiar am luat un No-spa, dar au continuat cam 1/2 ora dupa ce am luat. Erau oarecum dureroase, dar suportabile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Eu am avut contractii Braxton Hicks cam tot asa, dupa 20 de saptamani pana la sfarsitul sarcinii. Ele se manifesta prin faptul ca ti se intareste brusc burtica ( o simti tare-tare cand pui mina pe ea si isi modifica oarecum si forma) si ti se relaxeaza dupa un timp (nu mai tin minte cat, parca pana la un minut); nu sunt dureroase doar inconfortabile...
Foarte bine ti-a spus Toanca, sa iei No-spa.Poti lua pana la 3 pe zi daca dr nu-ti spune altfel. Poate ar fi bine (poti discuta cu dr despre asta) sa iei si Magneziu in plus pentru ca ajuta foarte mult. Eu am luat zilnic si iau si acum din nou.
Daca insa sunt dureroase, simti vreun junghi sau mai stiu eu ce...suna-ti dr. de urgentza.
Sarcina usoara si bb sanatos tun!


Ioana 14 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana1968 spune:

Multumesc Ioana.
Dar la cat timp se repetau , zilnic, o data pe saptamana... Da, parca se modifca si forma. Sper sa ajun la dr. repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

Buna Diana,

Sa stii ca si eu am asemenea contractii.
La inceput credeam ca e bb care impinge ,dar am aflat ca de fapt sint contractii.
Mi se intimpla destul de des de 4-5 ori pe zi, si , ca si tine, resimt durerea in spate.
Am citit ca ar fi nortmale, multe femei nu le simt ,dar altele le au toata sarcina.
Si pe mine ma cam sperie uneori ca se intareste asa de mult burta si ma doare nasol spatele.
La mine tin cam 1 min, poate chiar mai putin ,si am observat ca daca sint in pat si schimb pozitia ,contractia dureaza mai putin.
Am citit ca daca devin f dureroase ar trebui sa iei legatura urgent cu dr.
Magneziu e f bun, iau si eu in fiecare zi.

Multa sanatate si sarcina usoara in continuare.


ile24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

De multe ori zilnic, altadata aveam pauze de cateva zile...nu stiu de ce depinde.. Dar nu trebuie sa te ingrijorezi prea tare pentru ca sunt destul de obisuite. Se pregateste uterul pentru nastere, cica. Oricum ia No-Spa, intinde-te linistita (preferabil pe stanga!) si incearca sa nu faci efort in general. Important e sa nu fie dureroase!
Sarcina usoara!


Ioana 14 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Buna, Diana. Contractiile Braxton-Hicks apar mai ales in trimestrul III, dupa saptamana 28; sunt contractii de "antrenament" ale uterului pt ziua cea mare, sunt din ce in ce mai frecvente pe masura ce sarcina evolueaza, si cel mai important lucru SUNT COMPLET NEDUREROASE (nu doare spatele, nu doare burtica, pot cel mult crea un usor disconfort, dar in nici un caz unul dureros). Faptul ca la tine au fost dureroase, chiar daca a fost o durere suportabila si ca s-au repetat timp de o ora nu este un lucru normal; cel mai bine ia legatura urgent cu medicul tau sa iti faca un control; si pana atunci, daca se mai repeta, ia cu incredere No-spa.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana1968 spune:

Buna ,
M-am intors de la dr. al meu, care m-a consultat si mi-a zis ca am colul lun si inchis, si mi-a dat sa iau 2 sapt. No-spa , dupphaston si Scopantil. Intr-adevar nu trebuia sa fie dureroase. Si ar trebui sa nu mai fie. Mi-a dat chiar voie sa mer la servici. Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Si eu am avut. Au inceput la 6 luni, cind am plecat in concediu pentru ca aveam drumuri lungi cu masina si nu lasam si conduceam si eu :). Pe urma le-am avut in ultim. luni, mai ales cind conduceam si cind faceam cite un efort mai mare. In ultima luna le-am avut zilnic, deja ma invatasem cu burta mea tare. Treceau cu no-spa si cu stat in pat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk.m spune:

am vazut ca subiectul a fost deschis mai demult, dar poate se mai uita cineva si acum,,,
am 20 de saptamani si simt de 2-3 saptamani cum mi se intareste burta in partea de jos, si uneori si contractii, cred, parca zvacneste ceva ritmic acolo, un minut, doua maxim,dar nu ma doare chiar nimic, numai ca e o senzatie ciudata. daca ma pun pe o parte, trece repede totul.
ce credeti ca este? celebrele contractii braxton? multumesc!

Mergi la inceput