Doctori de care sa te feresti (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kasky spune:

Fetelor, viitoare mamici, daca vreti o poveste despre cum se poate aduce o femeie insarcinata in pragul disperarii, am scris povestea nasterii mele la NASTREREA PE GLOB/VROIAM SA MA CONSULTE SI PE MINE CINEVA!!! Doctorul meu de familie este la Coltea, dr. Mihutesscu, pe care as dori sa o schimb, dar mi-e sila de cozile de acolo si cu toate epidemiile din ultima vreme nu ma incumet sa ma duc, iar doctorii la care m-a trimis (prima ecografie_dr. Costache de la un cabinet particular de eco si apoi dr. Vaduva, de la Cantacuzino care, desi nu m-a consultat si pt 1 000 000 mi-a dat doar 2 retete de Scobutil, NoSpa, Utrogestan si Gravibinon) a facut totusi un lucru bun, m-a trimis, inainte sa ma chiureteze, la o ecografie la dr. Hadi (toate cele bune pt. dr. Hadi care mi-a dat primele sperante ca pot avea o sarcina normala). In schimb, tot respectul si admiratia pt. dr. IOAN PARVU de la ELIAS. Multumesc lui Dumnezeu, d-lui dr. Parvu si colectivului de la Elias care m-au ajutat ca totul sa se sfarseasca bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

Kasky, totul e bine cand se termina cu bine. Slava Domnului ca nu te-ai descurajat! Sa-ti traiasca minunea mica si sa te bucuri de ea!
Uite, am pus link pentru subiectul deschis de tine, ca sa fie mai usor celor care vor sa citeasca: www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64538" target="_blank">VROIAM SA MA CONSULTE SI PE MINE CINEVA!!!
Numai bine,

p.s.: stiu ca ma repet, dar ma gandesc ca poate nu toata lumea citeste din scoarta-n scoarta un subiect (de ex. acesta: Doctori de care sa te feresti)...daca medicul va da vesti nu tocmai bune, intotdeauna cereti o a doua opinie !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania2 spune:

salutare


Am si eu o istorioara pe care as vrea sa o povestesc. De 3 ani incercam sa raman insarcinata ( acum slava cerului sunt). Desi dr. meu este prof.Marinescu Bogdan de la Giulesti, pentru ca imi facea tot felul de analize mie si sotului am hotarat sa consult si alti dr. Am ajuns cu o raceala la o doctorita la Coronis care mi-a spus ca am tumora pe ovarul stang, ca mi-a cuprins si uterul si ca trebuie urgent sa ma operez. Dupa mai multe controale diversi dr.cum ar fi Predoi la de Sp. judetean Ilfov, Herghelegiu la de Polizu, Anca de la Municipal, rezultatul a fost operatie clasica cu diagnosticul chist endometriozic.
Am ajuns si la ziua in care eram programata la dr.Marinescu (astepti cam mult pt. programare dar merita), care in urmatoarea saptamana mai exact pe 31 mai m-a operat laparoscopic, am stat fix 2 zile in spital iar la 1 luna si jumatate am ramas insarcinata.
Acum mergem in fiecare luna la control. Ma cintareste, imi ia tensiunea, glicemia, ma cearta ca m-am cam ingrasat, eco le facem numai in prezenta sotului meu sa ne bucuram amandoi, ne pune inimioara bb s-o auzim, ne arata manutele, capul, masuratorile, tot,tot,tot.
Poti sa-l intrebi orice. Este un dr. SUPER.

tania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Buna,

eu nu sunt (inca)dar am nevoie de i info. eu am fost la diverse controale la dr Vargolici Valentina la mine in oras. ea lucreaza in rest intr-un spital din bucuresti. Daca stiti ceva despre ea mi-ar fi de mare folos pt ca vreau sa continui tratamentele la ea. sa nu fi fost nici una pacienta ei????!!!!!.

O parere despre un dr bun dar e cam veche de acum 6 ani. o sa spun totusi cine stie poate foloseste cuiva. e vorba de dr Lazarescu Dan de la maternitatea Bucur. eu am fost acum 6 ani la el cu o probleme destul de delicata si vreau sa va spun ca era prima oara cand veneam la un ginecolog si s-a purtat super bland, a vorbit frumos si nici nu am simtit nimic. de asemenea o prietena a mea a facut la el un avort avand 3 luni si a fost ok. sora mea a facut la el diverse chestii si a fost fff multumita. cat am stat acolo la consult si cu prietena mea erau multe tipe care faceau avorturi si nu se auzea nici musca din cabinet.facea anestezie locala ( o mica injectie in uter). deci.....se pare ca are mana buna.

Problema e ca acum 6 ani parea destul de in varsta asa ca e posibil sa nu ami profeseze. Daca cineva vrea adresa de la cab particular aceasta este: "Gemenii SRL" str. Visana, nr 3; bl 44, parter, sect 4, bucuresti ( undeva vis- à-vis de parc Tineretului). tel. 675 57 18.

va repet datele nu sunt recente dar merita incercat.

va sarut si va doresc la toate sarcini si nasteri super usoare!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana81 spune:

Nu pot crede! Este prima parere buna despre acest doctor Lazarescu, nu numai mie mi se pare un adevarat dr Ciomu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Eu acum 7 ani am fost la un control, imi intarziase ciclul, eram mica, de abia imi incepusem viata sexuala. In mod normal nu avea cum sa fie sarcina ca ne protejasem., dar....... Ca sa fim siguri am facut programare la acest doctor. Era a doua oara cand mergeam, era cabinetul langa mine. Ei fetelor, cand am intrat m-a intreabat ce caut acolo. I-am povestit, si am accentuat faptul ca nu mai fusesem la doctori si ca imi era un pic teama. Dupa ce m-a asezat pe masa, a inceput sa ma bruscheze, spunandu-mi :" Asa faci si cand ti-o trage ala?" Credeti-ma ca in urmatorul moment m-am imbracat si am iesit plangand din cabinet, si....o perioada nu am mai mers la nici un doctor. Dupa vreo 2 luni a fost si maicamea la un control la el, si vazind cum face avorturile a tinut mortis sa merg sa ascult cum sufera fetele. Intradevar eu can fusesem nu auzisem cum fac femeile in acel cabinet la un avort- nu stiu cum este pentru ca nu am facut niciodata, dar banuiesc ca nu este extrem de dureros. Ei bine atunci mi se parea ca le omora. Se auzea din strada. Am aflat la scurt timp ca isi facuse avort o cunostinta acolo ca el NU FACE ANESTEZIE, DA DOAR O PASTILA DE ALGOCALMIN. Si cred ca asa era pentru ca in acesti ani mi-au confirmat zeci de fete care au facut avort acolo. Este un doctor de mizerie. Si spun asta ca nu mi s-a intamplat numai mie asa ceva- ca si de doctorita mea am auzit o singura parere proasta si restul bune, dar pot veni cu zeci de femei care sa confirme acest lucru!

Ioana 10+

http://community.webshots.com/album/450163392pPiNoV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

Tania, pe cuvantul meu daca pricep de cine zici tu sa ne ferim! De dr. Marinescu?! Sau de ceilalti?! Sau de nici unii ?! Poate vroiai sa scrii la alt subiect ... ...sau le iei apararea unora pomeniti aici?

Crinutz, eu zic sa citesti intai subiectul asta, si apoi www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=10411" target="_blank">Despre spitalele si doctorii unde ati nascut. Poate citesti si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46118" target="_blank">Liste medici obstetricieni... Ca graviduta sau aspiranta trebuie in primul rand sa fii informata, ca sa poti alege in cunostinta de cauza.
Iti doresc numai bine,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

ChrisDun - cred ca nu trebuia sa scriu aici povestea dar nu am stiut unde. sunt incepatoare pe acest forum si ma descurc cam greu . am tot citit listele de medici dar de dr Vargolici nimic. Oricum sunt ff multumita de acest forum pt ca am aflat multe lucruri utile pt o eventuala sarcina. Merci!

Despre dr lazarescu ce sa spun.... eu v-am povestit doar din proprie experienta si din experienta a 2 persoane f apropiate mie care au avut niste interventii destul de grele si care nu s-au plans deloc de acest dr. si eu am mers la el pt prima data atunci si m-am simtit f bine. Nu vreau sa iau apararea nimanui pt ca nu am nici un interes, doar sunt surprinsa sa aud aceste lucruri - mie mi s-a intamplat exact pe dos. Poate am avut eu noroc!!!!! Imi pare rau Ioana81 ca ai avut parte de o astfel de experienta mai ales ca era si prima oara. sper doar sa nu ti se mai intample. Daca as fi citit povestea ta inainte nu as mai fi scris-o pe a mea. Nu de alta dar Doamne fereste, se mai duce careva pe le el si are o astfel de experienta... si nu as vrea sa fiu de vina.

Bafta tuturor!

pa pa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Pup fetele!
Va rog sa ma scuzati ca raspund atat de tarziu...
Dolcebaby, stai linistita , nu ai facut o gafa, sunt un om puternic si o sa trec si peste asta...da, chiar sunt gravida acum si ma simt ok, sper sa fie bine pana la capat...
Am citit ce au scris fetele despre Lemnete si imi pare rau prin ce au trecut...pana la urma asta simt si eu fata de cele care merg la Dinca...ca am patit ce am patit si m-a nenorocit, nu mai eram om...dar Lemnete a fost acolo si m-a luat sub aripa lui cand eram in mijlocul acestui cosmar, stie prin ce am trecut din cauza ei, are mare grija de mine, iar mie imi da un sentiment de siguranta...oricum, puteti fi sigure ca daca as simti vreodata ceva care sa imi dea de gandit, nu as mai sta pe ganduri si as consulta alt medic...
Zicea cineva ca se mira de Dinca, pentru ca pare de treaba....da, este comunicativa, o poti suna oricand, este si la Sanador si Medsana, aparent poti discuta orice cu ea...dar la ce bun daca o da in bara cand e mai important, cand esti intr-un moment decisiv si iti pui toata baza in ea...?

Cristina 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania2 spune:

salutare

Imi pare rau ca nu m-am facut inteleasa ChrisDun in special dar am vrut sa spun ca dr. cotati buni nu dau intotdeauna rezultate ex: Herghelegiu care este un foarte bun echografist dar ca ginecolog am anumite retineri. Daca aveti o problema consultati mai multi medici si mergeti inainte cu cel care vi se pare cel mai aproape de realitate. In nici-un caz nu mergeti la asa zisii "medici de cartier"!

Crinut, eu am mers de mai multe ori la dr.Vircolici la Romar ca acolo aveam medicul de familie si tot insista sa merg la ea. Daca este vorba de aceeasi dr., la mine nu s-a intamplat nimic si nici nu-mi placea.

pa,pa

bb si tania

http://community.webshots.com/user/red_tania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Buna,

Tania2, cred ca e vorba de aceeasi pt ca am cautat pe google si am gasit-o ca lucrand la Romar. Tu te-ai tratat la ea? in ce sens nu ti-a placut? Nu ai avut nici un rezultat? Poate reusesti sa imi raspunzi, te rog.
Merci pt info, sunt singurele pe care le-am gasit despre ea. Inseamna ca nu e foarte cunoscuta si poate nici prea buna.

Merci si sanatate multa!!!!

pa

Mergi la inceput