Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Odiseea sarcinii in 40 de saptamani ...

ruperea apei

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

bosticuta
bosticuta
nou venit

Romania
iasi

28 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 13/11/2005 :  08:14:32 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj

ruperea apei

Gravidute
De unde stiu ca mi s-a rupt apa si nu e o simpla scurgere?
Va rog sa-mi raspundeti.

38

adriana
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
rachel owen
rachel owen
membru matur

Donator desprecopii.com
 Romania,
1958 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 13/11/2005 :  08:47:28 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luirachel owen Adauga semn de carte la raspuns Trimite rachel owen un Mesaj Privat
Cand ti se rupe apa, o sa stii ca nu e o simpa scurgere. Curge mult mai mult, e lichida si fara miros. Curge daca te misti, stai ridicata, pt ca atunci capsorul copilului nu apasa pe col si blocheaza scurgerea.
Am nascut prin cezariana, dar am trait experienta nasterii alaturi de sora mea. Si ea a crezut, nu ca e scurgere ci ca a facut pipi pe ea. Pana si-a dat seama ca jetul de urina il poate controla iar scurgerea apei nu. Atunci a realizat ca i s-a rupt apa. In functie de cata apa pierzi, ai maxim 8 ore sa stai linistita, caci copilul e in siguranta.
Dar, draga mea, avand in vedere ca esti in saptamana 38 si peste foarte scurt timp iti vei tine minunea in brate, orice nelamurire ai, mergi la medic. El iti va spune cat timp mai este.
Nastere usoara!

POZICI:
RACHEL, Saturn_2005, Happy birthday,Albert!, Omuletul_meu_drag, Omuletul_meu_drag_2, Omuletul_meu_drag_3, Omuletul_meu_drag_4, Omuletul_meu_drag_5, BABY_LAND

Rici, cea mai fericita mamica si omuletul ei drag

„Dumnezeu să te tină în palma mâinii Sale, iar îngerii Lui să te îndrume mereu.”
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Liliann
Liliann
membru incepator

Romania, bucurestiBUCURESTI
490 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 13/11/2005 :  10:06:56 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiLiliann Adauga semn de carte la raspuns Trimite Liliann un Mesaj Privat
da, cand o sa se intample, o sa stii sigur ca ti se rupe apa.
asa am patit si eu, m-am ridicat din pat sa merg la wc, si a inceput sa se scurga la care io speriata : doamne, nu mai sunt in stare sa -mi tin pipi. da pana sa ajung la wc se tot scurgea si m-a trecut pe mine un gand....(aveam 39 sapt ) si pe urma s-a tot scurs vreo ora cred pana am ajuns la spital. nu aveam nici o durere nimic, nici o contractie.
deci apa mi s-a rupt la 12 noaptea, primele contractii le-am avut dimineata pe la 8.30 si la 11 tot dimineata am nascut destul de repede si fara prea multe chinuri.
so, nastere usoara ca a mea iti doresc
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Monica-Elena
Monica-Elena
Bamby

3837 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 13/11/2005 :  14:39:45 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Monica-Elena un Mesaj Privat
Cand ti se rupe apa vei sti. Mie mi s-a rupt exact cand ma pregateam sa ma urc pe masa de operatie(am nascut prin cezariana).

Monica mamica unui globulet de aur - Mihnea-Gabriel
Esentele tari se tin in sticlute mici.
http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos

felicia74
Capitanul cuc

Donator desprecopii.com
6315 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 13/11/2005 :  18:14:48 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite felicia74 un Mesaj Privat
la ruperea apei curge cam 200 ml de lichid - cam cat o cana de lapte, deci nu poti rata momentul si nici nu seamana cu scapatul urinei.

Fisurarea membranelor este periculoasa, deoarece curge putin lichid, poate sa se imtample fara sa-ti dai seama mai ales ca in ultimul trimestru scurgerile vaginale sunt mai consistente.

Felicia 36+

Editat de - felicia74 on 13/11/2005 18:17:44
Kittycat
Kittycat
membru junior

Romania, Bucuresti
1295 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 13/11/2005 :  19:50:25 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiKittycat Adauga semn de carte la raspuns Trimite Kittycat un Mesaj Privat
Stai linisitita si sa vrei sa nu-ti dai seama si tot se va intampla. La ceea ce au spus fetele eu voi adauga ceva doar cu valoare anecdotica: cand eram si mai aveam putin sa nasc, eram stresata sa nu cumva sa mi se intample acest "eveniment" in autobuz, mergand sau intorcandu-ma de la servici (eu am lucrat pana in ultima zi); imi si imaginam scena... Si eram sigura ca eu, cu "bafta" mea voi pati pocinogul. Din fericire n-a fost asa, mie nu mi s-au rupt membranele, mi-au fost rupte in timpul travaliului.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)
Valenka
Valenka
membru incepator

Germany,
253 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 18/11/2005 :  14:41:07 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Valenka un Mesaj Privat
In primul rind nastere usoara!
Sa-ti zic cum s-a intimplat la mine...am facut dus...cald, relaxant..dupa dus stam la taclale cu mama cind simt c-am pierdut putintica urina...vai, de mine fac pe mine!...ma duc la baie chilotelu' umed, dar nu mai curge nimic...ma schimb, inapoi in camera mai stau o vreme iar pierd lichid...l-am si mirosit..nu mirosea a urina, da' nici miros de lichid amniotic nu avea...zic acu' in retro, ca pe atunci nu stiam ...nu aveam contractii...
Asta a inceput pe la 4 pm, pe la 8 seara mergem la spital..tot pierdeam cite un pic la intervale neregulate...la testare..e lichid amniotic..pe seara deja am inceput sa pierd cantitai mai mari si se simtea mirosul caracteristic...contractii..asa un inceput, desi aparatu' zicea ca alea nu-s contractii.
Peste noapte au aparut si contractiile si am nascut a-2-a zi la 2.
Asa ca poate sa curga putin...asta cind ruptura de sac amniotic e sus situata sau se poate ca bb sa obstrueze cu capsorul gaura..
laureta
laureta
Am doua galuscute :)

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.com
 Romania
3478 Mesaje
13 Prieten(i)
Trimis la: - 18/11/2005 :  15:43:48 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui laureta  Trimite mesaj yahoo luilaureta Adauga semn de carte la raspuns Trimite laureta un Mesaj Privat
Io eram internata pentru analize inainte de cezariana.Deja ma plictisisem 4 zile si tocmai i ziceam sotului sa vorbeasca cu doctoritza sa mergem a casa.Eram asezati la o canapea si dau sa pun capu pe umarul lui cand aud un poc la burtica partea stanga jos de tot(nu a durut delok) si a inceput inundatia .Si nu a curs putin curgea nene de parca sa deschis robinetu.Io pun un tampon,al 2 lea si tot asa, nemek mi au dau niste campuri sterile am schimbat vro 5-6 toate ude la maxim si sunt destul de mari.In juma de ora au inceput contractiile si cam intro ora io deliram pe acolo de dureri.Am intrat in travaliu foarte repede si zicea doctoritza ca as fi nascut natural in cateva minute dar nu am avut voie.
Deci la mine sa cunoscut ruperea apei

Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)

toanca
Mami de Mateias smecheras

5093 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 18/11/2005 :  16:20:40 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite toanca un Mesaj Privat
Si eu aveam aceeasi problema: ca n-o sa-mi dau seama ca mi se rupe apa.
Acum ca am citit la voi ca n-am cum sa ratez momentul, m-am mai linistit...

Toanca si Matei Alexandru 32+

poze

kid2003
kid2003
membru matur

2699 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 18/11/2005 :  23:25:09 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite kid2003 un Mesaj Privat
Mie cand mi s-a rupt apa a curs a greu. Nu doar o cana ca de lapte, asta sigur. Am plecat spre baie si am facut baltoace pe parchet, apoi un pic in masina si cand am ajuns in spital m-au pus asistentele sa ma schimb cu camasa de spital (si mi-au dat jos chilotii) si am facut niste baltoace si pe acolo, astfel incat atunci cand a venit dr m-a cunoscut dupa urme A inceput sa strige la mine in gluma ca am adus Katrina dupa mine in spital (tocmai trecuse uraganul prin America). Asa ca...nu ai cum sa ratezi evenimentul! Vei sti sigur ce este, daca ai "bafta" sa se intample!
aida_o
aida_o
bad people suck!

Canada, Vestul Canadei...
2163 Mesaje
10 Prieten(i)
Trimis la: - 19/11/2005 :  04:43:04 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui aida_o Adauga semn de carte la raspuns Trimite aida_o un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by Valenka
l-am si mirosit..nu mirosea a urina, da' nici miros de lichid amniotic nu avea...

am si eu o intrebare: cam cum miroase lichidul amniotic?

+17

album alte poze
Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com